19 Haziran 2017 02:33

Kaptan Sevgi Salmanlı sezonu değerlendirdi

Kireçburnu Spor Kulübü Bayan Futbol takımı kaptanı Sevgi ile sezonu değerlendirdik.


Yerelfutbol.com olarak röportajlarımıza devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz Kireçburnu Bayan futbol takımında sol bek mevkiisinde görev alan ve aynı zamanda takımın kaptanı olan Sevgi Salmanlı oldu. Başarılı sol bek sitemize sezonu yorumlarıyla değerlendirdi.

Futbola nasıl başladın? İdol olarak gördüğün birisi var mı?

Sevgi Salmanlı: Futbolu küçükken mahallede ki çocuklarla oynayarak sevdim ve 2010 yılından itibaren belli başlı kulüplerde forma giydim. Şuan Türkiye Kadın Liglerinde idol olarak kimseyi görmüyorum çünkü 1. Lig’de ve en üst seviyede oynuyorum. Yurt dışından ise idol aldığım kişi güzelliğiyle ve oynadığı futboluyla Alex Morgan’dır.

Sezona nasıl ve nerede başladın? Takımın imkanları nasıldı?

Sevgi Salmanlı: 2016-2017 sezonunu değerlendirecek olursak açıkcası kötü bir sezon geçirdik. Belli başlı sakatlık geçiren arkadaşlarımız oldu bir de bunun üzerine kulüpten ayrılan arkadaşlarımız oldu. Her şeye rağmen takım olup küme düşmeden sezonu bitirmeyi başardık. Önümüzde ki sezona takım olarak hazır halde başlamak istiyoruz. Takımın imkanlarına gelecek olursak bayanlara, erkekler kadar yüksek meblalar sunulmuyor fakat herkesin belli başlı kazandığı paralar da oluyor. Diğer taraftan şuan üniversiteye hazırlanıp BESYO düşünen öğrenciler de var. Özellikle bu yönden çok şanslı oluyorlar.

3 sezondur Sarıyer temsilcisi Kireçburnu’nun formasını giyiyorsun. Kireçburnu ile senin aradan nasıl bir bağ oluştu?

Sevgi Salmanlı: : Kireçburnu formasını giymek her zaman gurur verici oldu benim için. 3 sezondur bu formayı değer vererek taşıdığımı düşünüyorum. Yönetim ve hoca olarak, emeklerimin karşılığını vermeleri çok güzel bir duygu. 2 sezondur Kireçburnu Spor Kulübü’nün kaptanlığını da yapıyorum ve önümüzde ki sezonda burada devam etmeyi düşünüyorum.

Bu sezon çalıştığın Veysel Yaman hocayı birkaç cümle ile nasıl yorumlarsın?

Sevgi Salmanlı: Veysel hocamın futbol bilgisini ve çalıştırma şeklini bir antrenörlük okumuş birisi olarak değerlendirecek olursam tam takır, düzenli ve yaptığı işi sevmesi çok güzel. Bizler ile iletişimi olsun, aramızda ki mesafeyi koruması ve yeri geldiğinde de antrenör, yeri geldiğinde de arkadaş gibi olması hem Veysel hocayı hem futbolu sevmemize yardımcı oluyor.

Bu sezon en sevindiğin maç ve en üzüldüğün maç hangileriydi?

Sevgi Salmanlı: En çok mutlu olup sevindiğim maç Çayırbaşı Stadı’nda 300’e yakın seyirci karşısında oynadığımız Adana İdman Yurdu maçıydı ve kazanan biz olmuştuk. En üzüldüğüm maç ise Adana’da alabileceğimiz maçı kaybetmemizdi, hatırlıyorum ağlayarak dönmüştük maçtan.

Bu sezon takım arkadaşların içinde en istikrarlı ve en tembel oyuncu kimdi? Takımda sana göre yılın futbolcusu kimdi?

Sevgi Salmanlı: Ben istikrarlı deyince bütün genç sporcularımızı örnek göstermek isterim. Çalışıp A takımda da forma giydiler. Tembel olarak antrenman ve maç ısınmasını sevmeyen olarak Merve Aladağ’ı göstermek isterim. Yılın oyuncusu da sezon ortalarında sakatlanan Ecem Cebeci’dir.

Sezon senin açından nasıl geçti? Ne gibi deneyimler kazandın?

Sevgi Salmanlı: 2016-2017 sezonunda bizlerin ve yöneticilerimizin bazı olaylardan ders çıkarmamız gerektiğini ve daha tecrübeli bir şekilde yola devam etmemizin kararını aldık. 1.Lig güçlü rakiplerin ve iyi futbolcuların olduğu bir lig. Biz de hırsımızı ve gücümüzü bunlara bilerek geliştirmeye çalışacağız.

Futbol, bu sezon hayatının tam olarak neresindeydi?

Sevgi Salmanlı: Futbol, bu sene benim hayatımın en üst sırasındaydı. Bir üniversite öğrencisi olarak futbola daha çok zaman ayırmak zorunda kaldım. Ailemi göremediğim zamanlar çok oldu ama sevdiğiniz işi yapınca, yorulma duygusunu da hissetmiyorsunuz.

Kadın futbolu sence gelişiyor mu? Senin gözünde ne gibi yatırımlar yapılıyor? Eğer statüleri sen belirleseydin ne gibi düşünceler ortaya çıkarırdın?

Sevgi Salmanlı: Kadın Futbolu’nda tabii ki belli başlı değişimler oluyor ama ne yazık ki yeterli değil. Kadın futbolunda altyapıdan başlanması gerekiyor ve en önemlisi insanların ön yargılarını da ortadan kaldırması lazım. Kadın futbolu denildiğinde garip bakışlara maruz kalabiliyoruz. Maalesef bu işe medyanın da odaklanması lazım. İnsanlar sadece sanal alemden takip edebiliyorlar bu da ne yazık ki yeterli değil.

Kadınlar 1.Lig’de ki kadın futbolu hakkında ne düşünüyorsun?

Sevgi Salmanlı: Kadın futbolu denince yapamaz denilen mücadelenin ve verilmiş emeklerin hakkını küçüğünden büyüğüne herkesin verdiğini düşünüyorum. Ön yargılara karşı savaşarak geldiğini ve buralara kadar taşıdığını söyleyebilirim. Maddi-manevi desteğin yetersiz olduğunu bile bile bu yola baş koymuş kadın arkadaşlarımın öyküsü olacaktır kadın futbolu.

Yeni sezonda başka takımlardan teklif aldın mı? Kaç sezon daha top oynamayı düşünüyorsun?

Sevgi Salmanlı: Yeni sezonda şu anda alt liglerden teklifler var fakat yeni sezonda da kendi kulübüm olan Kireçburnu’nda formamı terleteceğim. Önümüzdeki sezonda kararım olan kadın futbolunu bırakıp mesleğim olan Beden Eğitimi öğretmenliğine devam etmek istiyorum.

Yerelfutbol.com’da bugünkü konuğumuz Kireçburnu’nda sol bekte görev alan Sevgi Salmanlı idi. Kendisi sorularımıza samimi cevaplar verdi ve birlikte sezonu değerlendirdik. Kendisine aktif futbol ve öğretmenlik yaşantısında başarılar diliyoruz.

MUHABİR:OĞUZHAN AKGÜNDÜZ

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus