15 Mart 2017 11:02

Onlara her yer Adalar

Yazarımız Arif Doğan Adalar’daki amatör kulüplerin çilesini ele alıyoruz.


İstanbul’un Adalar ilçesinde futbolun kökenleri eskilere dayanıyor. Lefter’lerin Şükrü Gülesi’nlerin yetiştiği bu topraklarda 3 kulüp zor şartlarda mücadele ediyor. İlçe tarihinde sadece 1 resmi maç oynanmış, kulüpler tüm karşılaşmalarını ve idmanlarını ana karada yapmak zorunda. Adalar’daki amatör kulüplerin çilesini ele alıyoruz.

 


Adalar...
Dokuz ada ve iki kayalıkla Marmara’nın mavi sularına ilk 11’ini çıkaran takımada. Anavatanı bir ada ülkesi olan futbol, Adalar’da vatansız bir sığınmacı...
Su topunda marka ancak ayak topunda mevkisi en arka... Dört yanı sularla, futbolu surlarla çevrili Adalar. Ve bu coğrafyada mücadelesini sürdüren futbol emekçileri...
***
Onları anlatmak için iki kelime yeter: Vefakar ve cefakar.
Bütün zorluklara göğüs gererek Adalar’da bitme noktasına gelmiş futbolu ayakta tutmaya çalışan iki saygıdeğer insan, Adalar Spor Kulübü Başkanı Sayın Menderes Albayrak ile Kınalıada Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Sorumlusu Sayın Serdar Özkan ile Adalar’da ‘futbolsuzluğu’ konuştuk.
Başkan Albayrak, 25 yıl futbol oynamış. Bunun 23 yılı Adalarspor’da, 2 yılı ise Heybeliadaspor’da. Heybeliadaspor’un şampiyon olduğu kadroda Albayrak da bulunmuş. Ayrıca 1984 yılında çimlendirilerek tekrar faaliyete geçirilen Koca Yusuf Stadı’nın açılışında yapılan güreş müsabakalarında pehlivanlık yapmış. Serdar Özkan ise 2008 yılından beri Kınalıadaspor bünyesinde. Altı yıldır lacivert-mavili takımın teknik sorumluluğunu yapıyor.Ayrıca Yönetim Kurulu üyesi olan Özkan, çocuğuna Ada ismini koyarak Adalar ilçesine olan sevgisini onun adında yaşatan bir spor adamı.

***
Değişik konu başlıklarıyla işleyeceğimiz bu yazımızda, futbol denilen güzel oyunun Adalar’da elbirliği ile nasıl yok edildiğine de tanıklık etmiş olacağız.
***

Burgaz çekildi, kaldı 3 takım
Burgazadaspor’un üç yıl önce faaliyetlerini durdurmasıyla Adalar’da üç takım Kınalıadaspor(1942), Adalarspor (1946) ve Heybeliadaspor (1966) İstanbul amatör liglerinde mücadele veriyor. Kulüp tarihleri boyunca bu dört takım da bir maç hariç tüm resmi maçlarını Adalar dışında yani deplasmanda yapmış. Buna rağmen 2008-2009 sezonunda Heybeliadaspor ve 2012-2013 sezonunda ise Adalarspor’un A ve U19 takımları şampiyonluk yaşamış. Ayrıca Kınalıadaspor da 2014-2015 sezonunda lig ikincisi olarak bir üst lige çıkma başarısını göstermiş.
Adalılar’ın tanık olduğu tek resmi maç ise 2008-2009 sezonunda Heybeliada’da bulunan Deniz Kuvvetleri’ne ait Deniz Lisesi’nin futbol sahasında özel izin alınarak yapılan, Heybeliadaspor’un Üsküdar Anadolu’yu yenerek şampiyon olduğu maç... Bu maçta Adalarspor Kulüp Başkanı Menderes Albayrak da Heybeliadaspor forması giymiş.

***

 

 


Ne statlar gördüm aslında yoktular!
Doğal Sit Alanı olması Adalar’ı spor tesisleşmesinde fakir yapmaya yetmiş. Bunun yanında bir arazinin bürokrasi babında birçok sahibi olması da buna tuz biber ekmiş. 2012 yılında tüm İstanbul ilinin spor komplekslerinin bir envanterini çıkaran İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne göre Adalar’da üç stat faal durumda. Bunlar Heybeliada Çam Limanı, Büyükada Koca Yusuf ve Kınalıada statları .Ama gel gelelim kazın ayağı öyle değil. Kağıt üzerinde üç stadı olan Adalar’ın aslında hiç stadı yok!
Koca Yusuf ile Çam Limanı statlarının hikayeleri hemen hemen bir birinin aynı. 80’li yıllarda faaliyete geçen bu iki stat, bürokrasinin kısır döngüleri yüzünden, bakımsızlıktan, ilgisizlikten otlak, çöplük, hafriyat döküm alanları olmuşlar. Doğal Sit Alanı, 2B terimlerine sığınarak yapımına başlanan statları engelleyen Orman İşletmeleri, Hazine, Mili Emlak ve Sağlık Bakanlığı el birliği ile ada çocuklarının futbolsuz kalmalarını başarmışlar! Bir de üstüne Adalarspor, kullanamadığı Koca Yusuf Stadı için işgalci olarak para cezası ödemek zorunda kalmış.
Menderes Albayrak, Koca Yusuf Stadı’nı tekrar faaliyete geçirmek için Adalar Belediyesi ile İBB’nin gerekli izinleri aldığını ve inşaata başlandığını,buranın bitiminde Çam Limanı Stadı’nın faaliyete geçirileceği müjdesini verdi.Ama burası Adalar. Denizi görmeden paçaları sıvamamak lazım çünkü daha önce de inşaatları başlayan statlar, yok zemin 2 metre yüksek, yok çevreye örülen duvarlar 85 cm. fazla diye yüzde 60’ı bitmişken yapımı durdurulmuş ve geriye çürüyen inşaat malzemeleri kalmış.

İki stat yolda
“Yapılacak stadın Adalar’ın doğal yapısına uygun inşaa edilmesi gerekir’’ diyen Adalar Belediye Başkanı Atalay Aytaç Bey’in katkılarıyla büyük yol katettiklerini belirten Albayrak, “Her yer Hazine malı. Bir yerin dört-beş sahibi var ama İBB bize söz verdi. Bu iki statımız da açılacak’’ diye konuştu. Albayrak ayrıca,’’Heybeliada Çam Limanı Stadı’na kum dökülmeye, tel örgü yapılmaya başlandı. Burada da bürokrasi yüzünden çeşitli problemler çıkmıştı. Büyükada Koca Yusuf Stadı biter bitmez buranın inşaatına başlanacak’’ diyerek devam etti. Sahalar bittikten sonra Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün olacak.

Serdar Özkan ise, ’Statlar konusunda net bilgim yok ama Heybeliadaspor Başkanı Koray Kanbur samimi arkadaşımdır. Onun epey yol katettiğini biliyorum. Birkaç izinden bahsetmişti, onlar hallolursa faaliyete geçeceğini söylemişti. Büyükada’daki saha hakkında ise fazla bilgim bulunmamakta’’derken ekledi: “Eğer bu sahalar faaliyete geçerse bütün takımlar için en zor deplasman olacaktır.’”
***

Kadroda Adalılar azınlık
Başkan Menderes Albayrak,”Eskiden tüm kadromuz Adalar’da oturan kendi çocuklarımızdan oluşurdu.Şimdi ise 25 kişilik kadronun sadece üç tanesi Adalı’’ derken Serdar Özkan, ‘’Şu anda dört futbolcumuz Adalı diğer oyuncularımız Ada dışından’’ ifadelerini kullandı. “Birleşip tek takım olmayı hiç düşündünüz mü?” sorumuza ise Özkan, ‘’Adalar’da eskisi gibi futbolcu çıkmıyor. Zaten tesis de mevcut değil.Çocukların hepsi İnternet çağına ayak uydurmuş. Futbola gönülden bağlı olmak lazım, sevmek lazım” yanıtını verirken Albayrak ise çarpıcı bir ifade kullandı: ’’Dışarıdan futbolcularla şampiyon olmaktansa Adalı çocuklarla küme düşerim.’’

***

 

 

 

Antreman çilesi
Adalar’da antreman yapmanın çok zor olduğunu belirten Özkan, ’’Bu sezon 2.Amatör’deyiz. Altı yıldır Kartal Bulvar Stadı’nda idmanlarımızı yaptık.Ama bu sezon imkansızlıklar nedeniyle burada idman yapamayacağız. Belediyeden yardım istedik ve sadece pazartesi günleri akşam saat 22:00’de akşam Maltepe Tesisleri’ne gün alabildik. Antrenmanlardan sonra Ada’ya ulaşımımızda deniz motorlarını kullanıyoruz. Bostancı’dan Ada’ya motorla geçiyoruz, kimi zaman hava durumuna göre Adalı dört futbolcumuz arkadaşlarında kalıyor. Bütün ücretlerini biz ödüyoruz. Adalar Belediyesi’nden yardım alamıyoruz. Allah yardımcımız olsun diyorum sadece. Sırf bu imkansızlıklardan dolayı Burgazadaspor üç sene önce kapısına kilit vurdu. Bu işler aşkla yürüyor,yoksa akıl karı işler değil’’ dedi.

Standart 7 taraftar
Menderes Albayrak ise saha konusunda şunları söyledi: “Bulvar Stadı’nda gönüllüler sayesinde idman yapıyoruz, sağolsunlar bizim yerimize buranın ücretini ödüyorlar. Maçlarımızı Kartal Yunus Sahası’nda yapıyoruz. Özel deniz motorları bizi antrenman ve maçlara ücretsiz taşıyorlar. Dönüş saatinde motor seferleri sona erdiği için Adalar Belediyesi takımımızı yine ücretsiz olarak taşımaktadır. Tabii çoğu futbolcumuz Adalar dışında olduğu için bazen işlerinden geç çıkıyorlar,taksi ile geliyorlar ücretlerini biz ödüyoruz. Maçlarımıza standart yedi tarafımız gelir. Onların da tüm ulaşım, yemek ücretlerini biz karşılıyoruz çünkü onlar bizim için çok değerli. Her şey dahil dahil haftalık 600-700 TL masrafımız olmaktadır.”
***

 

 

 

Altyapıda umut yeni statlar
Adalarspor’un U19 takımının şampiyon olduğu altyapıda ise son beş sezondur neredeyse liglere katılamıyor Ada takımları... Menderes Başkan ”Altyapıdaki çocuklarımızdan bazıları İstanbul Sahilspor forması giyiyor. İnşallah sahalarımız faaliyete geçince Adalar’ın çocukları kendi takımlarının formasını giyecek. Ayrıca sahalarımız faaliyete geçince İBB ile İstanbul Sahilspor’dan eğitmenler gelerek çocuklarımızın futbol gelişiminde yardımcı olacaklardır” derken Serdar Hoca, ‘’Altyapı olarak sıkıntılarımız var, altyapıya bir türlü özen göstermedik çünkü imkansızlıklar had safhada’’ diyerek cevapladı.
Adalarspor eski Başkanı Yusuf Bahar ise önceki dönem bir beyanatında“Sahamız yok çocuklarımız perişan oluyor diyoruz bağırıyoruz, haykırıyoruz. Her şey tamam da bazı olanaklardan bu çocuklarımız faydalanamazsa biz çocuklarımıza nasıl spor yaptıracağız. İşimize gelince geleceğimizin teminatı çocuklarımız.İdman sahamız yok, çalışma alanımız yok, dar imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz’’ ifadelerini kullanmıştı.

***
En büyük sıkıntı: Para, para, para

Ada turizm sezonunun çok kısa olması nedeniyle yöneticiler maddi desteğin çoğunu kendi imkanlarıyla karşılaşmaya çalışıyorlar. Araba kiralamak, sporcuların yol ve yemek masrafları büyük sıkıntı... ’’Esnafın zoraki bağışlarıyla, ağustos ayında yaptığımız yemekle gelir sağlıyoruz. Ayrıca eski futbolcu ağabeylerimiz de bize destek çıkıyor. Yıllık bütçelerin yarısından fazlası idman ve başka statlara gitmek için yol parası olarak harcanıyor’’ açıklaması yapan Albayrak ile ‘’Esnaf sağ olsun bu konuda biraz ketum. Mümkünse hiç uğramayın der gibiler. Yemek organizasyonumuz da olacak yakın zamanda. Malum para lazım’’ diye konuşan Serdar Özkan’ın demeçleri neredeyse tek ağızdan çıkmışcasına ortak payede buluşuyor.
Konuşmasına,’’’Yönetim yeni değişti.Eski yönetimin kulüpten alacakları var ve bu yüzden yeni yönetim olarak borçlu başladık.Sponsor bulmaya çalışıyoruz’’ diyerek devam eden Özkan’ın ‘’Heybeliadaspor’un durumu bizden daha iyi,onlar bizden biraz daha çalışkan ve esnaf sahip çıkıyor takımına,ayrıca sponsorları da var. Koray Kanbur Başkan da çalışıyor, hakkını vermek lazım’’ diyor.

***
Sevilmiyoruz...Rumlar geldi!

Adalar ekiplerinin bir sıkıntısı da bazı deplasmanlarda gördükleri kötü muamele. Adalarspor Başkanı Menderes Albayrak’ın ‘’Bize bazı statlarda ‘Rumlar geldi’ gibi onur kırıcı laflar edilmekte. Bu bizi çok derinden etkilemekte. Bazı maçlarımıza sırf bu yüzden emniyet kuvvetleri çağırmaktayız’’demesi belki bu söyleyişinin en can alıcı noktasıydı. “Biz, ’Rumlar geldi’ diye bir söze maruz kalmadık çok şükür ama Ada takımlarını kimse sevmiyor.Buna eminim’’ diyen Serdar Özkan da Albayrak’a destek oldu.

***
‘Lefter, başka Lefterler çıksın istemedi’
Fenerbahçe’nin efsane oyuncu Lefter Küçükandonyadis, Kınalıadaspor’da santrafor başlayıp Beşiktaş’ta kalecilik yapan Şükrü Gülesin, kariyeri boyunca 501 penaltının 500’ünü gole çeviren penaltı Kralı İstanbulsporlu Kostas Kasapoğlu’nu yetiştiren Adalar’da artık yeni yıldızların çıkması böyle giderse çok zor. Ayrıca Fenerbahçeli Coşkun Özden de Adalar’da Belediye Başkanlığı yapmış bir isim. Menderes Albayrak, ‘Lefter’ dediğimizde ‘’Lefter Küçükandonyadis benim çocukluk arkadaşım. Kıskanç bir adamdı. Başka Lefterler çıksın istemedi Adalar’dan. Kimsenin elinden tutup götürmedi. Maddi ve manevi yardım yapmadı. Eğer statlardan birine Lefter’in adı verilirse en büyük muhalefeti ben yaparım. Fenerbahçe’de oynayan ve Adalar Belediye Başkanlığı da yapan Coşkun Özden’in de futbol adına bir şey yaptığını söyleyemem’’ diyerek sitemkar bir konuşma yaptı.
***
Kamp merkezi olabilir

Başkan Albayrak, “Eskiden Bursaspor deplasmanına giden takımlarımız Adalar’da kamp yapardı.Adalar’da tesisler yapılırsa burası takımlarımız için ideal kamp yeri olacaktır,toplam 110 otelimiz de mevcuttur” diyerek tek bir stadı bile olmayan Adalar için gönlünden geçeni,hayal ettiği şeyi bizimle paylaştı.
Serdar Özkan da ‘’Su topunda Kınalıada’da olimpik havuz var.Büyük bir tesis.Ayrıca bu tesisin marinası mevcut.Senelik üye aidatı 10 bin TL’den fazla. Yüzlerce üyesi var.Bu imkanlar bizde olsa yerimiz burası olmaz’’ diyerek Adalar’da futbolun üvey evlat olduğunu belirtti.

Söyleşiler ve Yazı: Arif Doğan

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus