24 Ocak 2009 01:29

Köşe Yazısı: Haksız bir uygulamaYAZI: ECEVİT ÖZDEMİR
Sezon başındaki kura çekimine amatör futbola merakımdan dolayı gitmiştim ve orada bulunmuştum. Orada yapılan konuşmaları can kulağı ile dinledim ve sayın Yemen Ekşioğlu orada kesinlikle bir karar alındığını ve bu sezon Süper Amatör'de hiç bir maçın toprak sahada oynanmayacağını söyledi. Ben de aynen bu görüşe katıldım ve mutlu oldum.

Fakat sezon başlarken programa baktığımda, Mimarsinan Belediyespor takımının maçının Mimarsinan Stadı'na verildiğini görünce ilk önce şaşırdım ve daha sonra 'heralde uygun bir stat bulunamamıştır' diye düşünüp o konuyu geçtim. Oynanan maç sonucunda da Mimarsinan Bld ve Beşyüzevler takımlarının 0-0 beraberlikle sahadan ayrıldıklarını gördüm.

İkinci hafta ise Kulaksız Okspor maçının yine bir toprak saha olan Kulaksız Stadı'nda oynanacağını görünce ufak bir araştırma yaptım ve Kulaksız takımının "Biz kesinlikle kendi stadımızda oynamak istiyoruz. Mimarsinan Belediyespor o statta oynarsa biz de kendi stadımızda oynarız" dediğini öğrendim. Daha sonra hem Okspor hem de Mimarsinan iç saha maçlarını toprakta oynamaya başladı.

Mimarsinan Belediyespor ligdeki kötü gidişinin üzerine bir de Ortaköy maçında olay çıkardığından ceza aldı ve geçen haftaki Vefa maçını Avcılar Stadı'nda oynadı. Bu, Vefa takımının şansıydı çünkü en önemli rakipleri Beştüzevler, Mimarsinan Stadı'ndan beraberlikle ayrılırken Avcılar Belediyespor ise ikinci yarıda çok zorlanıp güçlükle galip geldi. Vefa için sorun olacak bir maç rahatça oynanamadı bile zira Mimarsinan sahadan çekildi. Bu hafta yine Mimarsinan cezasından dolayı Avcılar'da oynuyor.

Kulaksız Okspor kanadına gelince, herşeyin değişmiş olduğunu görüyoruz, şu anda 2 takım düştü ve düşen 3. takım oynanacak maçlardan sonra belli olacak:

Kulaksız Ok -24 puan
Ortaköy -23 puan
Kocasinan -22 puan
İncirli -21 puan
Cankurtaran -20 puan

Bitime 3 maç kala tablo böyle ve işin garip noktası ise Okspor'un kendi sahasında son oynadığı Avcılar Belediyespor maçında, Mimarsinan-Ortaköy maçındaki olayların kat ve kat fazlası çıkmış olmasına rağmen ceza almadı. Ben de maçı şahsen takip ettim. Yaklaşık 500 kişi maç başlamadan Avcılar takımına ağızlarından gelen ne küfür varsa etti, maç içerisinde sahaya bira şişeleri, rakı şişeleri, taş (kaya da diyebiliriz) atıldı, sahaya atlayan taraftarlardan dolayı 15 dakika maça ara verildi ve karşılaşmadan sonra Avcılar takımı orada 30 dakika mahsur kaldı, emniyet kuvvetlerinin havaya ateş açması sonucunda E-5'e kadar eskort eşliğinde gidildi. Otobüslerinin kırık camları ve darbe almış kaportasıyla beraber Sarı-Siyahlılar resmen canlarını zor kurtardılar.

Bu bütün olaylar olurken de temsilciler ve gözlemciler oradaydı (benim de şahsen tanıdığım temsilcilerdi). Elbette önemli olan hakem raporları, demek ki yansımamış.
Biz olaylara dönersek; Bize söylenen, ilk maçtaki Avcılar tutumundan dolayı bu nefret varmış fakat Kulaksız takımı kendi taraftarını resmen kullanmıştır. Neden derseniz... Avcılar Stadı'nda saha içerisinde her zaman normal olan münakaşalar dışında sadece taraftarlar tarafından bir davul tokmağı sahaya gelişigüzel olarak atılmıştır. Okspor futbolcularının kendi aralarındaki kavga harici tek bir kavga çıkmamıştır ama maçtan sonra bazı kişiler Kulaksız'da bir Avcılar düşmanlığı yarattı. O stada o gün gelenlerin ne yaptıklarından bile haberleri yoktu, "Avcılar bize şöyle yaptı böyle yaptı" diye kulaktan dolma bilgilerle gereksiz bir nefretin piyonu oldular. Zaten Yerel Futbol Sitesi'nde maçla ilgili yorumlarda da maçtaki olaylar ev sahibi taraftarlarca kabul edilmekte, bunun bir 'intikam' olduğunun altı çizilmektedir.

Bu hafta program açıklandığında çok şaşırdım. Kulaksız Okspor-Anadolu Hisarı maçı Kulaksız Ok Stadı'nda... Gerçekten çok ilginç. Hadi Avcılar' a yapılanları görmezden geldiniz, bu karara kümede kalma savaşı veren diğer takımlara büyük haksızlık.
Feriköyspor-Büyükçekmece maçında ufak bir olay çıktı ve Kırmızı-Beyazlılar sürgün edildi. Uzak statlara erken saatlerde maç verdildi.

Amatör futbolumuzu yönetenlerin bu konularda daha hassas olmalarını beklemek biraz hakkımız diye düşünüyorum. Acaba Kulaksız Okspor'un, Kasımpaşa'nın bir takımı olmasının bu kararlarda etkisi var mıdır?

Cankurtaran, İncirli, Kocasinan ve Ortaköy takımları... Sizler sessiz kalmayın bu duruma. Herkes emek harcıyor, zaman harcıyor. Beşyüzevler'in günahı neydi sezonun ilk maçını Mimarsinan'da 2. amatör maçlarının bile oynanmayacağı statta oynamaya? O maç olmasaydı belki de bu hafta Yeşil-Beyazlılar Avcılar'ın 2 puan önünde olacaktı.

Futbol İl Temsilcimiz Sayın Yemen Ekşioğlu bu camiada herkesin saygı duyduğu bir isim. Kendisinin bu haksızlıklara pabuç bırakmayacağını düşünüyorum.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus