Müsabaka Talimatı değişti, üç maddeye dikkat!TFF, Futbol Müsabaka Talimatı'nı 11 Ağustos 2016 itibarıyla değiştirdi. Yeni FMT'de amatörleri de yakından ilgilendiren 3 madde değişikliği var:

Madde 19 - 
1. Fırka b bendi
Hakem Seyircilerin, stadyum düzen veya disiplini ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasına veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal etmeleri sonucunda müsabakanın oynanması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması halinde müsabakayı tatil eder.

Seyircilerin neden olduğu olaylarla ilgili maddenin kapsamı genişletildi. 'Bireysel veya toplu biçimde ihlal' ifadesi eklendi.

2.Fırka
Müsabaka hakemi kulüp yöneticilerinin, kendilerine yeşil zemin içinde veya dışında sportmenliğe aykırı harekette, kişilik haklarına saldırıda, hakarette, tehditte bulunmaları, tükürmeleri veya benzeri eylemlerde bulunmaları halinde müsabakayı tatil ettiğini ilan edebilir.

Yani hakemin müsabaka tatil yetkileri artırıldı ve kapsam genişletildi. Artık saha dışı etkenler de tatil nedeni sayılacak.

Madde 23 - 1. Fırka
Rakibin hükmen mağlubiyetinin talep edildiği başvurularda İtiraz süresi 5 günden 7 güne çıkarıldı

Madde 24 - 1. Fırka
Bir lig devresinde ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür
ifadesindeki 'bir lig devresinde ikinci defa' ifadesi 'bir sezon boyunca ikinci defa' yapıldı.  

Yani bir takımın -yukarıdaki nedenlere bağlı olarak- bir sezonda artık sadece 1 hükmen yenilgi hakkı var.

HABER: EFKAN BUCAK

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus