17 Haziran 2017 10:47

Kaleci fabrikası: Ali Yücel

Kaleci antrenörü Ali Yücel'in yetiştirdiği kaeciler, gelecek yıllarda Türk kaleciliğinin lokomotifi olacaklar.


Bir markadır Ali Yücel ismi. İster kaleci fabrikası, ister sihirli eldiven ne derseniz diyin, Ali Yücel'in elinden geçip de kötü olan bir kaleci yoktur. Hemen hemen tüm profesyonel altyapılarda çalıştırdığı file bekçisi vardır. Yoktan var ettiği, kabiliyetine kabiliyet kattığı, umutsuzluk içinde üç direğe küsmüşlerin sığınacak limanıdır. Disiplinli ve sistemli çalışması yanında sporcu psikolojisinde de uzmandır. Memleketi Giresun'a gitse hemen duyulur ve hemen aranır. TFF 1.Lig takımı Giresunspor kalecilerini çalıştırmadan dönmez. Küçükköy'den Pendik'e özel idman almaya gelen öğrencisi vardır.

13 Ekim 1978 doğumlu Ali Yücel, 1998 yılında Maltepespor'da profesyonel futbol yaşantısına adım atmış,arada bir yıllık Bandırmaspor macerası olsada 9 yıl Yeşil-Kırmızılıların kalesini başarıyla korumuştur. Dört aylık bir Ispartaspor tecrübesinden sonra,Gebze Kirazspor takımıyla amatöre dönmüş ve futbolu 2010 yılında Sultantepespor'da bırakmıştır.TFF 2.ile 3.liglerinde ve Türkiye Kupası'nda maçları bulunmaktadır.

Ali Yücel hocamızla yaptığımız kısa söyleşimizde, verdiği referanslardan ve oluşturduğu CV'den etkilenmemek elde değil:

''Uzun yıllar profesyonel oynadıkdan sonra Pendikspor, Orhangazi Gençlerbirliği,Gebzespor,Ispartaspor ve son olarak da Tuzlaspor teknik direktörlüklerini yapmış olan Metin Ersan Hocamızın Pendik Galatasaray Futbol Okulu 'nda 2011 yılında kaleci hocası olarak başladım.Buradan, Fenerbahçe'ye Furkan Özdemir'i(U16), Altınordu ve U15 Milli Takımımıza Emir Bayram Can'ı, Pendikspor U14 Takımına Akın Buz'u, Galatasaray U14 takımına da Muhammed Ali Hanik'i kazandırdık. Ayrıca burada eğitim verdiğimiz Pendiksporlu Berat Varlı şu anda Tuzlaspor profesyonel takımının kalecisidir.

 

Hedef;yabancı kalecilerle mutlu olunan değil,Türk kalecilerin gururla seyredildiği bir Türkiye Ligi!

Buradan sonra eski Beşiktaş Gençlik Gelişim Antrenörü ve şu anda 1905 Maltepe Gençlik Spor'un teknik sorumlusu olan Enver Yağmuroğlu hocamızın yanında Maltepe Galatasaray Futbol Okulu kaleci antrenörlüğüne başladım Beşiktaş U19 takım kalecisi Kubilay Cihat Akan, Kasımpaşa U16 kalecisi Boğaçhan Kazmaz ,Kasımpaşa U14 kalecisi Sarp Doruk Düzgün, Fenerbahçe U6 kalecisi Buğra Özçoban, Fenerbahçe U13 kalecisi Bülent Şerefoğlu,Sarıyer U13 kalecisi Ahmet Hasan Kavalcı,Tuzlaspor U11 kalecisi Berke Akgün, Tuzlaspor U14 kalecisi Mertcan Vursavaş,Sancaktepe Belediyespor U16 kalecisi Mehmet Çolak, Galatasaray kalecilerinden Ehad Koşutan,Uğurcan Budak,Bora Çavuşoğlu,Beşiktaş kalecilerinden Kaan Karahan,Kadir Efe Sarı,Savaş Başaran,Ata Özcan,Sarıyer kalecisi Ergin Morgil,Sancaktepe Belediyespor kalecisi Cavit Yiğit Doğan yetiştirdiğimiz değerler olarak Türkiye'nin elit liglerinden Bölgesel Gelişim Lig'inde(Akademi Ligi) oynamaktadırlar. Ayrıca, şu anda bayan futbolunun en formda ve gözde kalecisi olan Çağla Kaya da benimle çalışmaya geldiğinde 98 kiloydu. Fedakar bir diyet programı ile disiplinli ve özverili bire bir çalışma programıyla bugünlere ulaştık.

Altı yılık süreçte ayrıca Sancaktepe Belediyespor,Başıbüyükspor,1905 Maltepe Gençlikspor ve Artukbey İÖO Spor(Pendik Güllübağlarspor)  kulüplerinde kaleci antrenörlüğü görevilerinde çalıştım.Şu anda iki yıldır çalışmakta olduğum Çamlıcaspor kaleci antrenörlüğü görevimi sürdürmekteyim.

Antrenörlüğe başladığım ilk günden bugüne, profesyonel ve amatör liglerde şu anda aktif olarak oynamakta olan ,emeğim ve elimden geçmiş 150'den fazla kaleci vardır.Çamlıcaspor Kulübü'nde çalışmam yanında, Maltepe ve Pendik lokasyonlarımızda şu anda haftada yüze yakın kaleciyle bire bir çalışmaktayım.Tüm hafta boyunca sabahın altısında başladığım ve gecelere kadar süren bu tempodan hiç bir zaman dert yanmadım.Çünkü benim en büyük hedefim; yabancı kalecilerle mutlu olunan değil,Türk kalecilerin gururla seyredildiği bir Türkiye Ligi..Biz bu yoldan asla dönmeyeceğiz. Türk genci çok yetenekli, yeter ki üzerine eğilelim.Nice başarılı kaleciler yetiştireceğimize eminim.Bu yolda bana desteğini eksik etmeyen herkese,özellikle de bugünlere gelmemde en büyük pay sahibi Enver Yağmuroğlu ile Metin Ersan hocalarıma çok teşekkür ederim.''
ARİF DOĞAN

  p>

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus