09 Şubat 2009 02:40

Kafkassporlu Samet ile çok özelSÖYLEŞİ: SERKAN ARSLAN
Sezon başında Gençler gücünden Transfer edilen, Kafkasspor'un orta sahasında oynayan ve 15 maçın 14’ünde kadroda yer alan 20 yaşındaki genç yetenek Samet Günhan ile Kafkasspor’u konuştuk:

Kafkasspora transfer olmadan önce hangi takımlarda oynadınız?
Futbola İnegölspor Alt yapısında başladım. 5 Yıl İnegölspor da oynadım, daha sonra Gençlergücüspor da oynadım, son olarak Kafkasspor sezon başında transfer oldum.

Orta sahada oynayan futbolcuların yükü ağır olur, sorumlulukları diğer mevkilere göre daha fazladır. Oynadığın mevki zor?
Dediğiniz gibi orta sahanın yükü çok ağır. Çünkü diğer mevkiler gibi bir tarafınızı kontrol etmiyorsunuz, sahanın her yerini görüyorsunuz ve kontrol ediyorsunuz. Mesela sağ çizgide oynamak, orta alandan daha kolay, çünkü sağ çizgide arkanı kontrol etmene gerek yok. Sahayı önüne aldığınızda her yeri görüyorsunuz, ama orta alanda, tehlikeyi sezmeniz ve çevrenizi iyi savunmanız gerekiyor. Orta alanda aynı anda mücadele edip, Forvet oyuncularını topla buluşturmanız gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı, sahada en ağır yük orta alanda oynayan oyunculara düşüyor.

Gürsu maçında kırmızı kart gördünüz?
Evet, Gürsu spor maçında şansız bir kırmızı kart gördüm. Maçı kazanmamız benim için büyük teselli oldu. 1 Maç ceza aldım.
Maçtan önce sakatlanmamak için dua ediyorsundur, yedek kalmak veya sahada 11 de yer alamamak zordur, oynayamamaktan korkuyor musun?
Evet, maçlardan önce idmanlarda sürekli kendimi koruyorum. Sakatlanmamak için dua ediyorum, çünkü bir futbolcunun başına gelebilecek en zor şey sakatlık. Yedek kalırsınız biri kaç hafta iyi çalışır formayı kaparsınız. Fakat sakatlandığında isteseniz de oynayamazsınız. Sezon başında takım yeni kurulduğunda bende yeni transferlerdendim, heyecanlıydım. Benim oynadığım mevkilere de oyuncu transferi yapıldı, hep düşündüm acaba oynayabilecek miyim diye. Genelde amatörde genç futbolcular pek şans bulamaz, Çok çalıştım ve bunun karşılığında Köksal hocam bana forma şansı verdi. Bende bana verilen şansı iyi değerlendirdim, şu ana kadar oynadığımız 15 maçın 14’ünde forma giydim.

İkinci yarıya Kafkasspor avantajlı başladı, fakat sürpriz yenilgiler ve beraberlikler ile bu avantajını kaybetti. Gruptan çıkmayı riske soktu. Bunun nedenlerini futbolcu arkadaşlarınızla fikir alışverişi yapıyor musunuz, sizce problem nerede?
Aslında her şey çok güzel başladı. Üst üste galibiyetler alıyorduk, bu kadar maç kaybetmedik. Üzerimizde bir stres var, maça çok iyi konsantre oluyoruz ama maçta bir türlü istenileni yapamıyoruz. İyi oynuyoruz sonuca gidemiyoruz, kolay goller yiyoruz. İnanın her maçtan önce takım arkadaşlarımızla birlikte kenetleniyoruz, birbirimize maçı kazanacağız diyerek söz veriyoruz ve maça öyle çıkıyoruz. Fakat kısmetsizlik diyelim maçı kazanamıyoruz. Bu hafta oynayacağımız Kestelspor maçını kazanarak üzerimizdeki şansızlığı atacağımıza inanıyorum.
Kafkasspor İnegöl de yer alan diğer amatör kulüplerden farklı, seyircisi çok fazla, bu nedenle seyirci baskısı da çok fazla oluyor, Tribünlere gitmekten çekindiğiniz oluyor mu? Seyirci baskısı etkiliyor mu sizi?
Yok, hayır, aksine bir durum bu, İnegöl de amatör kulüpler içerisinde seyircisi en fazla olan takım Kafkasspor’dur. Sezon başında maçlara giderken sadece taraftarı düşünüyordum. Tribüne çağırmaları, tezahürat yapmaları beni ayrı bir motive ediyor. Kafkasspor seyircisi bizleri maçın başından sonuna kadar, sonuncuna bakmadan destekliyorlar, taraftarlarımıza ayrıca tebrik ediyorum.

Kafkasspor da bu sezon unutamadığınız maç var mı?
Evet, Gürsu maçında kırmızı yediğim maçı unutamıyorum. Kartı 20’de yedim, takımı 10 kişi bıraktım, oyundan çıktığımda maç 0-0’dı. Saha dışında, arkadaşlarıma dua ettim. İnşallah maçı kazanırız diye, maçı büyük stresle izledim ve dualarım kabul oldu. Maçı da kazandık.

İlerideki hedefleriniz neler? Futbol oynamaya devam edecek misiniz ya da daha üst liglere transfer olmayı isterimsiniz?
Hedeflerim var. İnşallah bu sezon terfilere gidersek hedeflerime daha kolay ulaşabileceğime inanıyorum. Fakat bu sezon olmasa da bir daha ki sezon profesyonel liglere transfer olmak her futbolcunun hayalidir. Yaşım 20 geç kaldım sayılmaz, inşallah Kafkas sporda başarılı olup hedeflerime ulaşırım.

İnegölspor alt yapısında 5 yıl oynadınız, eğer İnegölsporda devam etseydiniz A takıma yükselip daha iyi yerlere gelirmiydiniz?
Evet, İnegöl spor benim için futbola başladığım yer. Hep genç takımlarda mücadele ettim, minik ver genç takımlarda kaptanlık yaptım. Hocalarım beni severdi, yetenekli bir oyuncu olduğumu görüyorlardı. Fakat inegölspor’da 15 yaşıma kadar fiziğim gelişmedi, boyum kısaydı. Hocalarım sabretmedi. Beni gönderdiler gelişim dönemindeydim, 1-2 senede fiziğim gelişti. Eğer ki biraz daha sabretselerdi şimdi daha üst liglerde oynardım. Dışarıdan oyuncu getirildi biz arka plana atıldık. Bizim oynadığımız dönemde İnegöllü oyunculara fazla şans verilmedi. Bu yüzden diğer amatör takımlarımızda oynamak zorunda kaldım. Fakat ben çalışmaya devam ediyorum inşallah üst liglerde oynayacağım ve kendimi ispatlayacağım.

Son olarak taraftara mesajınızı alabilir miyiz, Kafkasspor taraftarına ne söylemek istersiniz?
Kafkas spor taraftarı transfer olduğum günden bu yana bana büyük destek verdi. Gerçekten bazı maçlarımızı onlar sayesinde aldık. Sıkıntılardan kurtulup terfilere gideceğiz. Taraftarlarımızın bizleri sonuna kadar desteklemelerini bekliyoruz. Taraftarımıza gruptan çıkacağımıza söz veriyorum.

www.kafkasspor.org

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus