29 Aralık 2011 12:51

Trabzon Araklı turnuvası şenliğe dönüştü


6 hafta önce Sultangazi’de bulunan Hamza Yerlikaya Spor Kompleksinde başlayan Trabzon Araklı İlçesi köyler arası halı saha futbol turnuvasında yarı finale gelindi. Bitime sadece 2 hafta kalmasına rağmen, takımların maçlarda birbirlerine karşı sergilediği centilmenlik ve sportmence mücadele, izleyenlerin takdirini kazanıyor. Turnuvaya asıl renk katanlar ise; 40 yaş üstü Araklıların kendi aralarında yaptıkları mücadelede ortaya koydukları performans oluyor.


Trabzonlular futbola aşık…
Bugün bir futbol kenti olarak anılan Trabzon’un futbol ile tanışması ve Trabzon’da futbolun doğuşu  Cumhuriyet tarihinden eski bir zamana dayanmaktadır. Tarihi kaynaklarda ulaşılabilen en eski veriye göre 1913 yılında Trabzon’da kurulmuş olan “İdman Yurdu“ takımı Trabzon şehrinin ilk futbol takımıdır. Bu takımın detaylarına indikçe Trabzonsporluların gurur duyacağı trajik bir başka bilgiye erişmekteyiz. 1914 yılında çıkan seferberlik kararı ile “İdman Yurdu“ takımının tüm oyuncuları cepheye gitmiş ve bir daha geri dönmemişlerdir.

Yıllarca şampiyonluk başarısını gösteremeden taraftarını arkasından bu denli kuvvetli sürükleyebilen bir başka ilin takımını örneklemek neredeyse imkansızdır. Sözün özeti: Futbol, Trabzonlular için horon kadar özeldir.

Çeyrek Final Maç Sonuçları
Yeşilce      1-1 Pervane  (penaltılar ile Pervane Köyü tur atladı)
Turnalı      9-1 Taşönü
Kizirnos     5-6 Yeşilköy
Ayvadere   1-6 Yeşilyurt

Yarı Final Eşleşmeleri
Turnalı - Yeşilyurt
Pervane - Yeşilköy

Mehmet Öztürk: Çok güzel bir turnuva oluyor
Trabzon Araklı Turnuvasında tüm organizasyonu üstlenen Mehmet Öztürk, ilklerin yaşandığı bir turnuva olduğunu belirterek; “Trabzonlulara yakışan bir etkinlik oluyor. Araklılar olarak birlik ve beraberlik içinde bu tür etkinliklerin önümüzdeki yıllarda devam etmesini istiyoruz. Turnuvaya katılan tüm takımlara, Dernek Başkanlarına, yöneticilerine, taraftarlarına ve özellikle bizlere desteklerini esirgemeyen Sultangazi Belediye Başkanımız Cahit Altunay, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi ve İBB Spor AŞ Genel Müdürü Alparslan Baki Ertekin ile gösteri maçlarında aramıza katılarak bizleri onurlandıran İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Sosyal ve İdari İşler Müdürü Osman Savaş’a da teşekkür ederim” dedi.

HABER-BURAK KURTULUŞ
FOTOĞRAF: FURKAN ÖZYURT

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus