Adalete inancım kalmadı!İstanbul 2. Amatör Lig Tertip Komitesi'nin Yeni Ufukspor'un Etilerspor'a itirazı ile ilgili kararını büyük bir şaşkınlıkla okudum. Ve artık İstanbul futbolunda adalete inancım kalmadı. Kulüplere adalet dağıtmakla yükümlü bir komitenin, var olan bir kuralı nasıl çarpıttığını -veya dahi naif olalım- düzgün okuyamadığını üzülerek gördüm.

Bilmeyen için özetleyeyim... Grubunda çıkmayı garantileyen Etilerspor önce Sarıgöl Birlikspor maçına eksik oyuncu ile gidiyor. Maç haliyle oynanmıyor. Etilerspor sonra da Yeni Ufukspor naçına çıkıyor. Daha doğrusu bir teknik direktör ve birkaç oyuncu ile gidiyor. O maçta ben de basın mensubu olarak görevliydim. Esami listesinde 11 oyuncu vardı ancak bu futbolcular ortada yoktu! Haliyle hakem maçı oynatmadı.

Bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Burada iki kulüpten bahsediyoruz ama başka kulüpler de olabilirdi, isim önemli değil. Etilerspor'un belki de kendince haklı nedenleri vardır, eksik sakat cezalısı çoktur veya başka sıkıntıları vardır, saygı duyarım. Ama bunlar mazeret olamaz. Bu sezon başarılı bir performans sergilediler keşke son 2 maçlarına çıksalardı ve bunlar hiç yaşanmasaydı. Ancak Türkiye bir hukuk devletidir ve ortada açık olan kurallar vardır. Ufukspor itiraz etmekte haklıdır. 

Peki şimdi ne oldu? Etilerspor bir devrede iki maça çıkmamış. Hemen açıp Futbol Müsabaka Talimatı'na bakalım. Ligden çıkarılmalarla ilgili 24. maddenin 1. fırkasında diyor ki; “Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın
hükmen galip gelmiş sayılırlar.”

Şu ifadeye dikkat çekmek istiyorum: Müsabakaya gelmeyen, gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden. Bunu kenarda tutalım ve Tertip Komitesi'nin kararına dönelim.

Komite diyor ki; Etilerspor iki kez sahaya eksik gelmiştir. Sonra şu vicdanları yaralayan ifadelerle Yeni Ufukspor'un kararını reddediyor: Futbol Müsabaka Talimatı’nın 24/1-a maddesinin ikinci paragrafında yazılı “bir lig sezonunda ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakayı terk eden…..” takımlar hakkında ligden ihraç kararı verilebileceği açıkça belirtilmiştir.Etilerspor takımının ligden ihraç edilebilmesi iki kez müsabakaya gelmeme şartının oluşmadığı;(Sarıgöl Birlik maçına eksik gelmiş (FMT 22/a, Yeniufuk maçına gelmemiş FMT 24/1-a) açıkça görülmektedir. 

Bir lig sezonunda ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakayı terk eden...” demiş tertip komitesi.

Oysa, FMT'deki tam madde şu: Müsabakaya gelmeyen, gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden. 

Şimdi Tertip Komitesi'ne soralım: 'Müsabakaya gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan' ifadesi nereye kayboldu? Yoksa sizde Ağustos 2013'te son olarak güncellenen son versiyon yok mu? Yoksa gözünüzden mi kaçtı? Yahut işinize mi gelmedi? Her şey açık ve net: Müsabakaya gelmekle birlikte çıkmayan ve bunu 2 kez yapan takım ligden ihraç edilir.

Bence her şey açık ve net. 

TFF İstanbul İl Temsilciliği bence bu kararıyla büyük bir hata yapmıştır. Bakalım tahkim süreci nasıl işleyecek, beraber göreceğiz.

YAZI: YILMAZ AKTEPE

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus