Kocaeli Birlikspor satışa çıktı ama...Kocaeli Birlikspor Yönetim Kurulu, Spor Toto 2. Lig'deki yarışma hakkının bedeli karşılığında devredilmesi kararı aldı.
      
Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli Birlikspor Kulübü olarak futbol ligindeki yarışma haklarının bedeli karşılığında özel veya tüzel kişilere devri konusunda karar alındığı kaydedildi. Devir hususunda istekli olan kişi ya da kurumlarla olan görüşmelerin de devam ettiği bildirildi.      

Kocaeli temsilcisi böyle bir karar verse de TFF ve FIFA kurallarına göre yarışma hakkı devredilemez. 
TFF Futbol Kulüp Tescil Talimatı'nda açık bir şekilde "Kulüpler, sportif rekabeti engelleyecek şekilde yarışma hakkını başka bir kulübe devredemezler ve başka bir kulüple birleşemezler" denir.

Tek çıkış yolu, Körfez Birlikspor'un talipleriyle anlaşıp kongreye giderek ismini değiştirmesi şeklinde olabilir (Yıldırım Bosnaspor'un Kartal Belediyespor'a devri gibi). Bu işlem de ancak Kocaeli il sınırları içinde olabilir, kulübün başka bir kente taşınması kesinlikle mümkün değil.

Uzun yıllar Körfez Belediyespor adı altında mücadele eden kulüp, Kocaelispor'un amatöre düşmesinin ardından tüm kenti kucaklama adına ismini önce Körfez FK ardından Kocaeli Birlikspor olarak değiştirmişti.

HABER: EFKAN BUCAK

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus