HAKKIMIZDA

Biz kimiz, işler nasıl yürüyor, her fotoğrafınızı çeken Yerel Futbol’dan mı, bu sene sizin maça niye az geldik?

Sevgili Yerel Futbol Sitesi ziyaretçileri,
2006’dan bu yana sürdürdüğümüz Yerel Futbol maceramızda yeni bir dönemeçten geçtik. Yayın hayatına Blogger’da başlayan sitemiz 2009’da normal web sitesine geçiş yapmış lakin tüm iyi niyetlerimize karşın bazı teknik sıkıntılardan dolayı sitemiz çökünce yeniden Blog’a dönüş yapmıştık. Blogger’da keyfimiz yerindeydi açıkçası ancak artık aylık 1 milyon görüntülemeye ulaşan Yerel Futbol’un çağın gereklerine uygun bir sitede hizmet vermesi de kaçınılmaz olmuştu. Artık yeni yüzümüzle karşınızdayız.
Bizi kurulduğumuzdan bu yana takip edenler var, belki de şu anda ilk kez ziyaret eden var.

Biz kimiz? Ne yapıyoruz? İşler nasıl yürüyor?

Yerel Futbol, tamamen gönüllülük esasına göre işleyen, kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. Kendimize örmek alsak ‘Wikipedia’yı alabiliriz misal. Orası da dünya üzerinde herkese ücretsiz bilgi sunuyor, tıpkı bizim gibi okuyucularının bilgi desteğini alarak. Tek farkımız ben yılda bir kere sitenin tepesine ‘Efkan Bucak’tan kişisel bir mesaj’ banner’ı koyup bağış istemiyorum.

“Ailesine ayıracağı zamanı maça ayırıyor”
Sitemizdeki muhabirlerin hepsi işi gücü olan insanlar. Aramızda mesleği gazetecilik olanlar da var elbette ancak bunun dışında memur, öğrenci, kuyumcu, özel şirkette müdür, muhasebeci, tekniker ne ararsanız var. Kimi hafta sonu da çalışıyor maça gidemiyor kimi ailesine ayıracağı zamanı maça ayırıyor. Elbette bunu hepimiz severek yapıyoruz karşılık beklemiyoruz ancak bilmenizi istiyorum bu insanların hepsi boş zamanlarında bu işi yapabiliyor. Bu nedenle ‘Bize muhabir gönderin’ dediğinizde muhabir gönderme şansımız olmuyor. Bu nedenle ki hafta içleri fazla idmanlara, kulüp ziyaretlerine gidemiyoruz çünkü herkes mesaide oluyor.

Maçları neye göre seçiyoruz?
İkinci konu, maçların seçimi. Muhabirlerin maç seçimi birçok kıstasa bağlı. Evine yakınlığı, özel işlerinin durumu, maddi durumu vs… Mesela Eyüp’te oturan Yerel Futbol muhabiri eğer cumartesi saat 16.00’da Mecidiyeköy’de kız arkadaşıyla buluşacaksa Eyüp’e gitmez de Fulya Stadı’nda oynanan maçları tercih eder. Fatih’te oturan ve o gün gece vardiyasında çalışan muhabir saat 15.00’teki servisini kaçırmamak için ancak Namık Sevik veya Mimarsinan statlarına gidebilir. Yahut muhabir evine yakın stattaki maçları izlemeyi de tercihe edebilir ki bazı muhabir arkadaşlarımız belli statlarda sabit olarak görev yapıyor. Ayrıca sizlere daha fazla maç ulaştırmak için üst üste 3 maçın olduğu stadı, tek maçın olduğu stada tercih ediyoruz doğal olarak. Çoğu muhabir arkadaşımızın özel araçları olmadığından statlar arası dolaşma şansı da yok.
Bu çerçevede kulüpler arasında rotasyon yapma şansımız azalıyor. Yoksa biz de farkındayız A kulübünün bir sezonda 6 maçına gidip B kulübünün yalnızca 1 maçına gidebildiğimizin. A kulübü hep doğru yerde ve doğru zamanda oluyor, yapacak bir şey yok. Şaka bir yana yine de imkanlar dahilinde arkadaşlardan rica ediyoruz her kulübe gitmeye çalışıyorlar. Ama elbette uzak ilçelere imkansızlıklar nedeniyle gidemiyoruz.

Altında ‘Yerel Futbol Sitesi’ yazan haberler…

Şunu tüm samimiyetimizle söyleyelim biz hiçbir kulübü özel olarak izlemiyoruz. Eğer bir kulübün her hafta haberi çıkıyorsa anlayın ki o kulüp haberini kendisi gönderiyordur. Altında ‘Yerel Futbol Sitesi’ imzası önemli değil, eğer muhabirin imzası yoksa anlayın ki haber, ismini açıklamak istemeyen kaynaktan yahut kulüpten geliyor. Bunun dışında sabit muhabirlerimiz var Şile, Güngören, Namık Sevik veya Yıldıztabya’da. İç saha maçlarını burada oynayan kulüplerin haliyle daha fazla haberi çıkıyor ancak bu konuda yapacak bir şeyimiz yok. Zaten sabit stat muhabirlerimiz artarsa sıkıntılar azalacaktır.
Haberlerinizin yayına geç verilmesi de yine personel sıkıntısıyla ilgili. Maçınıza giden muhabir arkadaşlar eğer çok önemli bir durum olmazsa o gün içinde haber ve fotoğraflarını editörlere atıyorlar. Ancak yalnızca 3 editör var ve haber sayısını siz biliyorsunuz. Editörler ellerinden geldikçe haberleri yayına vermeye çalışıyorlar ancak biri hastalanır veya özel bir işi çıkarsa haliyle işler aksıyor. Bu arada şunu özellikle belirtmeliyiz, haberler geliş sırasına göre veriliyor. Kimsenin haberine bir öncelik söz konusu değil.

Sarı ve turuncu boyun kartlarına dikkat


Sitemizde yapılanma şöyle:
-         Gönüllüler
-         Destek verenler
Gönüllüler, yani boynunda sarı renkli yerel futbol kartı olanlar direkt olarak yazı işlerine bağlı olan, gittiği gideceği maçları yazı işleriyle konuşan ve buna göre görev yapan kişilerdir.
Destek verenler ise genelde ulusal ve yerel gazetecilerdir. Sitemize çok büyük katkıları olan bu değerli insanların kendi çalıştıkları kurumlara ait kartları ve yelekleri vardır. Kendi seçtikleri maçlara giderler, Yerel Futbol’a gönderebilirler ancak göndermeyebilirler de. Bu nedenle ‘Bizim maçta fotoğrafımızı çektiniz ama yayınlamadınız’ şikayetinin muhatabı site değildir.

Hiçbir şey için para a-l-m-ı-y-o-r-u-z

Sitede ara sıra reklam görürsünüz. 2006’dan bu yana aldığımız reklam sayısı 10’u geçmemiştir. Bunların bedellerinin ancak yüzde 50’sini tahsil edebilmişizdir. Bu nedenle artık kulüplerden reklam almıyoruz mesela çünkü ya eksik ödeniyor ya hiç ödenmiyor sonra da araya soğukluk giriyor (Günü gününe ödeyenleri tenzih ederim). Buralardan gelen paralar sitenin domain kirasına, Google’dan aldığımız alan ücretlerine ve Yerel Futbol gecesine harcandı.
Ancak bu reklamların dışında Yerel Futbol hiçbir şekilde kimseden para talep etmez. Sitede tüm haberler, duyurular, mesajlar ücretsiz yayınlanır. Hiçbir üyemiz “Yerel Futbol’da haberinizi çıkarırım” şeklinde ücret talep etmez, edemez. Böyle bir durumda lütfen beni haberdar edin.


Bize ulaşmanız için kötü mü yazmamız gerekiyor?

Bir sıkıntımız da kulüplere ulaşmakta sıkıntı çekmemiz. Kulüp telefonlarını aradığımızda genelde cevap verilmiyor. Yönetici veya teknik adamlar yalnızca kulüpleri arasında kötü haber çıktığı zaman bize ulaşıyorlar. Bir örnek veriyorum geçen sezon Yerel Futbol Gecesi Ödülleri için Anadolu yakasından bir kulübün futbolcusuna ödül vereceğiz ne o futbolcu aradı, ne takım arkadaşları aradı, ne de yöneticileri. Kulüpten kimseye ulaşamadık, ödülünü veremedik. Aynı kulüp hakkında bir kötü haber çıktı tüm yönetici ve futbolcular sitede… Keza Avrupa yakasından plaket vereceğimiz bir ekip de aradık hiç oralı olmadı. Karar verdim, 2. Amatör Lig’den önce her kulüp hakkında, amiyane tabirle ‘sallama’ haber yapacağım, başka türlü kimsenin bize ilgi gösterdiği falan yok. Tek istediğimiz, sizlere ulaşabileceğimiz bir telefon numarası. Sonra bir şey olunca “Bizi niye aramadınız?”

Bunun dışında kendi haberini gönderen kulüplere buradan teşekkür ederim, katkıları için minnettarız.

Biz nasıl gazeteciyiz?


Bir de şunu açıklığa kavuşturalım, habercilik açısından, isminizin geçtiği her zaman sizi aramamız gerekmiyor. Evet arasak iyi olur belki ama vakit olmuyor yahut size ulaşamıyoruz. Hakkınızda biri iddia ortaya atarsa ve o insan ismini veriyorsa direkt yayına verebiliriz bu nedenle. Siz de bize ulaşır yanıtınızı verirsiniz. Eğer yayınlamazsak bize kızabilirsiniz ancak öncesinden “Sen ne biçim gazetecisin?” şeklinde ifadelere hiç gerek yok. Ne yazık ki bunu yapan var.

Birçoğumuzun hobi olarak başladığı ancak artık hayatında önemli yer eden Yerel Futbol’da maçlara gitmekten, haberlerinizi yapmaktan büyük keyif alıyoruz ve buna devam edeceğiz. Topluma ufak bir katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerden ricamız bizleri biraz olsun anlamaya çalışmanız ve eleştirmeden önce bir düşünmeniz. Biz herkese eşit mesafedeyiz, elimizden geleni en doğru ve objektif olarak yapmaya çalışıyoruz.

Selam ve Sevgilerimle

Efkan Bucak
Yerel Futbol Sitesi Kurucusu ve Genel Koordinatörü

Benan Diker'in acı kaybı

Yerel Futbol Sitesi'nin değerli üyesi, Maçkolik Alt Ligler ve Amatörler Sorumlusu Benan Diker'in kardeşi Aylin Diker vefat etmiştir.