Kemal ŞİŞMAN

[email protected]
Diğer Yazıları

SORUN YABANCI SINIRI MI YOKSA DİSİPLİNSİZLİK Mİ?


Bu sene Milli takımımız Dünya Kupası elemelerinde başarısız olurken ortaya atılması gereken o kadar sebep varken sadece yabancı kuralının ortaya atılması beni oldukça rahatsız etmişti. Çünkü ülke futbolumuz doğru bir şekilde yönetilemezken sorunu başka yerlerde arayan kişilerin ülke futbolunu yöneten kişilerle aynı olması rahatsız edici bir durum. 

Ayrıca diğer köşe yazımda bahsettiğim gibi kulüplerinde oynayan Yusuf Yazıcı , Abdülkadir Ömür , Cengiz Ünder gibi oyuncular varken Dünya Kupası için en önemli maçımızda kulübünde hiç süre alamayan Arda Turan'ı oynatan zihniyetlerin bahanelerini boşa çıkartan bazı şeylere değinmek istiyorum. 

Disiplini bırakmayıp,çalışmaya devam edenler

Ülkemizde futbolu yöneten kişilerin televizyonlara çıkıp futbolumuz yabancı sınırından dolayı gelişmiyor diye açıklama yapınca çoğu futbolseverin düşüncesi bu yöne kayıyor haliyle. E nasıl olsa onlar futbolu yöneten kişiler , doğrusunu onlar bilirler diyorlar ama öyle değil. Ülke futbolumuzda yabancı sınırı varken Cengiz Ünder , Çağlar Söyüncü , Cenk Tosun gibiler performans gösterip Avrupa'ya gidebiliyorsa sorun yok demektir. Çıkıp sürekli bunu öne atmak bazı bahanelerin arkasına saklanmak demektir. 

Cenk Tosun rekor bir transfer bedeli ile Everton'a transfer olarak hepimizi gururlandırdı ve bazı şeyleri göz önüne çıkardı. Kim gelirse gelsin gelişmeye devam etti ve sonunda Everton gibi köklü bir kulübe transfer oldu Cenk Tosun. Gol kralı Mario Gomez de , Vincent Aboubakar da , Alvaro Negredo da onun önünü kesemedi,aksine o kendini onlarla beraber daha çok geliştirdi. Umarım gollerine Everton'da devam eder.

Cengiz Ünder genç yaşına rağmen başarılı olarak İtalya devi Roma'ya transfer olarak bizi gururlandırdı. Yapılan oylamada ise Roma'nın en iyi genci olarak seçilmesi de bazı konularda doğru yolda olduğunu gösterdi.

Ülke futbolundaki rekabet

Yabancı sınırının olumsuz yönleri konuşulurken ligimizin haline hiç bakıldı mı acaba? 1. Medipol Başakşehir ile 7. Trabzonspor arasında sadece 7 puan fark var. Fenerbahçe , Galatasaray ve Beşiktaş peş peşe şampiyonluk yarışında. Kayserispor ile Göztepe aradan sıyrılıp gelme peşinde. Yabancı futbolcuların ülke futboluna kattıklarını görmezden gelmek istiyorlar fakat bu imkansız. 

Ülkemizde oynayan bazı yabancıların verilerine bakalım ; 

Adis Jahovic ( Göztepe ) 16 maç 14 gol 2 Asist

Bafetimbi Gomis ( Galatasaray ) 17 maç 14 gol 4 asist

Vagner Love ( A. Alanyaspor ) 14 Maç 10 gol 3 asist

Giuliano ( Fenerbahçe ) 16 maç 8 gol 1 asist

Ryan Babel ( Beşiktaş ) 16 maç 7 gol 2 asist

Mathieu Valbuena ( Fenerbahçe ) 16 maç 5 gol 6 asist.

Soruyorum sizlere bu futbolcuları mı izlemek isterdiniz yoksa 5 milyon euro verilen Tarık Çamdal'ı , 8 milyon euro verilen Ozan Tufan'ı mı ?

Her şey çalışmaktan geçiyor ve bizim gençlerimiz disiplinsiz

Ülkemiz futbolunda aslında gençlere çok değer verilse,üstünde durulsa da bitiyorlar. Baskıyı kaldıramıyorlar ya da olmadan oldum düşüncesine giriyorlar. Ama kimse ülke futbolumuzda sorun yabancı kuralı demesin çünkü ülke futbolumuzda ki sorun yabancı sınırı olsa Yusuf'lar , Cengiz'ler , Cenk'ler , Çağlar'lar çıkmaz. 

Gece kulüpleri yerine antrenman sahalarında daha aktif olsalar belki daha fazla futbolcumuzu izleriz Avrupa'da.

Yeter ki çalışsınlar...

Yazı: Kemal Şişman

 

 

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus