13 Şubat 2009 08:44

Köşe Yazısı: Sporun büyük destekçileri


YAZI: ORHAN BUDAK
Spor taraftarsız olamaz. Sporun her dalında, her branşında taraftarlar coşkudur. Seyirci başkadır taraftar bir başkadır. Seyirci bir güzelliği seyretmeye gelir, o da canı isterse… Hava yağmurluysa, sıcaksa, müsabaka uzaktaysa gelmez. Ama taraftar için engel yoktur. O kutsal sevgiye engel hiçbir şey olamaz, taraftarın takımını desteklemesine hiçbir güç önüne geçerek mani olamaz. O kutsal sevgi fedakarlık demektir, o kutsal sevgi AŞK demektir. Manevi değeri o kadar büyüktür ki anlatılamaz ancak yaşanır ve yaşatılır.

Taraftarın hiç kimseden, kimselerden beklentileri olmamıştır ve o kutsal sevginin menfaat olarak beklentileri olmamıştır. Futbol hepimizin hayatında beyaz bir sayfadır. Gençliğimizden önce çocukluğumuz onunla yaşamaya başladı. Onu sevdik, aşık olduk. Zaman o sevgiyi öylesine kutsallaştırdı ki taraftar anasından, babasından, sevdiğinden, çoluğundan çocuğundan, sıhhatinden ve canından çok sever oldu tuttuğu takımı ve sevdiği renkleri.
Taraftar özel bir ayrıcalıktır. Yense de yenilse de göz yaşları her daim vardır. Fedakarlık ölümünedir onlar için. İstedikleri bir tek şey vardır: Başarı. Taraftarların duygularını ancak taraftarlar anlar. Ne sporcu ne de yöneticiler anlar bunu. Onların dilini anlamak göz yaşına ortak olmak zordur. Taraftarlık büyük bir sevgi bahçesi gibidir. O bahçede her şey vardır.

Taraftar tuttuğu takım sevdiği renkler için ilaç parasını verir, bazen evinin rızkını harcar ve hiç de şikayet etmez. Büyük taraftar olmak kolay değildir. Büyük taraftar büyük kulüplerden doğar. Büyük kulüp olmak da kolay değildir. İstanbul’umuzda yüzyıllık spor kulüplerimizin futbol takımları maalesef geçmişteki başarılarını aramaktadırlar. Onlar layık oldukları başarıları nedense yakalayamamanın ıstırabını yaşamaktadırlar.

Liglerde oynadıkları devirlerde onbinlerce taraftarları olan güzide spor kulüplerimiz bugün itibarı ile mücadele etmekte oldukları amatör liglerde zor günler geçirmektedirler. Feriköy gençliği babalarından, dedelerinden ve büyüklerinden dinledikleri başarılı günlerin hikayelerinin gerçeklerini yaşamak istemektedirler. Binlerce taraftarı ile bu kulüp her sezon başarı peşinde koşmaktadır. Aynı dilek Galata, Vefa, Taksim, Beyoğlu, Yeşildirek, Yedikule, Hasköy, Nişantaşı ve Davutpaşa için de geçerli. Bu değerli spor kulüplerimizin kuruluş tarihleri 1910’lara, 40’lara dayanmaktadır. Bir zamanlar futbol denince ilk akla gelen spor kulüplerimizdi bu değerli cemiyetler.


Bu takımların taraftarları zamanla azalsa da heyecan ve tutku asla gönüllerden çıkmadı. Ekonomik darbeler spor kulüplerini vurdukça başarılar azaldı. Cefakar taraftarlar zamanla bağlı oldukları takımların başarılarını artık görmekten ziyade dinlemeye başladılar. Bu arada Adalet, Emniyet, Süleymaniye gibi Türk futboluna hizmet etmiş birçok spor kulübü ya kapanmış ya da başka spor kulüpleri ile birleşerek spor hayatını noktalamışlardır.

Büyük spor kulüplerinin taraftarı olmak onun aşkıyla yanmak, tutuşmak bambaşka bir duygudur. Bunu ancak yaşayanlar bilmektedir. Her ne olursa olsun, her ne yaşanırsa yaşansın taraftarlık ruhu yaşanmaktadır. Zaman zaman insanlar üzülmekte olmasına rağmen bu taraftarlar futbolumuzun gururudur.

Gönül ister ki taraftarların istediği doğrultuda Türk futbolunun bir zamanlar lokomotifi olmuş olan bu güzide kulüplerimiz profesyonel liglerde oynasınlar. Bu kulüpler hepimiz için çok değerlidirler. Taraftarlarıyla futbolun güzelliklerini yaşatmaktalar bizlere. Artık taraftarlarıyla bir bütün olarak üst liglere çıkmak zorundalar. Geçmişteki başarılar yakalanmak isteniyorsa çok daha fazla mücadele etmek lazım.
Hiçbir spor müsabakası taraftarsız ve de seyircisiz oynanamıyor ama coşkulu taraftar ile futbol bir başka güzel. ”Taş yerinde ağırdır” ata sözü misali taraftar tribünde güzeldir, hele coşkulusu bir başka güzeldir.

Amatör kümelerde olsun profesyonel liglerde olsun “Her Zaman, Her Yerde En Büyük“ sloganı hemen hemen her statta coşkuyla haykırıldığı zaman o heyecanı duymamak, yaşamamak için insanların duygusuz olmaları lazım. Benim isteğim her zaman her yerde coşkulu taraftarları ile bütünleşebilen spor kulüplerinin takdir edilmesidir. Hele yukarıda saydığım güzide spor kulüplerimiz aynı değerdedir. Temennimiz, bu spor kulüplerimizin layık oldukları liglerde mücadele etmeleridir.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus