14 Aralık 2008 02:05

Maç kritiği: Bahçelievler-İstanbul Demir


Telsiz'den Bahçelievler'e kötü mesaj

YAZI: GÖKHAN İLKER
FOTOĞRAF: YILMAZ AKTEPE
Son derece hayati Bahçelievler-İstanbul Demirspor maçı beklenenden daha sakin başladı. Bahçelievler’de kulaklar kümede kalabilmek için Telsiz’den gelecek sinyalde, gözler ise sahadaydı. Ligdeki yerini garantileyen Demirspor maçın çoğunluğunu “bitsede gitsek” havasında geçirdi. Zaten Demirspor’un genç takım ağırlıklı kadrosu bu havanın sahadaki tezahürüydü. Maça istekli başlayan yeşil-beyazlı takım yaptığı etkili birkaç atak sonrasında sağdan gelen ortayı iyi takip eden 7 numara Eyüp’ün nefis röveşatasıyla 1-0 öne geçti. Ancak sakatlıktan yeni çıkan savunmacı Yakup’un sağ kanatta ağır kalması ve devamlı adam kaçırması ilk yarının sonuna doğru Demirspor’un soldan yaptığı bir ortada golü getirdi. Zaten takımın teknik direktörü de bunu fark etti ve Yakup’u önce defansın ortasına kaydırdı. İkinci yarıda ise kulübeye yanına aldı.

Soyunma odasına 1-1 beraberlikle giren iki takımın oyuncuları, ikinci yarı başlamadan sahada sohbete daldı. Ancak Telsiz maçından gelen Telsiz’in Esenler karşısında 3-1 galip olduğu haberi moralleri bozdu. Demirspor kontralarla Bahçelievler sahasına akarken, Bahçelievler devamlı yerini kaybeden 9 numaralı Mehmet’le birçok pozisyonu başlamadan bitirdi. Bahçelievler adına oyunu sürükleyen iki isim Deniz ve Murat birbirlerine yakın oynadıkları anlarda gole de yaklaştılar. Ancak ikinci yarıda oyuna giren Mesut bu anlarda iki gollük pozisyonu cömertçe harcadı. Demirspor’un ikinci yarıda gerçekleştirdiği birkaç etkili atak ise Kaleci Eyüp’ün ellerinde eridi. Sahanın en etkili ismi olarak göze çarpan yeşil-beyazlı 10 numara Murat, zor anlarda topu ayağında tutarak defansını rahatlattı. Maçın sonlarında Murat’ın başlattığı atakta golü atan Mesut skoru 2-1’e getirdi. Bitime az kala Mesut’un kullandığı serbest atışa dokunan Murat ise skoru ilan etti: Bahçelievler 3 - İst. Demirspor 1.

Ancak bu galibiyet Bahçelievler’in kümede kalması için yeterli olmadı. Çünkü Telsiz, Esenler’i 4-2 yenerek puanını 12’ye çıkardı ve Bahçelievler’i İkinci Amatör Lig’e göndererek 25. yılında ateşe attı.

Maçtan Notlar
* Saha çevresinde yaklaşık 60 kişinin seyrettiği maç için gelenler “Bütün Bahçelievler burada” yorumları yaptı. Seyirciler sakin ama bol bol yorum yaparak maçı seyretti. Maç boyu saha kenarında esas konu küme düşme noktasına nasıl gelindiğiydi.

* Telsiz maçının gecikmesi yüzünden maç ikinci yarı tam 20 dakika geç başladı. Federasyon temsilcisi maçların aynı anda başlayabilmesi için kulağında cep telefonuyla Telsiz maçından gelecek “başladı” haberini bekledi.

* Maçın en güzel anları iki takımın farklı stilleriyle maça damgasını vuran 10 numaralarının mücadelesinde gerçekleşti. Ancak Bahçelievler 10 numarası Murat bu mücadelelerin çoğunluğundan galip çıkan isim oldu.

* İlk yarıda rakibine sert girerek kısa bir süre yerde yatmasına sebep olan 11 Numara Deniz’e saha kenarından bağıran hocasının önce “Sertliğe gerek yok hepsi arkadaşınız” sonra da “Git özür dile” uyarıları sahalarda sık sık görmek istediğimiz görüntüler hanesinden kayda geçti.

* Dostluk havasında geçen maçta ne istenmeyen görüntü ne de sert tepkiler vardı. Maç boyunca sadece İstanbul Demirsporlu bir oyuncu pozisyon gereği yaptığı bir faul yüzünden sarı kart gördü.

Maçın adamı: Bahçelievler 10 numarası Murat. Genç orta saha oyuncusu zayıf fiziğine karşın etkili pasları, kıvrak bilek hareketleriyle maça damgasını vuran isim oldu. Murat takımının sıkıştığında anlarda sorumluluk alarak alarak defansını rahatlattı. Bahçelievler’in etkili ataklarının çoğunu başlatan genç oyuncu, attığı 1gol ve yaptığı 1 asistle güzel oyununu tabelaya da yansıttı.

Tribünden maçın yorumu: Bahçelievler’in 2. yarı uzun süre eşitliğini lehine bozamaması üzerine kulübü yakından tanıyan seyircilerden biri, Telsiz galibiyetinin devam ettiğini de belirterek yanındakilere “Ne diye bağırıyorsunuz çocuklara! 50-0 olsa ne olacak? Yine de küme düşeceğiz. Bari sinirleri germeyin” serzenişiyle maçı özetledi.

Hakemler: Maçı yöneten hakem üçlüsü Cüneyt Turgutalp, Bulut Açıkgöz ve Remzi Ümit Davuloğlu dengeli ve adil bir maç idare etti. Hakem triosunun maça etki eden bir kararı olmadı. Zaten futbolcularda neredeyse hiçbir karara itiraz etmedi.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus