Amatörlere de hizmet verecekGençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Samsun'da yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 77'si tamamlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 140 bin metrekare alan üzerine kurulan stadyumun inşaatı hızla devam ederken, temeli 2013 yılının ağustos ayında atılan stadın yüzde 77'si bitti.

Tekkeköy ilçesindeki stat, 145 milyon liraya mal olacak ve 33 bin 919 seyirci kapasitesi bulunacak. Samsunspor, gelecek sezon maçlarını bu statta oynayacak.

'Yaşayan bir stat olacak'
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuyla ilgili açıklamasında, farklı illerde yer alan ve 8'i proje aşamasında olan 29 stattan 5 tanesinin bittiğini, diğerlerinin inşaatının devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:


"Samsun, Eskişehir, Gaziantep ve Sivas statları bu yıl bitiyor. Bu statların toplam maliyetleri 3 milyar liranın üzerinde. Statlar, sadece futbol amaçlı olarak kullanılan, iki haftada bir maç yapılacak yerler değil de, restoranları, alışveriş merkezi ve locaları ile her gün kullanılabilecek, 'yaşayan bir stat' diye tabir ettiğimiz birer spor tesisi olarak hayata geçirilecek. Bununla birlikte tribün altlarında sportif anlamdaki ticari alanların oluşturulmasını kastediyorum. Şunu özellikle söyleyeyim, ticari alan dediğimde bir AVM'den bahsetmiyorum. Sportif malzemenin satıldığı ve ticaretinin yapıldığı alanları kastediyorum. Çünkü bunların ciddi anlamda bir gelir katkısı olacak."

Spor kenti Samsun'a yakışır bir stat yapıldığını vurgulayan Bakan Kılıç, "Stadyum hizmete girdiğinde restoranları, alışveriş merkezi ve localarıyla bir yaşam merkezi haline gelecek. İnşaat durumu yüzde 77 civarı olan bir yapı içerisindeyiz. Burada, gayet modern bir şekilde inşa edilen 33 bin 919 seyirci kapasitesine sahip olan bir stat yükseliyor. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki sezondan itibaren yeni stadımız Samsun halkının hizmetinde olacak. Gece gündüz demeden çalışan ve emeğe geçen herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

'Amatör kulüplere tahsis edilecek'
Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda yerden çim ısıtma, tribünden ısıtma, alışveriş merkezi, localar, 7 restoran, ofisler, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları bulunacak. 

Karadeniz'in rüzgarlı olduğunu düşünülerek rüzgar kanalları ona göre yapılan stadın çatı sistemi, seyircinin ambiyansının olduğu gibi stat içine yayılması için eğimli yapılıyor. Akıllı stat diye ifade edilen stadyumun içerisindeki tüm elektronik ve mekanik sistemler birbirine bağlantılı olacak. Örnek olarak statta bir yangın çıktığı zaman, sulama sistemleri harekete geçecek ve turnikeler serbest kalacak.

YerelFutbol.com

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus