07 Ocak 2017 01:10

Musa Büyük: Artık amatör ruh kalmamış

Muratbeyspor Kulübü Başkanı, eski profesyonel futbolcu Musa Büyük Yerel Futbol'a özel açıklamalarda bulundu.


Muratbeyspor’da başladığı futbolculuk kariyerinde basamakları bir bir tırmanan, sırasıyla Tepecik Fıratpenspor, Zeytinburnuspor, İstanbulspor AŞ, Ankaraspor, Trabzonspor, Kocaelispor, Konyaspor, Diyarbakırspor, Samsunspor ve Kırklarelispor formaları giyen Musa Büyük, iki sezondur doğup büyüdüğü Çatalca’nın Muratbey Köyü’nün kırmızı-siyahlı kulübüne başkanlık yapıyor.

Geçen sezon Süper Amatör biletini play-off’ta kendi kalelerine attıkları iki golle kaçırdıklarını hatırlatarak Musa Büyük bu sezonla ilgili de “Şampiyonluk için bir kadro kuruldu. Grubumuzun en iyi takımlardan biriydik ancak kalitemizi sahaya yansıtamadık. Açıkçası biraz da oyuncumlarımız, rakiplerimiz kadar istemedi. 1-2 maç hariç takım gerekli mücadeleyi göstermedi. Sahada mücüdele edemeyince hedefimizinden uzaklaştı. Dürüst olmak gerekirse, berabere biten Büyük Kılıçlıspor maçı sonrası kredimizi bitirmiştik” dedi.

‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM’
İki sezondur başkanlık yaptığını ve amatör kümedeki bu serüveninde biraz hayal kırıklığına uğradığını belirten Büyük “Farklı hedeflerle yola çıkmıştık.  Amacımız Muratbeyspor’a kalıcı gelirler kazandırmak, kurumsallaşmaktı. İdare makamlardan yeterli desteği görmedik, hal böyle olunca tesisleşmede ve altyapıda istediğimiz atılımı yapamadık. Oysa biz kalıcı bir kulüp ortaya çıkarmak istiyoruz. Basketbol şubesi açtık mesela, orada faaliz. İmkanlarımız artarsa başka sporlarda da branşlar açmak istiyoruz ama imkanlar sınırlı” diye konuştu.

Muratbey Köyü halkınınsa takıma büyük destek verdiğinin altını çizen Musa Büyük “Muratbey, bölgenin futbolla yatıp kalkan nadir köylerinden biri. Hemen hemen her maçımızda tribün desteğimiz var. Halkımız futbolu çok seviyor” ifadelerini kullandı.

‘BEN SAHA TEMİZLİYORUM GÖREVLİ SİGARA İÇİYOR’

Amatör camiada büyük fedakarlıklar veren amatör kulüplerin desteklenmediği gibi bazen gerekli saygının da gösterilmediğini kaydeden Büyük şöyle devam etti: “Geçenlerde bir maçımızdan önce yaşadıklarımız ibret vericiydi. Maç yapacağız, zemin karlı ama ortada bir tane yetkili yok. Bir takımın oyuncuları, başkanı sahada kar temizlemeye çalışıyor, görevli gitmiş dışarıda sigara içiyor. Rica ediyoruz, ‘Benim görevim çizgileri çizmek’ diyor. Biz kendimizden fedakarlık yapıyoruz ama konu hizmete gelince kimse elini taşın altına koymuyor.”

‘AMATÖR RUH KALMAMIŞ’
Amatör futbolun kendi dönemine göre çok değiştiğini belirten Büyük şöyle devam etti: “Amatör futbol artık sektör olmuş, sanki profesyonel lig. Gelen oyuncu peşinat istiyor, maç başı istiyor. Kimse ‘Oynayayım kendimi göstereyim, üst liglerde oynayayım’ demiyor. Ben iki senedir buradayım, hedefi olan futbolcu görmedim. Tamam oyuncu emeğinin karşılığını, masraflarını alsın ama bakıyorum amatör futbol ticarete dönmüş, hiç ruh kalmamış. Bu da kulüpleri sıkıntıya sokuyor tabii. Özellikle bizim gibi İstanbul’un dışındaki kulüplerin işi daha zor. Buraya futbolcu getirmekte zorlanıyoruz. İstanbul merkeze yakın olsak durum farklı olabilirdi. Bizim imkanlarımızın yarısına sahip kulüpler Süper Amatör’de mücadele ediyor.”

‘DEVAM ETMEKTE  KARARSIZIM’

Pazar günü genel kurullarının olduğunu, devam edip etmeme konusunda bazı çekinceleri olduğunu belirten Musa Büyük “Şu anda kulüp benim ve yöneticilerin çabalarıyla gidiyor. Gelirimiz yok. Projelerimiz var onları hayata geçirme adına mücadelemize devam edeceğiz. Önceğimiz, bizden sonra gelenlere kurumsal bir Muratbeyspor bırakabilmek. Tabii gönlümüzden geçen bu hizmetleri üst liglerde yapmak” dedi.

SÖYLEŞİ EFKAN BUCAK

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus