28 Aralık 2014 11:21

İSTANBUL’DA REZALET DEVAM EDİYORAlbayrak Sahasında Albayrakspor ile Vefa takımları arasında oynanan İstanbul Süper Amatör Lig maçı, sağlık skandalına sahne oldu.

Maçın 76.dakikasında rakibiyle girdiği ikili mücadelede yerde kalan Albayrak’ın kaptanı Lütfü Balcı’nın sağ ayağı kaval kemiğinden kırıldı. Talihsiz futbolcuya ilk müdahaleyi Albayrak Kulübünün masörü Salih Güntürk yaparken, statta ambulans ve hatta sedye dahi olmaması maçı izleyenleri çileden çıkarttı.

30 dakika ambulans gelmedi
Soyunda odasından getirilen bank ile saha dışına taşınan futbolcu, Ambulans’ın 30 dakika sonra gelmesi nedeniyle üşümemesi için kamyonet tarzı bir aracın bagajında bekletildi. Ardından da takım arkadaşların desteği sayesinde ambulansa taşındı. Karayolları Taksim İlk Yardım Hastanesine kaldırılan futbolcu, dün akşam saatlerinde ameliyat oldu.

Farklı uygulamalar var
Amatör futbolun kanayan bir yarası olan sağlık konusunda farklı uygulamalar mevcut. Mesela, Profesyonel maçlarda, Bölgesel Amatör Lig müsabakalarında ve Gençlik Gelişim Akademi Liginde ambulans ve sağlık personeli bulundurma görevi, ev sahibi kulüplerin sorumluluğunda. Ancak amatör maçlarda bu konuda büyük boşluk var. İstanbul'da resmi maçların oynandığı 100'e yakın stat var. Ancak sadece bir-iki tanesinde tam teşekküllü ambulans vardır. Bunlar da genelde Yerel Yönetimlerin katkısıyla oluyor. İstanbul'da sağlık konusundaki rezalet son sürat devam ediyor. Amatör maçlarında Amatör liglerdeki bu düzensizlik ve ilgisizlik herkesi çileden çıkartıyor. Ölümcül bir olay yaşanırsa bunun hesabını kim verecek? Hiçe sayılan amatör liglerde her hafta aynı sorunu yaşamamıza rağmen bir türlü çözüm bulunamadı. Bu konuyu defalarca gündeme getirdiğimiz halde yetkililer maalesef duyarlı değiller. Bundan sonraki karşılaşmalarda daha kötü sonuçlar olmaması için, bu konunun etraflıca gözden geçirilmesi ve acil çözüm bulunması gerekir.


HABER: ALİ KEMAL DEMİRPAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus