01 Kasım 2012 04:21

Köşe: Amatöre Nihat Doğan felsefesi sökmez


 İşler ters gitmeye başlayınca Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın Milli Takımın başına gelenleri gündeme alınan konuların başında görüyoruz. Her yerde bu durum böyledir. Maçlar başlayana kadar yöneticiler kahraman, hocalar imparator, oyuncular kraldır. Kimse burnundan kıl aldırmaz. Sonra yavaş yavaş roller değişmeye başlar, kaygılar alınganlıklar artar ardından radikal kararlar, tedbirler, operasyonlar gündeme gelir.
Bu süreç kimine göre 5 haftadır, kimine göre devre arasına kadardır. Birileri bu işlerin böyle geliştiğini bilir, uyarır ama kötü adam onlar olur…

Oysaki yanlışa yanlış demek edeptendir. Basına açıkladığı istifasını yönetime sunamayan yönetici profili olursa, hoca futbolcuya dayalı düzene fazla iyi niyetli bakıyorsa, oyuncu tesiste racon kesip sahada yürüyor akabinde de mazeret üretiyorsa bunlar yanlıştır.

Bu yanlışlarla doğru sonuca ulaşmak mümkün değildir. Bir şey yapmak bu yanlışlarla yüzleşmek lazım gelir. Herkes açık net ve tutarlı olacak.

İstifaysa istifa, operasyonsa operasyon… Önce duruşumuzu düzelteceğiz. Futbolcu zekidir ne zaman maça asılması gerektiğini ne zaman tekmeye kafa sokacağını bilir ve duruma göre tepki verir. Bu averaj başka türlü düzelmez…

Bir de Nihat Doğan olayı var. Antrenörlüğe özenmiş Mourinho nasıl başardıysa ‘Bende başarırım’ diyor, büyük oynuyor ama belgesi yok. Diploması yok. Başkasının kartıyla sahaya girmiş hakemle bayramlaşıyor, röportajlar veriyor. Haberler medyada yer alınca kıyamet kopuyor. Nihat Doğan farkında olmadan amatör futbol organizasyonunun ipliğini pazara çıkardı. Yönetmelik belli uygulama ahbap çavuş olunca çıt yok. Nihat Doğan yakalanınca kulübüne yaptırım uygulanıyor.

Nihat Doğan canlı yayında Yemen Ekşioğlu’na resti çekti, “Benim kulübüme bir yaptırım uygulanırsa bütün amatör kulüpleri bütün antrenörleri tüm sahaya girenleri araştırıp konuyu spor bakanına gerekirse başbakana götüreceğim” dedi. Buyurun buradan yakın…

Nihat Doğan ilk kursa katılıp diploma alarak antrenörlüğe devam edeceğini de sözlerine ekledi ancak karşılıklı ihbarlar neticesinde yönetmelik nasıl işleyecek? Kulüpler mi yanacak? Diplomasını kiralayan antrenörler mi yanacak yoksa federasyon mu patlayacak?


Bu işlerin düzelmesi için birinin yanması gerekiyordu bakalım bu biri yoksa Nihat Doğan mı olacak?

YAZI: ENGİN AKIN

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus