07 Aralık 2011 11:37

Sulhi Garan mezarı başında anıldı


FIFA kokartlı ilk Türk Hakemi Sulhi Garan, ölümünün 49. yılında Küplüce’de mezarı başında anıldı. Merhum Sulhi Garan’ı anma törenine katılımın çok az olması gözlerden kaçmadı.FIFA kokartlı ilk Türk Hakemi ve Türk Hakemliğinin duayeni Sulhi Garan, Beylerbeyi Stadının üzerindeki Küplüce mezarlığındaki kabri başında eski Hakem ve Gözlemciler tarafından anıldı.

Katılım yok denecek kadar azdı
Her zamanki gibi Hakem camiasında unutulan ahdi vefalarda olduğu gibi Sulhi Garan’ı anmaya gelen kişi sayısı iki elin parmakları kadar, yani 10 kişiydi. TFFHGD İstanbul Dernek Başkanı Ahmet Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Hakemliğinin duayenini anma töreninde yine yoktu. Ancak aşağıda isimleri yazılı değerli hocalarımız, Türk futbol hakemliğinin ilk FİFA Hakemi Sulhi Garan’ı unutmadılar ve merhum Hocalarını mezarı başında andılar.

İki genç, ancak vefalı isim…!
Anma törenine giden kişilerden ikisine ayrı parantez açmak istiyorum. Bu isimler Cengiz Savaşkan ve Murat Şahin’dir. Hakem camiasında ne zaman cenaze, düğün, nişan, sünnet ve bunun gibi törenler olsa, oraya gittiğimizde veya gelen haberlerde bu törenlerin hepsinde bu iki ismi görmek mümkün. Bu isimler Hakem camiasının ahdi vefasına örnek teşkil edecek iki eski Hocamız. “Allah bu vefalı isimlere de mutlu ve üzüntülü günlerinde Hakem ve Gözlemcilerin çoğunun yanlarında olmasını nasip etsin” diyerek, Sulhi Garan hocamızı da biz, Yerel Futbol Ailesi olarak rahmetle tekrar anıyoruz.

Törene katılan isimler:
Ahmet Şenyiğit (Eski Milli Hakem ve TÜRFAD Kurucu Üyesi), Cumhur Demir (Eski Milli Hakem), Ertuğrul Dilek (FİFA Eski Hakemi-MHK Başkanlığı yaptı), Yahya Diker (Eski Milli Hakem-Gözlemci-MHK 1.Bölge Sorumlusu), Haşim Gökalp (Eski Milli Hakem-Gözlemci), Hacı Ahmet Erdoğan (Eski Hakem-Ulusal Gözlemci-İstanbul İl Hakem Kurulu Başkanı), Hüsamettin Çelik (Eski Hakem-Gözlemci-TÜFAD Üyesi), Ömer Ala (Eski Hakem-İstanbul BAL Gözlemcisi), Cengiz Savaşkan (Klasman Eski Hakemi-İl Gözlemcisi) Murat Şahin (Süper Lig Yardımcı Eski Hakemi) 

Sulhi Garan kimdir?
1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Sulhi Garan, FIFA kokartlı ilk Türk Hakemidir. Beşiktaş ve Vefa'da futbol oynayan Garan, 1957 yılında İsviçre'de düzenlenen Uluslararası Futbol Federasyonu Hakem Kursu'na katıldı ve dünya çapında açılacak tüm hakem kurslarına hoca seçildi. Futbol ve futbol hakemliği konusunda çeşitli kitaplar kaleme alan Garan, edebiyat öğretmenliği ve gazetecilik yaptı. Türk futbolu ve hakemliğine büyük katkılar sağlayan Sulhi Garan, 46 yaşında öldü.


HABER: BURAK KURTULUŞ

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus