21 Mart 2017 01:27

İşte Türkiye'nin en mütevazı amatör kümesi...

Tunceli 1. Amatör Küme'de sadece 4 takım var ve lig sadece 1 ay sürüyor...


Türkiye’nin en mütevazı amatör ligi şu anda Tunceli’de oynanıyor... Tunceli 1. Amatör Lig, Yeni Hozatspor, Tunceli Gençlikspor, Ovacık Belediye Ulaşspor ve Burmageçitspor’un katılımıyla 8 Mart’ta başladı ve sadece 6 hafta sürecek. Şampiyon olan ekip, Bölgesel Amatör Lig’de yer alan 62 Pertekspor’la baraj maçı oynayacak, kazanırsa bu takımın yerine BAL’a yükselecek.


En geç başlayan lig
Tunceli’de son 6 sezonun 4’ünde lig 4 takımla oynandı, iki kez 5 takımla başlansa da çekilen ekipler nedeniyle mücadele dört ekiple bitirildi. Geçen sezonsa 4 takımla başlayan lig, Dersimspor’un ikinci devre başında çekilmesiyle 3 takımla sona erdi. Bu sezon da gerek maddi sıkıntılar gerekse uzun süre gerekli takım sayısına ulaşılmaması nedeniyle lig başlamadı. TFF kurallarına göre bir amatör lig oluşturulması için en az 4 takım gerekmekte. Tunceli’de bu sorun, merkeze bağlı bir köy olan Burmageçit’in temsilcisinin kurulmasıyla aşıldı. Halihazırda lig 1. Amatör seviyesinde Türkiye’nin en geç başlayan ligi durumunda. TFF planlaması gereği illerin en üst seviye ligleri 9 Nisan’da bitmek zorunda. Bu nedenle, Tunceli’de zaten kısa olan sezon hızlandırılmış program şeklinde ilerleyecek ve bazı maçlar hafta içi oynanacak.

Ligdeki dört ekibin de kendi sahası mevcut. Tunceli Gençlikspor çoğunlukla üniversite öğrencilerine kadrosunda yer verirken diğer kulüpler kendi yörelerinden gençleri oynatmakta. Dışarıdan –az da olsa- transfer yapan tek ekip Yeni Hozatspor... Maçlara taraftar ilgisi de tatmin edici seviyede.

‘Valilik yardım etmese lig başlamazdı’
TFF Tunceli İl Temsilcisi Zülfü Pınar, Tunceli futbolunun en büyük sıkıntısının maddiyat olduğunu belirterek, “Ligde yer dört kulübümüzün herhangi bir maddi gücü yok. Sezon başı Valilik, İl Özel İdare ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün büyük katkıları oldu. Gelen para Tunceli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu aracılığı ile kulüplere dağıtıldı, lisans ve katılım paraları ödendi. Eğer valilikten gelen para olmasa bu sezon lig oynanmazdı” dedi.

Tunceli’de herhangi bir altyapı ligi olmadığını belirten Pınar, “Şunu her zaman söylerim, bir ilke U11, U13, U15 ligleri yoksa o ilde futbol yoktur. Ben kendim basketbol antrenörüyüm. 1500-200 kadar öğrencimiz var altyapıda... Futbol kulüplerimizi de alt yapı takımları çıkarmaya teşvik etmek istiyoruz. İlimizde oldukça potansiyel var” ifadelerini kullandı.

Tunceli ilinin şu anda profesyonel liglerdeki tek temsilcisi 3. Lig’deki Dersimspor. Daha önce Tuncelispor 9, Tunceli Belediyespor da 1 sezon 3. Lig’de yer aldı.

Muhabir: Efkan Bucak

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus