02 Aralık 2015 09:32

'CEZALI OYUNCU YEDEK BEKLERSE TAKIM CEZA ALIR MI' TARTIŞMASITürkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Saruhanlı Belediyespor Kulübü’nün, rakip takımdaki maç cezası bulunan bir oyuncunun müsabaka listesine yazılmasına ilişkin itirazını reddetti.

Manisa Süper Amatör Lig'de mücadele eden Saruhanlı Belediyespor’un Antrenörü Mutlu Çamlıyer, 24 Ekim tarihinde Manisa Sanayispor ile oynadıkları maçta, rakip takımın müsabaka listesinde yer alan oyunculardan Altuğ Yıldırım’ın 1 maç cezalı olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Genç kontenjanından yedekte beklettiler
Normal şartlar altında maç cezası bulunan oyuncuların ceza süresi boyunca futbol oynamalarının yasak olduğunu, dolayısıyla müsabakalardaki asil ve yedek listelere alınmasının da mümkün olmadığını dile getiren Çamlıyer şunları kaydetti: “Biz bu durumu Manisa İl Disiplin Kuruluna taşıyarak itirazda bulunduk. Kurul ise müsabaka listesindeki oyuncunun oyuna iştirak etmediğini savunarak itirazımızı reddetti. Biz kulüp olarak daha sonra Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na (AFDK) itirazda bulunduk. Kurula yaptığımız itirazda, söz konusu oyuncunun cezalı olmasına rağmen müsabaka listesinde adının bulunduğu, üstelik bu futbolcunun genç kontenjan sporcu sınıfına alındığını ve dolayısıyla futbol disiplin talimatlarına aykırı hareket ettiklerini belirttik. Ancak Amatör Futbol Disiplin Kurulu, Manisa İl Disiplin Kurulu’nun da belirttiği aynı gerekçe ile itirazımızı kabul etmedi.”

'Şok olduk'
Bunun üzerine konuyu detaylı bir açıklama ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu’na taşıdıklarını anlatan Çamlıyer, buradan gelen “ret” cevabı karşısında adeta ‘şok’ olduklarını kaydetti.

'Demek cezalı soyunma odasına girecek'
26 Kasım günü toplanan Tahkim Kurulu’ndan kulüplerine gönderilen cevap yazısında itirazlarının reddedildiğinin belirtildiğini ifade eden Çamlıyer, şunları söyledi:  “Bize gelen yazıda, yapılan müzakere neticesinde; talebimizin reddine dair AFDK kararında isabetsizlik bulunmadığının anlaşıldığı bu bağlamda itirazımızın reddine ve AFDK kararının onanmasına oy birliğiyle karar verildiği belirtilmiş. Bu durum bizde şok etkisi yarattı. Böyle bir şey kabul edilemez. Cezalı oyuncu müsabaka listesinde yer alabiliyorsa, sahaya çıkıp oyuna da girebilir. Biz buradan bunu anlıyoruz. Bu durumda hakem kararı çiğnenmiş ve kurallar tanınmamıştır. Tahkim kurulu, bu kararıyla Amatör futbol müsabakalarında ki cezalı oyuncu kuralını çiğnemiştir. Buradan da anlaşılıyor ki Amatör spor kulüpleri bundan böyle cezalı olan oyuncularını, müsabaka isim listesine yazabilecek, soyunma odasına ve yedek kulübesine sokabilecek ve hatta kontenjan kuralını bu şekilde tamamlayarak müsabakaya çıkabilecekler. Biz bunu skandal bir karar olarak değerlendiriyoruz.”

Kaynak: haberler.com

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus