25 Kasım 2010 10:54

Ters Kelepçe Bağcılarspor için dimdik ayaktaİstanbul Süper Amatör Lig 3. Grup takımlarından Bağcılarspor’un tribün grubu Ters Kelepçe’nin lideri Turgut Kızılkaya ile gruplarını ve Bağcılarspor’u konuştuk…

Bize biraz kendinden bahseder misin?

Öncelikle herkese merhabalar. Adım Turgut Kızılkaya. Nam-ı diğer Paşha. Doğduğumdan beri yani 25 senedir Bağcılar Semtinde ikamet etmekteyim. Orta öğrenimimi de Bağcılar Ticaret Meslek Lisesi’nde Tamamladım.


Bağcılarspor tribünlerine ne zaman girdin, hikayeni öğrenebilir myiiz?

Benim ultrAslan tribününde 9 senelik bir geçmişim var. Tribünün olması gereken davranışlar, aslında tribüncülüğün ne olduğunu neler yapıldığını nasıl davranıldığını çok iyi bilen birisiyim. ultrAslan - BH ( Boys Of Hell ) grubunda yaklaşık 7 sene iç saha, deplasman, amatör branşlar gibi armanın olduğu her yerdeydim. 2006’da kurduğumuz ultrAslan - Bağcılar grubunu ben askerdeyken ve diğer kurucu arkadaşlarım, kardeşlerim işlerinden dolayı ilgilenemediğinden dolayı kapatmıştık. Semtten tanıştığım Fatih Sevgili kardeşim ile 2009 yılı başlarında tekrardan bu grubu aktif hale getirdik. Yaklaşık 35 kişilik kemik tayfası olan bu oluşum ile tekrardan ultrAslan Bağcılar'ı semtimizde duyurduk ve bu konuda bayağı bir yol kat ettik. Grubumuzu duyan Bağcılar Spor Kulübü Yöneticisi Erol Koca ağabeyimiz, bizleri Bağcılarspor'umuzun tribününe davet etti. Biz de oturup diğer yöneticiler ile konuşup neyin olması gerektiğini konuşarak ilk olarak Ümraniyespor maçında tribünde yerlerimizi aldık.

Peki daha sonra..?

Aldığımız tekliften sonra oturduk Arda kardeşim ile bu gruba isim bulmamız gerektiğini düşündük. ‘Mirliva’ (Osmanlı zamanında en güçlü asker) adını düşündük, sonra bağlılığı kopmamayı simgeleyen TERS KELEPÇE adını grubumuzun ismi olarak belirledik. Çoğunluğu Lise Öğrencisi olan bir grubuz. Tribündeki ilk maçımız Ümraniyespor’a karşıydı. O zaman Ümraniye lig ikincisi ve şampiyonluğa oynayan bir takımdı. Yaptığımız baskılar, söylediğimiz marşlar, yaklaşık 50 kişilik grubumuz orada bir takıma tribünün nasıl maç kazandırdığını gösterdi. Bizim gittiğimiz hemen hemen her maçı aldık. Arda kardeşimiz kendi isteği ile işlerinden dolayı bu sezon grubu bırakma kararı aldı. En son yaptığımız toplantımızda yeni arkadaşlarımıza çeşitli görevlerde yer verdik. Buradan da Arda Sevgili kardeşime yaptığı, verdiği emekler için teşekkürlerimi sunuyorum. Grubumuzda Takım, yaş gibi hiç bir ayrım yoktur, olmayacakta. İçimizde ultrAslan, Genç Fenerbahçeliler, Çarşı, Gurbetçi Gençler Gruplarından arkadaşlarımız var. Oraya sadece tek bir amaç için gidiyoruz: Bapcılarspor. Renklerimiz Sarı-Yeşil. Başka bir Amacımız yok. Tek Renk,Tek Takım.

Bağcılarspor yönetimiyle ilişkileriniz nasıl?

Aslında son Kartal Bulvar-Bağcılar maçına kadar bir sıkıntımız yoktu. İkinci Başkanımız Mete Koca kulüp imkanları doğrultusunda elinden gelenin fazlasını yapıyordu. Belediyeden hiç bir şekilde destek almayan kulübümüz bize yine de güzel imkanlar sağlıyordu. Bağcılar Meydan’dan stadımız yaklasık 6-7 km uzaklıkta bir yerde. Buraya gidip gelmemiz için bize otobüs tahsis edilmesi gerekli. Sadece iç maçlara 25’lik diye tabir ettiğimiz 1 tane otobüs geliyor. Tıklım tıklım dolup araca gidiyoruz. Biz 2 sezondur 1 lira bile istemedik, almadık. Maddi hiç bir beklentimiz olmadı, olmayacak da. Ki bizler geçen sezon Gürpınar'da oynanacak olan Beylikdüzü-Bağcılar maçına Kendi imkanlarımız ile gittik. Aramızda para topladık ve sadece semt şşkına maçın ikinci yarısı stada gelerek 45 dakika susmadan takımımıza destek verdik. Yönetimden deplasman maçına istediğimiz otobüs yüzünden bu hafta sıkıntılar yaşadık. Ama onlar da gördüler ne kadar kararlı olduğumuzu. Bizim bu kulüp için neler yapabileceğimizi, Ters Kelepçe’nin oynanan maçlarda takımın kazanmasında ne kadar rol oynadığını son maçta gösterdik. Bu haftadan sonra bu sıkıntıların biteceğine, İlerleyen günlerde Bağcılar Belediye Başkanımız Sayın Lokman Çağırıcı ve kulüp yöneticileri ile bu takım ve bu grup için neler yapabileceğimizi konuşup tartışacağız.

Bağcılar Halkına ne söylemek istersin?

Bağcılar İstanbul'un en çok nüfusa sahip ilçelerinden biri. Kendini taraftar olarak gören, farklı takımlara ve bu takımların taraftar gruplarına üye olan birçok insan var. Hemen hemen her maça bir otobüs dolusu kadar kardeşimiz ile gidiyoruz. Ama bunu 4-5 otobüse kadar çıkartmayı planlıyoruz. Bu konuda belediyemiz birçok şey yapabilir. Benim kendi adıma istediğim iki şey var. Birincisi Bağcılar Belediye Stadı’nın daha merkezi bir yere taşınması ya da yeni bir stat yapılması. Stat çok uzak bir yerde. Emin olun yakın bir yerde oynasak maçlarımızı en kötü maçımızda tribünlerin yarısından fazlası dolu olur. İkinci olarak da bizlere iç ve dış maçlara devamlı otobüs tahsis edilmesi.

Son Olarak Eklemek İstediğin Bir şeyler Var mı?

Evet kesinlikle! Öncelikle benimle birlikte Ters Kelepçe Bağcılar adını taşıyan, hafta sonu, yağmur, çamur, kar, kış dinlemeden gelen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Ve her yaştan tüm Bağcılarlılara sesleniyorum. Bu semt bizim. Bu takım bizim. Gelin her maçta omuz omuza olalım. Bu takım şampiyonluğu hak ediyor. Gelin beraber desteklerimiz ile yapalım. Facebooktan iletişime geçip http://www.facebook.com/group.php?gid=313935405179 grubumuza üye olarak her maç için nerede hangi saatte toplanıldığını öğrenebilirsiniz.

SÖYLEŞİ: ALPER KADEROĞLU

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus