Perşembe, Aralık 13, 2018

ALTINMIZRAKSPOR KULÜBÜ TARİHİ

Altınmızrakspor Kulübü, 1952 yılında Beyoğlu'na bağlı Kabataş semtinde Ziya Erbek, Abdülkadir Pekdaş, Niyazi Pektaş, Ükkaşattin Ülkeroğlu, Sadık Bayramçavuş, Orhan Kızıldemir, Bedri Demirci, Mustafa Terzi, İsmail Hamamcı, Alaaddin Işık, Hasan Kulaksız, Ercan Güven, Hasan Anakök, Hulki Erkman ve Orhan Erkman tarafından kurulmuştur.


Uzun yıllar Setüstü'ndeki İnebolu Sokak'daki lokalinde faaliyet gösteren kırmızı siyahlı kulüp futbol ve basketbolda faaliyet göstermiştir. Aykut Kocaman'ı yetiştiren kulüp olan Altınmızrakspor (Alttaki fotoğraf) ayrıca Müjdat Yetkiner'i Fenerbahçe'ye Yusuf Tunaoğlu ve Ulvi Yenal'ı da Beşiktaş'a kazandırmışktır.


Kulüp idmanlarını Etiler Lisesi'nin yanında yer alan toprak sahada yapmıştır.


Uzun yıllar İstanbul 1. Amatör Küme'de yer alan Altınmızrakspor daha sonra ilgisizlik nedeniyle el değiştirmiş ve genel kurula giderek ismini ve ilçesini değiştirmiştir. Altınmızrakspor'un halefi, Kağıthane Sadabadspor'dur ve bu kulüp aktif olarak liglerde mücadele etmektedir.


Derleyen: Efkan Bucak


 


Hiç yorum yok:

'Fenerbahçe, Trabzon'un yüz akıdır!'

Trabzon denince akla elbette hemen Trabzonspor gelmekte... Ancak kentin futbol tarihi, bordo-mavililerden çok öncesine dayanmakta...