03 Şubat 2009 04:32

İdealist bir başkan: Yemen Ekşioğlu


SÖYLEŞİ: ORHAN BUDAK
Konuğumuz uzun zamandır İstanbul futboluna, dolayısıyla Türk futboluna hizmet veren İstanbul Futbol İl Temsilcisi Yemen Ekşioğlu... Genç yaşlarında Türk Futboluna hizmet yarışına girdi. İdeallerinden sapmayan kişiliği, tuttuğunu koparan azmi ve bu uğurda yapılan hataları ve suçları asla tasvip etmeyen tavrı ile hizmetlerini devam etmekte.

Yemen Başkan oturduğu koltuğunda görevinin bilincinde olarak görev yapmakta olduğundan çalışmakta, ekibinin maaşlarını da kendi cebinden ödemektedir. Kendisi müsabaka günlerinde 8-10 stadı gezerek kendilerine göre kontrollerini yapmaktadırlar. İstanbul’da faaliyet göstermekte olan spor kulüplerinin futbol branşlarının başkanı olan sayın Yemen Ekşioğlu mütevazı kişiliği ile de futbol dünyasının sadece amatör camiasında değil tümünde sevilmektedir.

Amatör futbol dünyasının dertleri, sorunları bir bütün olarak bitmez ama Yemen Ekşioğlu bu dertleri ve sorunları bitirmek için mücadele etmektedir. Kendisiyle Çilekli Stadı'ndaki Leventspor-Hürriyetgücü maçında görüşme fırsatı buldum... Bana “Sen sor ben cevap vereyim ama bu sorunlara sayfalar yetmez“ dediğinde Bende kendisine “O zaman siz sorunları dile getirin“ diyerek notlarımı almaya başladım. Ekşioğlu'nun öncelikle alt yapılara güzel hizmet vermeye çalıştığını sezinledim ama kendi görüşlerimden ziyade dilerseniz sizi Yemen Ekşioğlu'yla baş başa bırakayım:
Minikler Ligi'ne dev sponsor
* Başkanlığını yapmakta olduğum Futbol Federasyonu İstanbul il Temsilciliği ile WENİCE Pazarlama ve Ticaret LTD.ŞTİ. İle Minikler ligi için sporsonluk antlaşması yaparak ilk etapta 350 takımımıza forma başta olmak üzere çeşitli spor malzemeleri yardımı yapılmasını sağladık. Bu yardımlar bir ay içerisinde spor kulüplerimize ulaştırılacaktır. Ayrıca 500 takım forma, takımlarımıza verilmek üzere hazırlanmış durumdadır. Ayrıca çocuklarımızdan, dersleri iyi olan yardıma muhtaç 20 tanesine burs vererek kendilerini teşvik edeceğiz. İleride bursların sayısını da artırabiliriz.
'Futbolda yenilik yaptık'
* Bu sezon amatör futbolumuzda bir yenilik yaparak her kategoride İstanbul şampiyonunu belirlemek için organizasyonlar düzenledik. Bu, liglerimize yeni bir heyecan getirdi. Ayrıca sezon öncesinde almış olduğumuz kararların ne kadar yerinde olduğu şu anda oynanan lig maçlarımızda görülmektedir. Heyecan ve mücadele son maçlara kadar devam etti. Tempo düşmedi ve gayet güzel mücadeleler izliyoruz. Süper Amatör'de ilk ikinin terfilere gidecek olması, son üç ekibin küme düşmesi ligi son derece heyecanlı kılmıştır.
'Fazla olay yaşanmadı'
* İstanbul amatör liglerimizde şimdiye kadar haftada 400'e yakın müsabaka oynandı ki bu da şu ana kadar 12 bin karşılaşma demek. Bunlarda, birkaç münferit olay hariç tatsızlık yaşanmadığı için çok mutlmuyuz. Sayın bakanımız Murat Başesgioğlu bu durumdan dolayı bizleri tebrik ederek başarılarımızın devamını dilediler. Bizlerin başarılarında İl Hakem kurulunun, saha komiserlerimize, federasyonumuzda bila bedel görev yaparak sporumuza hizmet eden Temsilci kardeşlerimize kadar herkesin payı var. Hepsine sporumuz adına teşekkür ederim.
'Lisans sahteciliği büyük sorun'
* Bizi üzen en acı nokta bize göre alt yapılarda görev yapmakta olan bazı antrenörlerimizin minik futbolcularımızı kullanarak sahtekarlık yapması. Futbolcu yetiştirmekten çok yarışmacı bir zihniyetle 'önce şampiyonluk' diyen bu kişilerde lisans sahtecilikleri maalesef ön plana çıkmaktadır. Ayrıca A Genç, B Genç ve U15 liglerinde kırmızı kartların ve disiplin cezalarının artması da bizi üzen bir başka konu. Benim isteğim bunların hiç olmamasıdır.
"Amatörler evine ne zaman döneceksiniz?" diye sorduğumda aldığım cevap, sporumuz adına üzücüydü: "Amatörler evine, sahte imzacılar gittiğinde döneceğiz. Bir de İstanbul trafiği düzeldiğinde döneceğiz."
Başkan bir ara durdu,nefeslendi, bir yandan da sahada oynanan müsabakayı seyrediyordu... Kendisine siyasete girmesi için teklifler geldiğini ancak amacının Türk sporuna hizmet olduğunu ve siyasete girmeyi düşünmediğini söyledi.

Hakemlerin soyunma odalarının bazı statlardaki olumsuzluklarından bahsedecek oldum, Ekşioğlu şöyle devam etti: "Bakın, sahte imzacılar parayı nereye harcadıklarının hesabını verecekler. Bu hesap sorulacaktır. Benim görevim her zaman her yerde hakkı aramaktır. Bu hesaplar yetkim dahilinde... Mazlumun hakkı olarak sorulacaktır lbette. Bizim istediğimiz sporumuzda sağlıklı yapılaşmadır. Eğer disiplinli eğitim vermek istiyorsak 'çanta kulüp' olarak adlandırılan spor kulüplerini disipline etmeliyiz. Öyle de yapacağız. Buna uymayanlar gidecekler."
Bir yandan maçı izleyip bir yandan söyleşi yaparken, Yemen Ekşioğlu "Bundan böyle 1000 dolar veren benimle röportaj yapabilecek" dedi. Ben gülerken kendisi devam etti: "Merak etmeyin, parayı alt yapıya harcayacağız!"
Zaman kısıtlı... Hava soğuk, oynanan müsabaka heyecanlı. Ekşioğlu, beraberindekilerle birlikte başka bir maçı izlemek için stattan ayrılıyor. Bu esnada ben de "Amatör futbol dünyamızda birlik, beraberlik ve başkanın istediği yenilikler ne zaman başarılacak?" diye... Aslına bakarsanız millet olarak birliğe, beraberliğe, temiz ellere o kadar çok ihtiyacımız var ki...

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus