05 Mart 2009 01:08

Maç kritiği: Ayazağa-BayrampaşaYORUMLAYAN: HASAN TANIŞ
FOTOĞRAFLAR: ERHAN HARPUT
Yaza merhaba diyen güneşli bir mart günü Spor Akademisi Stadı'nda oynanacak İstanbul İl Birinciliği Çeyrek Final müsabakası olan Ayazağa-Bayrampaşa maçının inanılmaz güzel bir sonla biteceğinin habercisiydi.

Maç öncesi bu önemli maçı izlemeye gelen futbol adamları ve taraftarlar büyük bir şok ve belki de hayal kırıklığı içindelerdi çünkü Ayazağaspor takımı yaşadığı sorunlardan dolayı sahaya tamamı B Genç ve A Genç futbolcularından kurulu takımla çıktı. Maçın başlamasıyla beraber bünyesinde yıllarca 1. Lig'de top koşturmuş Burhan gibi, Sedat gibi birçok tecrübeli futbolcusu bulunan Bayrampaşa takımı adeta alaycı bir tavırla oynamaya başladılar. Karşılarında böylesine büyük bir maçı ilk kez oynayan 18 tane genç futbolcu vardı. Maçın ilk anlarında yaşadıkları heyecanı Bayrampaşalı futbolcular iyi değerlendirdi ve maç ilk yarım saatte 2-0 oldu. Gollerde Yücel ve Burhan'ın imzası vardı. Adeta tribündeki seyriciler ve Bayrampaşalı futbolcular maçı bitirdiler. İlk yarı da bu skorla tamamlandı ve hatta bazı seyirciler başka maçları izlemek üzere stattan ayrıldılar.
İkinci yarı başladığında ise Ayazağa'nın en tecrübeli ismi ve en büyüğü olan 1988 doğumlu Hüseyin Bülbül sakatlanarak yerini 1993 doğumlu Murat Kar’a bıraktı. İşte ikinci devrenin başlamasıyla beraber belki de bir anlık unutulan Ayazağa gerçeği yavaş yavaş sahne almaya başladı. Bayrampaşa kalesini abluka altına alan yeşil-sarılı gençler adeta maçın yeni başladığını haykırıyordu. Tribünleri erken terk eden seyircilere ve futbol adamlarına "Bu filmin sonunu biz belirleriz ve çok şey kaçırdınız" der gibi formalarını terletmeye başlamışlardı.

Nitekim Ayazağalı gençler, kafalarındaki ve kimsenin inanmadığı, herkesin 'hayal' dediği senaryoyu oynamaya başladılar. Dakikalar 55’i gösterdiğinde 1990 doğumlu santrafor Ferdi Aslanboğa sağ çaprazdan ayağının dışıyla öyle bir vurdu ki, Bayrammpaşaspor kalecisi Ahmet’in çaresizliği bakışları altında gol oldu.
Kimse inanmıyordu bu filmin sonuna... Dakikalar 77’yi gösterdiğinde Emre’nin yerine oyuna dahil olan Muzaffer arka direkte kendini unutturarak şık bir vuruşla skoru 2-2’ye getirdi ve o anda bu mucizenin önüne geçemeyeceğini tribündeki seyirciler ve Bayrampaşaspor futbolcuları anlamışlardı ki iş işten geçmişti. Ayazağalı gençler çıktıkları bu yolda dönüşü olmayan zaferin mutluluğunu yaşamak ve yaşatmak için maça yeniden başlamış gibi saldırgınlardı.
88'de sahneye çıkan Ferdi takımını 3-2 öne geçirdi ve filmin sonu büyük bir sürprizle bitti...

Güçlü ve tecrübeli Bayrampaşaspor Karşılaşmada Mücadele Eden Ayazağasporlu futbolcular ve doğum tarihleri şöyle:

Emre Yüksel:1990, İsmail Akbulut:1991, Ahmet Köse:1991, Samet Karayılan:1991, Onur Öz:1991, Eyüp Doğan Yıldız:1991, Cemil Yücedağ:1992, Murat Kar:1993, Özgüç Bilir:1989, Volkan Bayram:1989, Ahmet Yazkan:1990, Tolga Koray Zevrek:1991, Sabri Şahin:1990 Zevrek:1991, Ferdi Aslanboğa:1990, Muzaffer Çam:1990, Hüseyin Bülbül:1988, Emrah Ekmekcioğlu:1991, Zarif Güneş:1993

Maçtan sonra yönetici İbrahim Keskin futbolculara yemek verdi.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus