21 Aralık 2010 03:26

Metin Kaygın, Karagümrük-Zaferspor maçını yorumluyor

Editörün Notu: 2 ay önce, Teknik Direktör Metin Kaygın’dan, birlikte bir maç izleme sözü almıştım. Bu haftaya nasip oldu ve Metin Hoca ile birlikte  Karagümrük-Bursa Zaferspor; Bölgesel Amatör Lig 10. Grup maçını izledik. Geçtiğimiz hafta Cuma günü, Ayvalıkgücü Belediye maçı öncesinde, Feriköyspor’daki görevinden istifa eden değerli Hocamız, ricamız üzerine, bu maçı Yerel Futbol ziyaretçileri için yorumladı. (Burak Kurtuluş)


                               F. Karagümrük 2 puan kaybetti, 
                           Bursa Zaferspor ise 1 puan kazandı.

      İlk olarak, F. Karagümrük’ün kadrosunun çok kaliteli oyunculardan oluştuğunu mutlaka belirtmeliyim. F. Karagümrük takımı her geçen hafta daha iyi bir futbol oynamaya devam ediyor. Feriköy’de görev yaparken F. Karagümrük’e rakip olmuştum ve açıkçası, o günkü takım ile bu takım arasında gerek futbol anlamında, gerekse saha içindeki mücadele ve oyuncuların daha çok kazanma istekleri ve birbirlerine olumlu yönde yardımlaşmaları anlamında müspet yönde gelişmeler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 


      F. Karagümrük bu maça, klasik 4-4-2 düzeni ile başladı ve ön tarafta Yasin Markal ve Cem Keskin’in rakibe önde basmasıyla birlikte istediği tempoyu maçın hemen başında yakaladı ve ilk dakikadan itibaren oyunu rakip sahaya yıktı. F. Karagümrük, sürekli ayağa oynayarak, zaman, zaman oyunu kenarlara da yayarak rakibini iyice bunaltı ve henüz 20. dakika dolmadan 3 net gol pozisyonu buldu. Erken bir gol bulup, maçın kalan dakikalarında oyunu istediği gibi yönlendirmek isteyen F. Karagümrük Teknik Direktörü Sayın Şirin Berber, aradığı golü bulamayınca, 25. dakikada oyun içinde bir değişikliğe gitti ve o dakikaya kadar rakibinden pozisyon yemeyen F. Karagümrük defansından Halil Kaya’yı çıkartıp, orta sahanın sağında ve kimi zaman da hücumda olumlu işler yapan tecrübeli Serkan Börekçi’yi, tandem bölgesinde Hakan ile birlikte oynatmaya başlayıp, hücuma çabukluk katması için Bilal’ı oyuna aldı. Ancak, bu dakikaya kadar bir tane bile organize atağı olmayan deplasman ekibi Bursa Zaferspor, oyunda yavaş, yavaş dengeyi kurmaya başladı. 


      Sakin ve sürekli kontrollü oynayan ve ayrıca tam bir deplasman ekibi gibi mücadele eden Bursa temsilcisi; bana göre maçın en etkili adamı olan F. Karagümrük’lü defans oyuncusu Hakan’ın, atağa çıkarken kaptırdığı bir top ile 37. dakikada Samet ile Karagümrük kalecisi Tuncay’ı avladı ve deplasmanda öne geçti. İlk yarının kalan dakikalarında da, F. Karagümrük’ün yoğun baskısı aradıkları gölü bulmaya yetmedi. 


       Bursa Zaferspor; müsabakaya, 4-2-3-1 düzeni ile çıktı ve tam bir deplasman takımı gibi oynadı. Müsabaka boyunca savunmada kalmayı tercih edip, çabuk ve ayağa toplarla kontra atağa çıkmayı hedefleyen deplasman takımı, rakip defansın arkasına attığı toplar ile aradığı fırsatları da buldu. Bilhassa, maç boyunca F. Karagümrük’lü kenar oyuncularının kaptırdıkları topların hemen arkasına geçmemeleri ve savunmaya zamanında yardım etmemelerinden dolayı, Karagümrük savunmasına zaman, zaman sıkıntı anlar yaşattılar. 


        Zaferspor ayağa oynasa, Karagümrük zorlanabilirdi
       Müsabakanın ikinci devresinde F. Karagümrük, temposunu daha da arttırıp, rakibini iyice bunaltmaya başladı. Bu anlarda genç golcü Seyithan’ın da oyuna dahil olması, ev sahibi takımını baskısını arttırmasına vesile oldu. 56. dakikada Burak Dost ile bir duran top organizasyonunda aradığı golü bulan F. Karagümrük, ataklarını sıklaştırdığı anlarda kaptırdığı toplarda şayet Zaferspor biraz daha hızlı ve ayağa oynayabilseydi, F. Karagümrük’e zor anlar yaşatabilirlerdi. 


      Keyif verici bir maç oldu.
     Sonuç olarak, ben F. Karagümrük’ün bu maçtaki baskılı oyununu çok beğendim. Bursa Zaferspor’un ise, sayısal olarak eksik kalmalarına rağmen, oyun disiplininden kopmadan mücadele etmelerini ve maç boyunca verdikleri mücadeleyi beğendiğimi belirtmeliyim. İzleyenlerin keyif aldığı bir maç oldu diyebilirim. Yağmurun ağırlaştırdığı zemine rağmen, iki takım futbolcuları da bir final maçı niteliğinde mücadele ettiler ve maça gelenlere futbol dolu anlar yaşattılar. Kaybedene yazık olacağı bir müsabaka oldu diyebilirim. 


      Son anlarda yorulan futbolcuların sinirlerinin de zaman daraldıkça yıpranması nedeniyle, müsabakada 3 kırmızı kart çıktı. Buna rağmen maç bitiminde iki takım futbolcularının, teknik kadrolarının birbirlerini tebrik etmeleri, kalan maçlar için başarı dileklerinde bulunması ve dostça başlayan bu zor maçın başladığı gibi dostça bitmesi de güzel maçı taçlandıran bir görüntü oldu. Son olarak da F. Karagümrük seyircisinin 90 dakika boyunca hiç susmadan takımlarına destek vermeleri ve maç sonunda da takımlarını alkışlamaları futbol sahalarında görmek istediğimiz görüntülerdi.


     Ben, her iki takım Teknik Direktörlerini ve futbolcularını ve diğer ilgilileri ve maça güzellik katan herkese teşekkür eder, kalan maçlarda iki takıma da başarılar dilerim. 
Saygı ve sevgilerimle. 


YAZI: METİN KAYGIN

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus