24 Aralık 2008 12:54

'Küçükköy Derbisi' Güzelcespor'un


ALBAYRAKSPOR: 0 GÜZELCESPOR: 2

HABER-FOTO: BURAK KURTULUŞ
İstanbul Süper Amatör Küme 6. Grup’ta Albayrak Tesislerinde oynanan maçta, deplasman takımı Güzelcespor, Albayrakspor’u 0-2 mağlup ederek, lige yeniden ağırlığını koydu.
Öncelikle Albayrak Tesislerinde maç izlemek hiç de keyifli olmadığı belirtmek istiyorum, hatta bu sahada maç izlemek tam anlamıyla ıstırap halini alıyor. Tribünleri yok, sahaya bakış açısı iyi değil, seyirciler için hiçbir düzenleme yok, zaten Albayrak’ın seyircisi de yok!

Maça Güzelce çok etkili başladı, akıllı, sağlam ve ne yaptığını bilen bir takım görüntüsü henüz maçın başında kendini belli etmeye başladı, özellikle ben Güzelce’yi sürekli takip eden birisi olarak, defansta Yılmaz’ın, orta sahada ise Gökhan’ın yokluğuna rağmen maçın ilk 10 dakikasında skor ve sonuç tahmini yapmaya başladım. Şu anda kadar da yanıldığım maç olmadı diyebilirim. Sağ tarafta Tekin Adar, sol tarafta ise Cengiz Sarımaden ile iyice bunaltmaya başlamışlardı ki Albayrak’ı… Tekin Adar sağ taraftan 2 rakip futbolcuyu geçip, ceza alanına girerken, Yardımcı Hakem’in çok gereksiz ve yanlış bir bayrağına rağmen, maçın Hakemi öyle güzel ve akıllı bir şekilde oynattı ki pozisyonu, kendi topuna giden Tekin Adar’ı ceza alanında Albayrak kalecisi Ahmet düşürünce de penaltı kararı verildi. Dakikalar henüz ilk çeyreği gösterirken, perfonması hep beğendiğim Ali Sarıkaya, soğuk havada içimizi de ısıtan gölü atarak deplasman takımını önce geçirdi: 0-1

İlk yarıda Güzelce her yönüyle çok üstündü, fakat sahanın ağırlaşması ve Albayrak takımının defans oyuncularının özverili ve uyumlu hali deplasman takımına ikinci gol izni vermedi, hatta Albayrak 1-2 net pozisyona girdi fakat sonuç alamadılar.
İkinci yarıya hem takımlar hem de hakemler forma değiştirerek başladılar, bizim imkanımız olsa, biz de ıslanan giysilerimizi değiştirecektik. İkinci yarı dengeli bir oyun vardı ancak Albayrak, skora katkı yapacak oyuncularının azlığı nedeniyle rakibinin etkili oyununa çare bulamadı.

Çabuk ve patlama gücü yüksek oyuncuları bulunan Güzelce ikinci yarıda da istediği pozisyonları buldu. Cengiz’in direklere takılması, Albayrak kalecisi Ahmet’in gününde olması, Tekin’in de oyundan çıkması nedeniyle, beklediğimiz gölü atmak da ikinci yarıda oyuna giren, Güzelce’nin Çaykurspor’dan sene başı transferi Mithat’a nasip oldu. Tekin’in çok güzel pasında Mithat Güzelce’nin 2. golünü atarken, babası da yanımızda tebrikleri kabul ediyordu: 0-2


MAÇIN YORUMU
* Güzelce’de yedek kulübesi zengin değil, eğer Gruptan çıkarlarda bu kadro ile zorlanırlar.
* Konuk takımda üst düzey oyuncular var, (Tekin Adar, Ali Sarıkaya, Cengiz Sarımaden, İlyas Serraç, Gökhan Gedik ve İrfan Bekar gibi) bunlar kesinlikle Profesyonel Liglerde oynayabilecek seviyede oyuncular.
* Güzelce’de kaleci Yasin’in yedek bırakılması da tam isabet olmuş gibi gözüküyor, gerçi Mustafa Hoca gibi Bulgaristan 1. Ligi’nde yıllarca kalecilik yapmış bir kaleci antrenörünün olduğu kulüpte kaleci sorunu da olmaz diye düşünüyorum.
* Albayrak’ta ise 2 çok kıymetli antrenör var, bunlar Vehbi Cevher ile Mümin Topçu, fakat kadro daha üst seviyeye oynamaya müsait değil gibi geldi bana. Bu sezon Albayrak’ın 4 defa maçını seyrettim, bu karara vardım, zaten sene başı yaptığım lig değerlendirmesinde Albayrak için, “ne çıkar, ne düşer” demiştim.
* Güzelce’de ise saha içinde Adnan Toros, saha dışında da (bunu yazmayacaktım ama artık yazmakta sakınca olmadığını düşünüyorum) Mehmet Çelik Hoca var. Özellikle Mehmet Çelik Hoca saha dışından da olsa futbolculara öyle güzel uyarılarda bulunuyor ki, Futbol Antrenörü olacak insan gelsin, Hocanın yanında dursun, maçın hangi dakikasında maça ve futbolcuya nasıl müdahale edilir görsün. (ben 2 yıl önce Antrenör Diplomasını aldım fakat Antrenörlük bana göre iş olmadığı için, Mehmet Çelik’in yanında değil de, genellikle geyik muhabbeti yapabileceğim yerlerde duruyorum)

* Albayrak takımında ise defansı çok beğendim, önümüzdeki sezon bu kadroyu bozmazlarsa hatta üstüne de birkaç kaliteli oyuncu alırlarsa, çok para harcamadan bile Türkiye Finallerine giderler.
* Güzelce’nin sol tarafında oynayan 2 oyuncuya dikkat çekmek istiyorum, bunların birisi İlyas Serraç (geçtiğimiz sezon İstanbul Bayburt’u 1. Amatör’de şampiyon yapan kadroda, orta sahanın sağında oynuyordu, Güzelce’de ise defansın solunda. Çok başarılı bir futbolcu, alt yapısı da sağlam, Galatasaray’lı eski futbolcu Ergün Pembe gibi, soğukkanlı, rahat, enerjisini 90 dakikaya yaymasını biliyor. Diğeri ise Cengiz Sarımaden, bu maçta çok beğendim, santrafor olarak başladı, defansı yıprattı, defansına kadar gelerek top çıkarttı, ikinci yarıda Mithat oyuna girince defansın solunda oynadı, atakları kesti, ileri çıktı, bir güzel aşırtma vuruşunda top 2 direğin birleştiği yerden geri geldi, bir ara sağ tarafta atak başlatırken gördüm o’nu. Yani çok beğendim Cengiz’i. Yanımda duran Amcası, gol atarsan, 200, gol pası verirsen 250 YTL prim var demiş, olmadı, yapamadı ama Amcası galibiyet primi olarak 450 YTL vereceğini söylüyordu :)


HAKEMLER
* Süleyman Yavaşoğlu, Habib Tiryaki ve Mehmet Ergin Triosu’nu beğendim. Özellikle Hakem Süleyman Yavaşoğlu (üstteki fotoğraf) çok güzel bir maç yönetti, maça hakim, yardımcıları ile uyum içerisinde, futbolcularla diyalogu yerinde, çok koşuyor, Yardımcı Hakemlerin hatalı kararlarında re-sen karar verme yeteneğine sahip, (Güzelce’nin ilk gölünde 2 numaralı Yardımcı Mehmet Ergin (alttaki fotoğraf) çok yanlış bir bayrak kaldırdı, bekle-gör yapmadı, kendi topuna giden Tekin’e bayrağı kaldırdı) ancak tecrübeli Süleyman Yavaşoğlu oynatarak, penaltı ve golün oluşmasına katkıda bulundu, kendisini kutluyorum. Güzelce’nin 2. golünde Albayrak yedek kulübesinin ofsayt beklentisi yanlıştı, Tekin’in pasında Mithat en az 1 metre gerideydi, bu pozisyon için de 1. numaralı Yardımcı Habib Tiryaki’yi tebrik ediyorum, kendisi zaten daha önce defalarca izlediğim bir hakem, bu performansı ile Alt Klasman Yardımcı Hakemliğine göz kırpıyor.
* Ayrıca Hakemlerin devre arasında forma değiştirmesi de maçı ne kadar ciddiye aldıklarının bir göstergesidir, zaten Hakemler iyi olunca, futbolcular da işini yapıyorlar. Süleyman Yavaşoğlu geçtiğimiz sezon Klasman Hakemiydi, bu sezon bir Kategori düşerek, Alt Klasman Yardımcı Hakemliğine indi fakat işini çok severek yaptığı için tekrar yükselirse hiç şaşırmam, zaten takip ettiğim kadarıyla, Alt Klasman Yardımcı Hakemliği’nde bir Süleyman Yavaşoğlu var, bir de 2-3 yıl sonra Süper Lig Hakemi olmasını beklediğim Fahri Var isimli Hakem var. Kendilerine başarılar diliyorum.


* Yazımızın başlığında Küçükköy Derbisi demiştik, evet Güzelce Büyükçekmece’nin takımı fakat, kadrosunun % 90’ı Küçükköy kökenli, hatta GOP ve Küçükköy’de alt yapı eğitimi almış, 12 futbolcu var, Yardımcı Hocaları bile Küçükköy’den, bir de Mehmet Çelik Hoca var, o da Küçükköy’den.
* Ben sürekli Güzelce’yi yazıyorum diye bazı yorumlarda “Hep aynı takımların haberi yapılıyor” şeklinde serzenişte bulunanlar oluyor. İşin aslı ben Güzelce’li değilim, birkaç futbolcu için, vaktim olursa bu takımı izliyorum, Kağıthane Güllüoğlu Amatör Kümede benim tuttuğum takımdır.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus