07 Aralık 2011 06:15

Portre: Kaan KurturBu sezon İstanbul 1. Amatör Lig'de mücadele eden ve eski şaşalı günlerine dönme amacındaki Hadımköyspor'un kalesini bu sezon Kaan Kurtur koruyor. Uzun yıllar Emlakbankspor'da oynadıktan sonra sezon başında Yeşil-Siyahlılar'a transfer olan ve performansıyla beğeni toplayan 25 yaşındaki kaleciyle kariyerini, kaleciliği ve Hadımköyspor'u konuştuk...

Bize biraz kendinden bahseder misin? Amatör futbola nerede başladın, hangi kulüplerde oynadın?
10.10.1986 dogumluyum. 3 yıllık evliyim ve bir kızım var. Özel bir firmada Gümrük ve Nakliye üzerine çalışıyorum. Amatör futbola Emlakbank Spor Kulubü'nde başladım. Emlakbank'ın tüm kategorilerinde forma giydim. Birçok profesyonel kulüple idmanlara çıktım ama Emlakbank'tan kopamadım. Hocam Sayın Tayfun Sarıtan ve Başkanımız Mükerrem Çalışkan bizlere orada çok iyi imkanlar sundukları için ilk planımda hep Emlakbank vardı. Sizin de bildiğiniz gibi Emlakbank bir zamanların en iyi amatör takımıydı, hem tesis hem yönetim bakımından üst düzey bir kuluptü.


Bu sezon Hadımköyspor'a transferin nasıl gerçekleşti? 
Açıkçası benim Hadımköy Spor Kulübü'ne tranferim ani gelişti. Çocukluğumdan beri arkadaş olduğum ve Emlakbank'ta da takım arkadaşım olan Ümit Pekdemir bir gün beni aradı ve "Hadımköy'de oynamak ister misin?" dedi. Benim de hayallerimin takımıydı Hadımköyspor. Biliyorsunuz Hadımköyspor uzun yıllar İstanbul futboluna damga vuran bir kulüptü. Ben de topladım mazemelerimi ve idmana çıktım. Başkanımız Sayın Zeki Koç takımın bir bireyi olmamda bana çok yardım etti ve Hadımköy maceram başladı.


Hadımköyspor'u nasıl buluyorsun? 
Bence Hadımköyspor her amatör futbolcunun hayallerini süsleyen bir kulüp. Başkanımız Zeki Koç bizlere bir yöneticiden çok bir ağabey gibi yaklaşıyor. Her konuda bizim arkamızda en ufak bir sorunumuz olsa başkanımız ve yönetici ağabeylerimiz bizlere ellerinden gelen her türlü yardımı yapıyorlar. Bana göre amatör ligdeki en iyi tesislere sahibiz. Takım arkadaşlığı olarak hepimiz bir bütünüz. Kaptanlarımız Erkan ve Kaya ağabey ile birlikte hepimiz takımın başarısı için çaba sarfediyoruz.


Hadımköy'e yakın mı, gidip gelmen sıkıntı oluyor mu?
Ben Beykent'te oturuyorum ve tesislere gidip gelmede bir sorun yaşamıyorum. Hadımköy gercekten çok güzel bir yer. Ulaşım ve sosyal faaliyet bakımından gelişmiş durumda


Hadımköyspor olarak bu sezonki hedefleriniz nedir?
Sezona çok iyi başladık ancak hesapta olmayan üç yenilgi ile hedefimizden biraz uzak kaldık. Başkanımızın en büyük hedefi takımdaki arkadaşlığın samimi olması. Biz şu an bu konuda bence lideriz. Gruptaki durumumuz ile ilgili hedefimiz de tüm maçlarımız kazanmak. Ben ve arkadaşlarımız buna inanıyoruz.


Kaleciler için "Sahanın en yalnız adamı" derler, sen ne düşünüyorsun?
Bana Kaleciliği sevdiren ve öğreten kişi Tayfun Hocamdır. Onun Kalecilik ile ilgili bir sözü vardır. "Kaleci bir takımın en büyük gücüdür ve takımın yarısıdır ama bu özelliği benimserse." Hocamın bu sözü hala aklımda. Evet kaleci yalnızdır sahada ama ne kadar iyi performans gösterirse o zaman kalesine hükmeder ve takım arkadaşlarına güven verir.

Peki idolün kim?
Ben çok fanatik Oscar Cordoba hayranıyım. Onun her yaptığını yapmaya çalışıyorum maçlarda...


Amatör futbol artık misyonunu sence yerine getiriyor mu? Amatör futbolcular kulüplerinden ücret talep etmeli mi?
Ülkemizde amatör futbolun çok geliştiğini söyleyebilirim. Artık maçlarımız suni çimlerde oynanıyor, eskiye nazaran çok nadir toprak sahalar var. Bilinçli başkanlar ve yöneticiler olduğu sürece bence Amatör futbol daha ileri gider. Ücret konusuna gelince. Takımların en azından futbolcu arkadaşlara ufak da olsa bir ücret vermesi gerekir çünkü futbolcu kardeşlerimiz idmana gitmek için ve malzeme almak için ceplerinden para veriyorlar. En azından bu konuda yardımcı olurlarsa bence onlardan daha iyi verim alabilirler.


Hayatında hiç unutamadığın maç hangisi? Hiç hatırlamak istemediğin, en büyük hayal kırıklığı yaşadığın maç hangisi?
Unutamadığım maç; Emlakbank'ta oynadığım dönemde Altınaslarspor'a karşı aldığımız bir galibiyet vardı. Orada gercekten çok iyi oynamıştım ve maç bittiğinde seyirciler beni tebrik etmişlerdi. Hiç hatırlamak istemediğim maç ise iki hafta önce Gümüşyaka maçı... Çok kötü bir performans sergilemiştim.


Gelecek için planların nedir?
Üst düzey bir takımda Kaleci olmayı çok istiyorum. Her ne kadar zor olsa da buna inanıyorum. En büyük hayalim bu...


SÖYLEŞİ: EFKAN BUCAK

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus