26 Aralık 2014 10:02

'VEFA’LIYIM DİYENLERDEN ÇOK DAHA VEFALIYIZ'Süper Amatör Lig’de mücadele eden ve grubunda liderlik koltuğuna oturan Vefa Spor Kulübünde Başkan Mesut Gülbaran, sorularımız içtenlikle cevapladı.

Mesut Gülbaran, Vefa ile ilgili yapılması gereken ve yapılanları, bundan sonra Vefa’nın durumu ile ilgili çok önemli mesajlar verirken gerçek Vefa’lılığını ortaya koymuş oldu. Biz sorduk, Vefa Spor Kulübü Başkanı Mesut Gülbaran cevapladı.

Kaç Yıldır Vefa Kulübünde başkanlık yapıyorsunuz ve bu başkanlığınız dönemindeki başarılar sizleri mutlu ediyor mu?
Mesut Gülbaran: Vefa’da bu benim dördüncü senem fakat ben bu kulübü alırken aslında kulübe dört yıl önce yani benim başlama dönemimden 2 yıl önce taliptim. Fakat baştaki arkadaşların her ne hikmetse Vefa’nın kolej takımı gibi yönetilmesi için çaba gösteriyorlardı. Kulübe sahiplenmiş gibi Vakıf ve Derneğin kolej takımı gibi yönetilmek için çaba harcıyorlardı. Müsabakalar oynanırken maç başlarını 50 TL ve 100 TL gibi paraları tribünde aralarında toplayıp oyunculara vermeleri beni üzmüştü. Camia olarak taraftarların isteği üzerine bizlere gelin Vefa Spor Kulübüne sahip çıkın denildi. Bende Küçükpazarspor’un başkanlığını yapmaktaydım. Bir şartla başkanlığı kabul edecektim, birlik ve beraberlik olursa kulübe talip olabileceğimi onlara sundum. Benim felsefemde ikincilik ve başarısızlık asla yoktur, hedef ister hedefe oynarım dediğim halde kongrede önüme 90 bin TL gibi borç çıkardılar. Bunun bir kısmını kabullenip yönetimi kurmaya karar vermiştim. Ne hikmetse eski yönetim koltuğa yapışmış gibi ve kongrede bizi ekarte etmek için bir sürü çaba gösterdiler. Ben rakip istemem siz beni zorla getirdiniz ve ben adaylığımı tek liste ile açıklamak istiyorum dedim. Ben tek liste ile genel kurula girerken birde baktım ki karşıma rakip liste çıktı. Bende çekilerek adaylığımdan vazgeçmek zorunda kaldım. Bir yıl bekledim başarı gelir diye Vefa yine aynı ve değişen bir şey yoktu. Bir sonr8aki genel kurul öncesi bu kez borçları kabul etmem adaylığımı koyar alırım diye bir ibare kullandım. Küçükpazarspor yöneticileriyle yönetimi oluşturduk ve birlikte çok kaliteli bir kadro kurup Süper Amatör den alıp takımı Bölgesel Amatör Lige çıkarttık. Takımı Bölgesel Amatör lige çıkardıktan sonra kulübün hiçbir geliri olmayan, oturacak bir lokali olmayan bir kulüpte mükemmel bir ortam yarattık. Çocukların gelebileceği Vefa’nın semtinde Vefa lisesinin yanında mükemmel bir lokal yapmaya karar verdik. Bunu da başarmanın mutluluğu ile yolumuza bu anlamda devam ettik.


Bu yıllanmış koca çınarda Vefa’lılardan gerekli desteği alıyor musunuz ve ya bu destek gerçek Vefa’lıyım diyenlerin neresinde kalıyor?
Mesut Gülbaran: Bu soruya inanınki utanarak cevap vereceğim. Ben 28 yıl Küçükpazarspor’da başkanlık yaptım. Gerçek Vefalıların Küzükpazarlılar olduğunu gördüm. Ne hikmetse birkaç arkadaşımızın dışında Vefa’da yalnız bırakıldık. Yetim bırakılmış bir çocuk gibiydi bu koca Vefa Spor Kulübü. Kulübe gelir amaçlı gece yapıyoruz bir tek Vefa’lı gelip bir bilet alıp bu camiaya destek olmuyor. Zaten şu ana kadar destek olunmamış ki Vefa kulübü bu hallerde bırakılmış. Yıllardın Tarihi başarılarla dolu Vefa Spor Kulübünü dışarıdan toplanan paralarla buralara getirmeye çalışmışlar. Benim Başkanlık dönemimde 4 yıldan beri hiçbir futbolcuya bir tek kuruş borç yapmadık ve Yönetim Kurulumuzdaki arkadaşlarımızla birlik olup herkesin alacaklarını tek kuruşuna kadar ödedik. Vefa Spor Kulübünü dört yıldan beri Aslanlar gibi yönettik ve bunun karşılığını da alıyoruz. O yüzden ben Vefa’lılara Vafalı’yım diyenlere sesleniyorum, çok ayıp ediyorsunuz. Vefalıyım deyip maneviyatta geçinmeyin gerekli desteği verirseniz Vefalılığınız ortaya çıkar. Futbolcularımıza verilecek paraları bizler cebimizden veriyoruz. Bir kaç kişinin üzerinde bu yük. Bu taşıma suyla ne kadar başarılı olacağız, bu camiayı nerelere kadar götüreceğiz onu da merak etmiyor değilim.

Sizin döneminizde Vefa hiç profesyonel lige çıkamadı, bunun için camia olarak neler yapıyorsunuz. Profesyonel ligi hakikaten istiyor musunuz?.
Mesut Gülbaran: Ben 20 sene önce de Vefa Spor Kulübünde Profesyonel anlamda Başkanlık yaptım. Vefa’lıyım diyen Vefasızlardan darbe yediğim için başkanlığı bıraktım. 20 yıl geçti aradan ve bu gün burada yeniden başkanlık makamında oturuyorum. Biz Vefa Spor Kulübü Yönetimi olarak tabi ki Profesyonel lige çıkmayı çok istiyoruz. Asıl olan şey maddiyatsızlıklardan dolayı bu anlamda istediğim futbolcu kadrosunu oluşturamadım. Belediye desteği olmayan bir kulübün 1 Milyon TL gibi harcama yapması hiç mi mhiç mümkün değil. Kafamızda bir dolu icraatlar var fakat onları da hayata geçirmek için destek olunduğunda buna hayata geçirmek için çaba harcayacağımızı zaman zaman bertiyoruz. Profesyonel ligdeki paralar ile amatör ligdeki paralar aşağı yukarı aynı hiçbir birinden fark yok. Bu arada da her ay 35 ila 40 bin TL maaş dağılıyor bu kulüpte. Altyapı Antrenörleri, A Takım oyuncularına maç başları, Altı Antrenör, Bir Masör, üç Malzemeci ve iki Müdür bu camianın adını duyurmak ve başarılarına ortak olmak için zaman harcıyor. Bu kadar kişiye harcanan paraların nereden geldiğini hiç kimse sormuyor. Her yıl altyapılardan iki veya üç şampiyonluk yaşıyoruz. Biz altyapılara önem vermesek bu başarılar bile hiç anılır olmayacak.


Şu anda Grubunuzda lider konumdasınız. Buradan çıkıp Play-Off’larda da başarılı olup Takımın Bölgesel Amatör Lige çıkması için bir yapılanmanız var mı?
Mesut Gülbaran: Tabi ki şu anki hedefimiz Bölgesel Amatör Lige çıkmak fakat önce bu grupta ilk ikiye gireceksiniz, dana sonra Play-Off maçlarında da en az grupta ilk beşe kalacaksınız ki Bölgesel Amatör Lige çıkmış olun. Bu sezon Bölgesel Amatör Ligi hedeflediğimizden sezona güzel bir kadro ile girdik ve yola tabi ki şampiyonluk için çıktık. Bu gün itibarı ile Grubumuzda Şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri konumundayız. Kısmet olursa gurubumuzdan çıkıp şampiyonluk ipini göğüsleyip önce adımızı Play-Off grubuna, ardından da Play-Off grubunda ilk beşe girerek Bölgesel Amatör Ligine yazdırmalıyız.

Devre arası geldi ve takımda önemli eksikler tespit ettiniz. Bu eksikleri transfer yaparak giderme anlamında çalışmalarınız nelerdir?.
Mesut Gülbaran: Takımda eksik bölgeleri tabi ki teknik kadromuzla birlikte tespit etmiş olduk. Şu anda beş profesyonel futbolcu ile anlaşmış bulunmaktayız ve transferleri önümüzdeki ilk maçta oynatmayı planlıyoruz. Çünkü yeni transferlerimiz hazır kendi liglerinde oynamış oyuncular olduğundan sıkıntı yaşayacağımıza inanmıyoruz. Takımımız her ne kadar iyi konumda olsa da finalleri kaldıracak güçte değildi. Bizde yönetim olarak daha Vefa’yı ayakta tutabilecek güçlü isimleri gündemimize alarak anlaşmış bulunmaktayız. Bu anlamda çalışmalarımız halen devam ediyor. Olağan üstü isimler olursa onları da kadromuza katarak gücümüze güç katmayı amaçlıyoruz. Play-Off maçlarında korkulu rüya görmemek için transferleri çok iyi araştırarak yapmaya gayret gösteriyoruz.

Vefa Spor Kulübü Lokalinin yapımı ile ilgili Belediye tarafından bir sıkıntının olduğu ve burası için yıkım kararı alındığı söyleniyor. Bu sıkıntı Fatih Belediyesi tarafından mı, yoksa İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mıdır?
Mesut Gülbaran: Bizler Vefa’ya kalıcı eserler bırakmak için çaba gösterirken bazıları da bu camianın büyümemesi için çaba gösteriyormuş ondan maalesef haberden değildik. Bu arada biz 4 ay gibi kısa bir zamanda Lokalimizi tamamlayıp görkemli bir açılışla Vefa Spor Kulübünün hizmetine sunduk. Belediyeden bir tek kuruş almadan tamamen yönetimdeki arkadaşlarımızın desteği ile bu lokali hayata geçirdik.  O vesileyle lokali yapma sırasında devraldığımız yönetimdeki bazı arkadaşlar kıskandıkları için bizleri ağaçları kestiğimiz ve çevre kirliliği yarattığımız için Anıtlar kuruluna dilekçe verip şikâyette bulunmuşlar. 2010 senesinde eski yönetim tarafından yapılan şikayet dilekçesinde buranın tarihi eser ve vakıflara ait olduğunu belirerek şikayetlerini dile getirmişler. Fakat buranın bir kısmı Fatih Belediyesi, bir kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir kısmı da Almanya’da yaşayan bir şahsın arsası olarak görünmektedir. Bizde dilekçelerimizi verdik ve şuanda mahkememiz devam ediyor. Yakın zamanda tüm gerçekler meydana çıkacak. Bu vesileyle taraftarlarımıza da şunu hatırlatayım. Hem kulübü yönetiyor, Lokal yapıyoruz, sportif başarılar için mücadele ederken biz mahkemelerle de uğraş veriyoruz bundan haberleri olmamışsa buradan onları da bilmelerini istiyorum. Vefa’lıların Vefasızlıklarını bilsinler ki Küçükpazar’lıların bu camiaya nasıl sahiplendiğine şehit olsunlar..

Bazı Vefa Stadının içerisinde bulunan Vefa Spor Kulübü yazılı binanın kullanımı için bir girişim yapıldı mı, bu boş bina ile ilgili bir çalışmalarınız var mı?
Mesut Gülbaran: Vefa Stadının içerisinde bulunan bu tarihi mekan için biz yönetim olarak Bölgeye burayla ilgili müracaatımızı yaptık. Bölgenin de bizlere bu binanın Depreme dayanıklı olmadığından dolayı oturma izni veremeyeceklerini belirtmişlerdi. Bizde Yönetim olarak bu binayı güçlendirip Vefa Spor Kulübüne kazandırmak için çaba göstereceğiz. Vefa Stadının içinde Vefa Spor Kulübünün binası olmak zorunda onunda çalışmalarını sürdürüyoruz. Şu anki Vefa Stadının adını bu tesisle özdeştirmek için gereğini yapacağız.

Vefa Spor Kulübü deyince sizin aklınıza gelen en önemli ve en duygusal sözler nelerdir, bunları açık yüreklilikle paylaşır mısınız?.
Mesut Gülbaran: Vefa deyince şunu da bilmek lazım, bir Vefa Spor Kulübünün sahaya çıktığı zaman karşı rakiplerin bize üç büyüklere çıktığı gibi mücadele etmesi bizim büyüklüğümüzü gösteriyor. Bu oluşum bizleri zora sokuyor ama tarihlik isim ile de gurur duyuyoruz. Son yıllarda eski Vefa bumu diyenlere de cevabımızı zamanı geldiğinde vereceğiz. Son 10 yılın en büyük taraftar kitlesine sahip olduğumuz alınan başarılı neticelerle ortaya çıkıyor. Başarı geldikçe taraftar olarak sahiplenmeler oluyor, bu da bizleri sevindiriyor. Hey gibi eski Vefa, diyenlere buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin birlik olalım ve eski başarılarıyla anılan ve rakiplerine korku salan Vefa için tek yürek tek vücut olalım.

Bazı çevreler Mesut Gülbaran’ın Vefa’yı BAL ligine çıkarıp bırakacağını söylüyor. Bu söylentiler doğru mu yoksa ortaya atılan iddialar mı?
Mesut Gülbaran: Evet bu duyduğunuz söylenti değildir tamamen gerçek bir duyumdur. Mesut Gülbaran’ın ve ekibinin takımı Bölgesel Amatör Lige çıkarıp bu işten elini ayağını çekeceği doğrudur. Şu röportajın sonunda herkesin çok iyi bilmesi gereken konuyu açıklamak istiyorum. 4 yıldan beri kulübün başındayız. Maddi ve manevi anlamda Küçükpazarlı arkadaşların bana destek olmaları için kendilerine baskı yaparak destek istediğimiz, bu kulübün ne şimdi, ne bundan sonra kolej takımı olmadığını göstermeye çalıştık. Bu Kulübün parası yoksa altyapısı ve seven bir sürü dostları var. Dediğiniz gibi Vefanın ismi olduğundan profesyonel lige çıkması gerektiğinden dolmayı, madde manevi Vefa’lıların Vefasızlıklarından dolayı hiç bir destek görmediğimiz ben ve arkadaşlarım artık bu sezon takımı Bölgesel Amatör Lige çıkartıp kesinlikle bir sonraki sezonda görev almayacağız. Benim bu sözlerime inanmayanlar var ve buna inanmayanlara, sözüm sözdür bunu herkes bilsin kesinlikle yokum. Bu takımın BAL liginde en az 1 Milyon TL’ye ihtiyacı olacak. Bu paranın 500 Bin TL’sini gerçek Vefa’lıyım diyenler ve oluşması gereken yönetim getirir, geriye kalan kısmını ben tamamlar yoluma bu şekilde devam ederim. Böyle bir destek gelirse tabi ki tabi ki kararımız gözden geçiririm ama destek olunmadığında kesinlikle ve kesinlikle yokum bunu herkes böyle bilsin. Zaten bu desteğin bizlere verilmeyeceğini biliyorum. Eğer o laki bir tanesi çıkıp ta kulübe yönetim oluşturur ve biz 400 ve ya 500 Bin TL ile düşmemeye oynayan takım kurar bu işi götürürüz derse, biz çıkıp onlara hesap sormaz mıyız?. Madem bu kadar para harcayacaksın bize bu para ile destek olun da bu taktımı iyi yerlere taşıyalım diye çağrıda bulunmadık mı bu çağrımıza niye kulak vermediniz diye bizlerden sonra Taraftarlar bu kişilerden hesap sormaz mı? Gerçek Vefalılar ortaya çıkana kadar o Vefalılardan çok daha Vefalı olacağımdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.


RÖPORTAJ: İBRAHİM KESKİN

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus