30 Ekim 2012 03:02

Köşe: Bilinen fakat yapılmayanlar


Türkiye’de Amatör ve Profesyonel futbolu toprak sahalardan kurtarıp, gençlerin daha iyi bir şekilde spor yapabilmesi için oluşturulan sentetik çim sahaların yarar mı yoksa zarar mı sağlayacağı konusu hiç düşünülmeden, sporcu sağlığına etkileri ve altyapı oyuncularının gelişimine etkilerinin neler olabileceğini araştırmadan yapılan uygunsuz sentetik çim sahaların sırf estetik yapısı nedeni ile tercih edilmesine, sportif faaliyetlerin hayata geçirilmesi için kurulmuş, sırası ile Gençlik Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik Spor Müdürlükleri ve Federasyonlar, Belediyelerin ve futbolun çatısını oluşturan Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu yanlışa hiçbir denetim mekanizması olmadan çanak tutması ve son 10 yıldır sırf maliyeti ve uzun süre dayanıklılığı yüzünden Türk gençliğinin sağlıksız ortamlarda spor yapıyor olmasını kaleme almakta yarar görüyorum. Nedenlerini ve niçinlerini ve merak edilen konuları kolay ve anlaşılır bir dille ifade etmeye gayret edeceğim.


Yukarıda belirttiğim sıradaki karar ve denetleme mercilerinin görevlerini yeterince yapmamaları, uygulamada ise yetkinin firmalarda olması. Ama asıl önemli olan bu yanlış yapı üzerinde çalışan antrenörler de doğru, bilinçli ve sistemli antrenman programları dışında, eksik temek yapılanmadan uzak, ehil olmayan antrenörlerin zeminin zorlu şartlarına göre program hazırlamamasıdır. Bu temel sebeplerden dolayı belli başlı gelişim evrelerini tamamlamamış genç sporcularda eklem ve yumuşak doku zedelenmeleri, en önemlisi pubis rahatsızlığı. Son yıllarda bu rahatsızlığın daha çok artması sentetik çim sahaların ne denli uygunsuz ve sağlığa zarar verdiğinin göstergesidir.

Araştırma yapıldığında görülecektir ki, Fenerbahçe'de, Galatasaray'da, Beşiktaş'ta alt yapı ünitelerinin içerisinde yer alan oyuncuların sentetik çim saha sakatlıklarının içerisinde bocaladığını ve sentetik sahaların tahribatının ve Pubis hastalığının tedavisinin doğal çim sahalarda olduğu gerçeğidir. UEFA kriterlerine uygun sahaların yapılması ve yapılmış olan sahalarında standartlar çerçevesinde sporun hizmetine sunulması dileğiyle.

Not: UEFA'nın sentetik çim sahalarla ilgili Türkiye’de yapılması gereken fakat yapılmayan e ve f maddelerini sizlerin bilgilerine sunuyorum.

e) Halının içerisinde metrekareye 25 kg. gelecek şekilde elenmiş, yıkanmış, fırınlanmış, silis kumu özel kum dökme ve fırçalama makinesi ile yedirilecektir.

f) Yedirilen kum üzerinde metrekareye 9 kg. gelecek şekilde terma plastik yeşil granül özel makinesi ile yedirilip oyun oynayacak vaziyete getirilecektir. Kullanılacak granül ortalama 2.5 mm çapında silindirik şekillerde ve homojen yapıda olacaktır. Geri dönüşümden mamül olmayan tamamen yeni, tozsuz kokusuz ve renk vermeyen özelliklerde olacaktır. Ürün FİFA laboratuarlarında test edilmiş olmalıdır gıda ile temasında ise zararlı olmadığına dair sertifikası olmalıdır.


YAZI: OKTAY ARTIŞ


PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus