Çarşamba, Şubat 28, 2018

Şirketin Derince'si tamam, Belediyenin Derince'si devam

Bölgesel Amatör Lig'de bu sezon 9. Grup'ta Belediye Derincespor, 11. Grup'taysa Derincespor AŞ isminde iki takım var. Bunlardan anonim şirket olan takım geçen hafta Karasuspor maçına çıkmadı ve ligden çekildi. Peki ne oldu da geçen sezon 3. Lig'de yer alan bu takım çekildi? 


1994 yılında Derince Belediyespor ismiyle kurulan sarı lacivertli kulüp 2011/12 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de grubunda birinci olmuş, play-off’ta da Beyköy Belediyespor’u penaltılarla yenip 3. Lig’e çıkmıştı. Sarı lacivertli ekip beş sezon bu ligde mücadele etti ancak ne olduysa 2014 yerel seçimlerinden önce oldu.


1 TL'lik devir
30 Mart 2014 seçimlerine kısa bir zaman kala Derince Belediyespor şirketleşti ve adı Derincespor A.Ş. oldu. Dönemin Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Derincespor A.Ş.’yi işadamı Şahin Çavuşoğlu’na 1 TL karşılığında devretti. Bu devir işlemi çok konuşulurken, seçimde göreve gelen yeni başkan Ali Haydar Bulut “Kamu malının bu şekilde devrini tasvip etmiyorum” diyerek ve Derincespor AŞ’yi dışladı. Derince Belediye Tesisleri’nden çıkarılan kulüp maçlarını il merkezindeki İsmetpaşa Stadı’nda oynamak zorunda kaldı.


'Belediyeyi yükten kurtardık'
Kulüp Başkanı Şahin Çavuşoğlu ise sanıldığının aksine kulüpten para kazanmadığını, giderin gelirden fazla olduğunu, devir işlemiyle belediyeyi büyük bir maddi yükten kurtardıklarını savundu. Ancak ilçede belediye ve kamuoyu desteğini yitiren Derincespor AŞ, 2016-17 sezonunda 3. Lig’de grubunda sonuncu olarak düştü.


Tesisler de yıkılınca...
Bölgesel Amatör Lig’e de kötü başlayan Derincespor’un kaldığı KEV Tesisleri yıkıldı.(Tesislerin bulunduğu alan Kent Konut’a satıldı, yıkımı Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdi, Derincespor burada sadece kiracıydı. Yıkımın da kulüple bir ilgisi yok). Bununla kalmadı sarı lacivertlilerin kaldığı Mehmet Sadık Efe tesislerinin elektrik ve suyu kesildi, idman sahası kullanılamaz hale geldi. Bu gelişme üzerine Kulüp Başkanı Şahin Çavuşoğlu geçen hafta takımı ligden çekti.


Belediye Derince devam
Öte yandan Derince Belediyesi, 'ilçe gençliğine hizmet' amacıyla bir kulüp kurma kararı aldı. Belediye, sezon başında BAL’daki bir diğer Kocaeli ekibi olan Demirspor’u devraldı. Derince Belediyespor ismi kullanılamadığı için bu yeni kulübün ismi ‘Belediye Derincespor’ oldu. Bu takım BAL 9. Grup’ta zirve mücadelesi veriyor.


Muhabir: Efkan Bucak

Hiç yorum yok:

Koral: BAL ve amatör ligler başlamalı

Beşyüzevlerspor Kulüp Başkanı Mustafa Koral, profesyonel liglerin seyircisiz olarak başladığını, amatör liglerinde aynı şekilde başlaması ge...