03 Aralık 2010 10:04

Şirin Berber ve Karagümrük ikinci kez bir arada
Şirin Berber 2 Mart 1960 Trabzon Akçaabat doğumludur. Tam ismi Şirahman Berber’dir. UEFA A Lisans sahibidir. Benim yakından tanıdığım bildiğim bir isimdir. Ankara Gençlerbirliği, Kayserispor, Burdurspor, Sivasspor, Kırıkkale, Aksaray ve Münih Türkgücü’nde futbol oynadı. Ben, ilk olarak futbolcu iken tanıdım Şirin Berber’i. Almanya’ya Münih Türkgücü’ne gittiği zaman da bir milat olmuştu. Türkiye 1. Ligi'nden Almanya 3. Ligi'ne giden bir oyuncu nasıl olur da Amatör Statü ile oynar diye çok düşünmüştüm o zamanlar. Sonra, Şirin Berber Türkiye’ye dönüşünde dava açtı, mahkemelere gitti, geldi o zamanlar. Fakat 3. Lig'lerde oynamak zorunda kaldı. Haklı çıktı davasında elbette ancak yaşı da 34’e gelmişti ve Şirin Berber, Teknik Direktörlüğü seçti.


Ankara Gençlerbirliği alt yapısında tam 60 maça çıkmış ve sadece 1 kez mağlup olmuş (o da Türkiye finali) ve tam 59 kez sahadan galibiyet ile ayrılmış bir Teknik Direktördür Şirin Berber. Ankara Gençlerbirliği’nden sonra Şirin Hoca'nın yolu İstanbul’a düşer ancak kendisi Bursa’da yetişmiştir ve ikameti de Mudanya’dadır. İstanbul Büyükşehir Belediye’de tam 4 yıldır görev yapar Şirin Berber. O zamanlar İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un her kategorisinde görmek mümkündü Şirin Hocayı. Hatta çokça da halı saha maçlarında görürdüm kendisini. Özellikle İgdaş turnuvalarının müdavimiydi Şirin Hoca.
Şirin Berber’in yolu 2006 yılında memleketine, Trabzon Ofspor’a düşüyor. Ofspor’da 5 ay çalışıyor, Balıkesirspor’da da 10 hafta görev yaptı bildiğim kadarıyla. Balıkesirspor’u puan durumunda 12. Sırada aldı ve 4. sıraya kadar yükseltti. Bursa Orhangazi Gençlerbirliği’nde ise 11 haftada 22 puan toplayarak, dipteki takımı puansal olarak Türkiye rekoruna taşıdı ve Orhangazi Gençlerbirliği o sezon Şirin Hocanın büyük katkıları ile ligde kaldı. Karagümrük’te 2008-2009 sezonunda görev yaptıktan sonra bu sezon başı Küçükçekmece’de, 7. hafta sonunda, Küçükçekmece ülke genelinde 138 takım arasında namağlup üç dört takımdan birisi ve grubunda lider durumda iken ayrıldı ve bugün Karagümrük’ün başına geçti.


'Küçükçekmece’ye başarılar diliyorum'
Şirin Hoca ile görüşmeye giderken yolda Yılmaz Aktepe aradı ve benden Hocaya sormam için bir, iki soru söyledi. Ancak Trabzonlu bir kişi ile yarışmaya çalışmak, rüzgara karşı kürek çekmek gibidir. Şirin Berber yılların adamı, yemedi haliyle. Ben de geçmişi karıştırıp, Hocayı uğraştırmak istemedim. Sonuçta saygı duyduğum bir Kulüpteyim ve saygı duyduğum, sevdiğim insanların yanındayım. Bir de ben gazeteci değilim. Şöyle bir düşündüm, Şirin Berber sonuçta Fotomaç gibi tanınmış bir köşede yıllardır yazarlık yapıyor. İstese köşesinde o konuyu açar, bir, iki söz ederdi dedim kendi kendime. Demek ki Hoca bunları konuşmaya gerek görmedi diye düşündüm. Boşa sallamanın hiçbir anlamı yoktu bana göre. Ancak Hoca; "Sen sormadın ben söyleyeyim, Küçükçekmece’ye canı gönülden başarılar diliyorum" dedi ve konu kapandı.

'Karagümrük’e yarım kalan işimi bitirmeye geldim'
Açıkça söylemek gerekir ki, bu söyleşi diğerlerden farklıydı. Önceleri Hocaların odasında sohbet ederken, şimdi Başkan’ın odasındaydık ve diğerlerinden bir başka farkı da yanımızda Yöneticiler de vardı. Karagümrük’ün 3. Lig'den düştüğü sezon 5 hafta görev yaptığını belirten Şirin Berber, "Aynı camiaya ikinci kez gelmenin haklı gururunu yaşıyorum" diye konuştu. Hedeflerinin Fatih Karagümrük ile örtüştüğünü de ifade eden tecrübeli Teknik Direktör, "Aynı heyecanı yaşadığım, tanıdığım, bildiğim sevdiğim ve her şeyden önemlisi de bir arada olmaktan büyük haz duyduğum insanlarla yeniden çalışacak olmanın keyfini yaşıyorum, amacımız Karagümrük’ü bu sezon 3. Lige çıkartmak" şeklinde konuştu.


Timuçin Çuğ olayı...
Karagümrük Kulübü ile Teknik Direktör Şirin Berber 3 yıllık bir mukavele imzaladı. Son olarak da herkesin kafasında bir soru işareti olan Timuçin Çuğ olayına değinmek istiyorum. Timuçin Hoca ile Yönetim arasında ufak bir sorun yüzünden Çarşamba günü Timuçin Hoca bavulunu toplamaya başlıyor, bunun haberini alan Yöneticiler de Hoca ile görüşüp, kendi ifadelerine göre de helalleşip, yollarını ayırıyorlar. Bu arada Karagümrük’de disiplinsiz davranışları yüzünden Hüseyin kadro dışı bırakıldı.


Yerel futbol sitesi olarak Şirin Berber’e ve Karagümrük Kulübü’ne başarılar diliyorum. Ancak buradan mutlaka ifade etmem gereken bir olay var ki, bu haftaki maçın sonucu ne olursa olsun, üzülen ben olacağım. Beraberlik iki takıma da yaramaz, Karagümrük’ü sevdiğimi herkes bilir, Feriköy’e de benim ağabeyim sayılan, çok sevdiğim, saydığım Meyin Kaygın Hoca oldu. Umarın hak eden kazanır ve yine umarım ki; maç dostça başlayıp, centilmence biter. Kazanan İstanbul futbolu olsun.


SÖYLEŞİ: BURAK KURTULUŞ

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus