Salı, Ekim 20, 2020

Lisanssız futbolcu arayan kulüpler hangileri?

AMATÖR FUTBOLCU SEÇMELERİ

2020-2021 futbol sezonu öncesi lisanssız futbolcu arayan kulüpler hangileri? Futbolcu seçmeleri ne zaman yapılacak? Ayrıntılar haberimizde.

Pandeminin hayatımıza damga vurduğu şu günlerde amatör futbol liglerinin başlayıp başlamayacağı da belirsiz. Bu nedenle özellikle Süper Amatör, 1. Amatör ve 2. Amatör Lig, alt yapı takımlarının pek çoğu çalışmalarına başlamadı.

Türkiye genelinde çok az kulüp seçme yaparken, görüşlerini aldığımız birçok kulüp başkanı ve yetkilisi, TFF’nin bir karar vermesinin ardından seçmeler için duyuruda bulunacaklarını belirttiler.

İddialı kulüpler genelde tecrübesi olan futbolcu ararken daha mütevazı ekipler lisanssız futbolcular da alabileceklerini belirtiyorlar. 

FK 1864 KULÜBÜ SEÇMELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Lisanssız sporcular beğenilmeleri halinde filiz lisans çıkarmak zorundalar. 

Seçmeler için www.yerelfutbol.com sitesini ve www.facebook.com/yerelfutbol hesaplarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

1) İLK KEZ (FİLİZ) LİSANS ALACAKLAR İÇİN GEREKLİ BELGELER

Filiz lisans, bir futbolcunun ilk çıkardığı lisanstır. Filiz Lisans çıkartılması için gerekli belgeler:

a) Fotoğraflı nüfus cüzdanının aslı ile birlikte arkalı önlü fotokopisi (Nüfus cüzdanında resmi bulunmayanlara lisans verilmeyecektir). Ehliyet veya pasaportda geçerlidir.

b) T.C. Kimlik Numarası.

c) Futbolcunun 2019-2020 sezonu için alınmış sağlık raporu (EK: 10) (Sağlık raporu, özel ve devlet hastanelerinden, sağlık ocaklarından, Aile Sağlığı

Merkezinden, Hükümet Tabibliğinden ve Kamu Kuruluşlarının resmi doktorlarından alınabilir. Fotoğrafsız sağlık raporu kabul edilmeyecektir. Fotoğraf doktor tarafından kaşelenip imzalanacaktır. Doktor kaşe vurmadığı takdirde fotoğraf ASKF’ler tarafından kaşelenip imzalanacaktır).

d) Son 6 (altı) ay içinde çekilmiş iki adet fotoğraf (fotokopi olmayacak ve sağlık raporunda kullanılan fotoğrafın aynısı olacak).

e) 18 yaş altı futbolcular için Veli Muvafakatnamesi ve futbolcu taahhüdü (Ek: 11). (Veli muvafakatnamesi gün, ay, yıl hesabı yapıldığında 18 yaşını

tamamlayanlardan istenmeyecektir.)

f) 18 yaş üzeri futbolcunun Türkiye’de ve yabancı bir ülkedeki hiçbir kulüpte lisanslı olmadığına dair kendi imzasını taşıyan ve kulüp tarafından

da taahhütte bulunulan (Ek: 11)’deki örneğe uygun olarak düzenlenmiş “TAAHHÜTNAME”.

g) Futbolcunun anne ve babasının boşanması halinde velayetin kimde olduğuna dair vukuatlı nüfus kayıt örneği veya velayetin kime verildiğine dair

mahkeme kararı.


Federasyona sunulacak bu belgelerin aksi tespit edildiği takdirde ilgililer hakkında Futbol Disiplin, Futbol Müsabaka ve Amatör Futbolcu Lisans ve

Transfer Talimatları hükümleri uygulanacaktır.

Yurtdışı doğumlu olan veya yurtdışında ikamet etmiş olan T.C. vatandaşı kişiler, filiz lisans çıkartmak için öncelikle lisans çıkartmak istedikleri kulübe dilekçe ile başvuracaklardır. Kulüp, yurtdışı doğumlu /yurtdışı ikametli olup filiz lisans çıkartmak isteyen kişinin imzalı talebi ile birlikte ilgili ülkenin federasyonundan sorgulanması talebini içeren dilekçesini (Ek:12) lisans işlemi yaptıkları TFF Bölge Müdürlüklerine verecektir.

Dilekçenin TFF Bölge Müdürlüklerinden, Amatör İşler Müdürlüğüne gönderilmesi sonrası ilgili ülkenin Futbol Federasyonundan onay talebinde bulunulacaktır. Onayın gelmesinden sonra Bölge Müdürlükleri filiz lisans işlemini yapacaktır. Filiz lisans işlemi ASKF’lerde yapılan illerde aynı şekilde bu belgeleri TFF Bölge Müdürlüklerine göndermeden direk Amatör İşler Müdürlüğüne gönderebilecektir. İlgili ülke Federasyonundan onayın Amatör İşler Müdürlüğüne gelmesinden sonra (en fazla 20 gün) lisans işlemlerinin yapılabileceği ilgili Bölge Müdürlüğü veya ASKF’ye bildirilerek filiz lisans verilecektir.

YAŞI BÜYÜKLER PARA ÖDEYECEK

Bir kulüp bir sezon içinde en fazla 120 adet filiz lisans çıkartabilir. 1999 ve daha küçük doğumluların filiz lisans işlemleri ücretsizdir. 1994-1998 yılları arası doğumlular filiz lisans çıkarttıklarında 750 TL, 1993 ve daha büyük doğumlular filiz lisans çıkarttıklarında 2.000 TL’yi Federasyonun (Garanti Bankası hesabına İBAN No: TR62 00062000 1860 0006 2977 58) yatırmaları gerekmektedir.

2019-2020 Sezonunda 2010 ve daha büyük doğumlular filiz lisans çıkartır. 2011 ve daha küçük doğumlulara lisans çıkartılmaz. İlk kez (Filiz) lisans çıkartacak olan futbolcuların tescil işlemleri, transfer ve tescil dönemleri ile bağlı olmaksızın 01 Haziran 2020 tarihine kadar yapılabilir.

Bir kez filiz lisans çıkartan futbolcu, bir daha filiz lisans çıkartamaz. Bir başka kulüpte lisans çıkartabilmesi için transfer olması, kulübünün kapatılması veya serbest kalmasından dolayı aynı lisansı ile bir başka kulüpte lisans işlemi yaptırabilir. Bir futbolcunun nüfus bilgilerinde değişiklik yaparak ikinci kez filiz lisans çıkarttığı tespit edildiğinde, ikinci lisansı iptal olur ve ilgililer AFDK’ya sevk olurlar.


Filiz lisans belgeleri kulüpler tarafından hazırlanarak, Bölge Müdürlüklerine ASKF’ler aracılığı ile teslim edilir (TFF’ce yetki verilen ASKF’ler filiz lisans işlemini kendisi yapar).

Federasyon gerekli gördüğü hallerde hastane doğumlu olduğunu ispatlayamayan amatör futbolcuların biyolojik yaşını tespit etmek amacıyla kemik taraması testi isteyebilir. Lisans işlemlerinde esas olan futbolcunun biyolojik yaşıdır. Futbolcunun biyolojik yaşının, nüfus kaydındaki yaşından farklı olduğunun tespiti halinde biyolojik yaşı esas alınır.

Lisansı çıkmış bir futbolcuya oynamış olduğu müsabaka sonrası yapılan bir itiraz sonucu biyolojik yaşının, nüfus kaydındaki yaşından farklı olduğunun ortaya çıkması durumunda futbolcunun lisansı biyolojik yaşı dikkate alınarak yenilenir.

8 yorum:

Unknown dedi ki...

Umut Barış 1994 doğumluyum , İstanbulda Siyavuşpaşa spor okulu ve Beylikdüzü belediye sporda alt yapı eğitimi aldım , lisansım yok , önlibero ve sağ bek oynayabilirim , ince atletik ve koşan bir fizik yapısına sahibim 1.84 boyum - 63 kilom var istanbulda herhangi bir amatör klüpte seçmelere girmek isterim kendime güveniyorum 05442839014

Yaren dedi ki...

Serhat yılmaz 1994 adana seyhan doğumluyum kuzey adana spor adana demir spor adana spor da eğitim aldım amatör liglerde oynadım sağ açık sol açık oynuyorum süratliyim kendime güveniyorum lütfen el uzatın. 0552 734 19 40

Mehmet Paltacı dedi ki...

Mehmet Paltacı 2004 doğumluyum Hatay'da yaşıyorum hiçbir lisansim yok ama bugüne çok birçok kez futbol oynadım ve baya tecrübeliyim futbol hakkında herşeyi biliyorum hirsliyimdir kendime güvenim tamdır seçmelerde elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışışacagim.05336860888

Ahmet öztürk dedi ki...

Selamün aleyküm 2021 2022 sezonu seçmelerini ne zaman yapacaksınız

Ahmet öztürk dedi ki...

Selamün aleyküm 2021 2022 sezonu seçmelerini ne zaman yapacasınız

Unknown dedi ki...

Konuşmaya gerek yok icraata gelelim

Uğur dedi ki...

Uğur Zengin 2003 doğumluyum önlibero sağ ve sol bek pozisyonlarında oynayabiliyorum 180 boyum 62 kiloyum defansif yönüm çok kuvvetli ve lisansım yok no:05366715244

Unknown dedi ki...

MuhAmmet Emirhan Aydemir 17 yaşındayım Ümraniye Kemerderespor ile bir sezon oynadım 10 numara ve 8 numara olarak oynayabilirim

Beyoğlu Yeniçarşıspor iddialı bir kadro kurdu

Bölgesel Amatör Lig’de yer alan İstanbul ekiplerinden Beyoğlu Yeniçarşıspor çok tecrübeli ve iddialı bir kadro kurdu.