11 Aralık 2008 02:56

İstanbul 1. Amatör'de ateşten günler


HAZIRLAYAN: EFKAN BUCAK
İstanbul 1. Amatör Küme’de 2008 sezonu, 1. Grup hariç bu hafta sonu oynanacak maçlarla sona eriyor. Gruplara şöyle bir göz atalım:

1. Grup
Bu grupta 9 takım olduğundan sezon 17 Aralık’taki maçlarla sona erecek. Çantaköy (31) ve Çatalca (29) şampiyonluk için çekişiyor. Fenerköy (26) ikincilik peşinde. Puan eşitliği halinde Fenerköy, Çatalca’nın üstünde yer alır. Kamiloba (3) ve Kestanelik (1) takımlarından biri lige veda edecek.

2. Grup
Ömerlispor şampiyonluğunu ilan etti. Akalan veya Kavaklı play-off bileti alacak. Beyciler’e yenilen Karacaköy Belediyespor da bitime 1 hafta kala düştü.

3. Grup
32 puanlı lider Yedikule ve 31 puanlı takipçisi Parsellerspor Namık Sevik’te karşılaşıyor. Dev finalde Yedikule’ye beraberlik bile yetiyor. Özşişli (10), Bağcılar Gençlergücü (9) ve Cennet Barbaros’tan (7) biri küme düşecek. Üçü de ununu eleyip, eleğini asmış rakiplerle karşılaşacak. Özşişli-Cennet Barbaros puan eşitliğinde, ikili averajlar eşit olduğundan (3-1, 1-3) genel averaja bakılacak. Şu anda Özşişli’nin averajı 5 gol daha iyi.

4. Grup
THY, Küçükmekmece Yeşilova’nın 1 puan önünde. THY kazanırsa şampiyon olur. Eğer THY yenilir veya berabere kalırsa, Yeşilova kazanırsa Yeşilova şampiyon olur. Puan eşitliği halinde de THY şampiyon olacak. Düşme hattında final maç var: Balat Yeşilova (5) Sakarya İMÇ’ye (2) karşı. Rakibine ilk maçta 1-0 yenilen İMÇ, bu maçı en az 2 farklı kazanmak zorunda, tek farklı galibiyetler ve diğer tüm sonuçlar Balat ekibine yarıyor.

5. Grup
Sarıyer Belediyespor şampiyonluğunu ilan etti. Kartaltepe (28) veya Arnavutköy’den (26) biri ikinci olup play-off’a gidecek. Bakırköy Zaraspor, 1. Amatör’deki ilk sezonunda tutunamayıp 1. Amatör’e döndü.

6. Grup
Topkapı şampiyonluğunu ilan etti. Merterspor da bir mucize olmazsa play-off biletini aldı. Lacivert-Mavililer ancak Merkezfendi’den fark yer, Mimarsinan da Hadi Edip Adıvar’a büyük bir fark atarsa ikincilikten olur. Grupta son sıralar, yarım kalan Halide Edip Adıvar-Emirgan maçının nasıl tescilleneceğine göre şekillenecek.

7. Grup
Zeytinburnu Yıldızspor, sahasında küme düşmesi kesinleşen Yavuz Sultan Selim’den 1 puan alırsa şampiyon olacak. Yıldızspor (31) ve takipçisi Şişli Sanayispor’un (28) ikili averajları aynı (2-4, 2-0 – Amartörde deplasmanda atılan gol avantajı yok). Ancak Yıldızspor yenilir, Sanayispor yenerse averajla Sanayispor şampiyon olur. Kuştepe (27) ve Kazım Karabekir Mevlana’nın (26) play-off şansı sürüyor.

8. Grup
İlk üç sırada Ayazağa Esenspor (26), Reşitpaşa (25) ve Güngörenspor (25) yer alıyor. Hepsi farklı ancak rahat rakiplerle oynuyor. Şirinevlerspor’un düşmesi kesinleşti.
Zirvedeki ikili averajlar ise şöyle:
Güngören – Reşitpaşa 2-1 0-1
Reşitpaşa – A. Esen 0-0 2-1
A. Esen – Güngören 2-3 2-1

9. Grup
Cerrahpaşa ve Esenler Kentyıldız 30’ar puanda. İkili averajda Kentyıldızspor daha iyi (1-1, 2-0). Ancak Kentyıldız, 26 puanlı grup üçüncüsü Gazi Mahallesi’ne konuk olurken, Cerrahpaşa Tozkoparanspor’la karşılaşacak. Bu grupta Cevatpaşaspor’un düşmesi kesinleşmişti.

10. Grup
30’ar puanlı 3 takım zirvede: İGDAŞ, Terazidere, Mahmut Şevket Paşa. İkili averajda Mahmut Şevket Paşa rakiplerine büyük üstünlük kurmuş durumda:

MŞ Paşa – İGDAŞ: 3-2, 2-1
Terazidere – İGDAŞ: 1-0, 0-2
MŞ Paşa – Terazidere: 5-3, 2-0

Şu durumda Şişli ekibi Mahmut Şevket Paşa, 9 puanlı Sadabat’ı yenerse şampiyon olacak. MŞ Paşa yenilir, diğer iki takım kazanırsa İGDAŞ mutlu sona ulaşacak. Terazidere için tek çıkış yol ise rakiplerinin puan kaybetmesi. Bu grupta Etilerspor küme düşmüştü.

11. Grup
Fatih Hilal 29, Esenler 27 puanda. İkili averajla eşit olduğundan, genel averaj önemli ve Esenlerspor bu konuda daha avantajlı. Bu nedenle Fatih Hilalspor şampiyonluk için Beyoğlu Yeniçarşı’yı yenmek zorunda. Bahçelievler (7) veya Telsizspor (9) bu grupta küme düşecek. İkili averajda Telsizspor avantajlı (3-1, 1-1). Zeytinburnu ekibine Esenler önünde bir beraberlik bile yetecek. Aksi takdirde, İstanbul Demirspor’u yenmesi durumunda Bahçelievler kurtuluşunu ilan edecek.
12. Grup
Lider Göktürkspor 31, takipçisi İstanbul Artvinspor 29 puanda. Göktürk, küme düşmesi kesinleşen Özmurat’ı yenerse şampiyon olacak. Puan eşitliği halinde Artvinspor ikili averajı üstün olduğu için (3-0, 0-2) mutlu sona ulaşacak.


13. Grup
İstiklalspor şampiyon oldu. Tophane Tayfunspor’unsa ikinciliği garanti. Sarıgöl Birlikspor-Bahçelievler Olimpik maçı küme düşeni belirleyecek. Bahçelievler’deki ilk maç 3-3 bitmişti. Beraberlik Sarıgöl’e yarıyor. Olimpikspor ise kazanırsa rakibini 2. Amatör’e gönderecek.

14. Grup
Ramispor’un şampiyonluğu garanti. İkincilik için 3 takım çekişiyor: Rumeli Kavağı (23), İstanbul Gümüşhane (21) ve Eroğlu (21). Rumeli Kavağı-Eroğlu maçı belirleyici olacak. İstanbul Gümüşhane ise düşmeme mücadelesi veren Y. Ortabayır’la oynuyor. Sondan ikinci Y. Ortabayır 9, sonuncu Günyamaç 8 puanda. Bu iki Kağıthane takımından biri küme düşecek.

15. Grup
Lider Muradiye 29, takipçisi Çeliktepe 28 puanda. Muradiye, geçen hafta Çeliktepe’ye çelme takan Altınyıldız’ı konuk ediyor. Şampiyonluk için galibiyete ihtiyaçları var. Çeliktepe ise Yeşildirek’le karşılaşacak. Puan eşitliği halinde Çeliktepespor grubu birinci bitirecek. Yenigayretspor’un ise düşmesi kesinleşti.

16. Grup
İMES şampiyon, asıl soru ikinci kim olacak? İkinci Kartalgücü 24, üçüncü Kozyatağı 22 puanda. Kartalgücü namağlup şampiyon İMES’le karşılaşıyor. Kartal ekibinin play-off biletini almak için İMES’i yenmesi gerekiyor zira beraberlik onlara yetmeyebilir. İkili averajda Kozyatağı daha avantajlı (2-0, 1-2). İncirlibostanspor ise haftalar önce düşmüştü.

17. Grup
Yakacıkspor şampiyonluğunu ilan etti. İkincilik için 3 aday var: Kurtköy (21), Balkan Yeşilbağlar (19), Pendik Doğan (19). Kurtköy-Balkan Yeşilbağlar maçı önemli. Eğer Kurtköy kazanırsa arkasına bakmadan play-off vizesi alır. Yeşilbağlar kazanırsa, Sitespor-Doğanspor maçının skoru önem kazanıyor. Zira Pendik Doğanspor ikili averajda Balkan Yeşilbağlarspor’a 3-1 ve 2-1’lik üstünlük kurmuş durumda. Bu grupta Dolayoba Dumlupınarspor’un düşmesi kesinleşmişti.

18. Grup
Ortaçeşmespor üç puan önce ve ikili averajda üstün olduğu Çakmaspor’un önünde şampiyonluğunu garantiledi. Ümraniye ekibiyse play-off’a gidecek. Sultanbeyli MY Sökmen Lisesi gelecek sezon 2. Amatör’de mücadele edecek.

19. Grup
Bulvarspor (32), Yoncaspor (30) ve Bostancıspor’un (29) iddiası sürüyor. Bulvarspor’a Harb İş karşısında 1 puan yetiyor zira Kartal temsilcisi ikili averajda Kadıköy ekibi Yoncaspor’a üstünlük kurmuş durumda: 1-0, 0-0.
Her ne kadar aradaki puan farkı 3 olsa da Bostancı’nın şampiyonluk şansı bulunmuyor zira 2 maçta da Bulvarspor’a yenildiler. Yoncaspor’la da iki maçta berabere kaldılar bu nedenle Bostancı, rakibinin puan kaybını bekleyecek. Genel averajda Bostacı Yoncaspor’dan daha iyi durumda. Bu nedenle Yoncaspor Sarigazi önünde kazanmak zorunda.
Sarıgazi (10) ve Çavuşbaşı (9) düşen takımlardan biri olacak. İkisi de zirvedeki takımlarla oynuyor: Sarıgazi Yoncaspor’la, Çavuşbaşı Bostancıspor’la. Puan eşitliği durumunda ikili averajı daha iyi olan (2-0, 1-1) Sarıgazispor ligde kalacak. Bu nedenle Çavuşbaşı’nın kazanmaktan ve Sarıgazi’nin puan kaybını beklemekten başka çaresi yok.

20. Grup
7 takımlı bu grupta Çavuşoğlu 23 puanla lider ancak Kartal ekibi maçlarını tamamladı. Eğer arkasındaki Valide Tayfun (21) ve Kavacık (20) maçlarını kazanırsa grubu üçüncü sırada bitirme tehlikeleri bile var. Valide Tayfun, Koşuyolu’nu yenerse şampiyonluğunu ilan edecek. Eğer Üsküdar ekibi bu maçı kazanamazsa, Kavacık İçerenköy İY’yi deplasmanda tek farkla yense bile mutlu sona ulaşacak zira Çavuşoğlu-Kavacık maçları 2-1 ve 0-1 bitti ve iki takımın şu anda genel averajı aynı. Valide Tayfun ve Kavacık beraber kazanırsa, Çavuşbaşı potanın dışında kalır.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus