19 Eylül 2017 12:32

GÖZÜNÜZ DOYSUN! TFF 1.LİG DE ARTIK ŞİFRELİ KANALDA


Türk insanının en büyük eğlencelerinden birisi futbol. Özellikle erkekler için vazgeçilmez bir tutku futbol. Hafta sonlarının iple çekildiği bir ülke Türkiye.
İstanbul'dan tutun da Anadolu'nun en ücra köşesinde bile hafta sonları kahvehanelerde ,sokaklarda futbolun yaşandığı ve konuşulduğu bir ülke Türkiyemiz.
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de futbolun kitlelere ulaşmasının en etkili yolu televizyonlar.
Özellikle 1980'li, 90'li yıllarda TRT'nin yaptığı yayınlarla insanımız bu spor dalını çok sevdi.
1970'lerdeki siyah beyaz tek kameralı yayıncılıktan bugün 20-30 kameralı renkli spor yayıncılığı alanında büyük bir ilerleme kaydetti televizyon kanalları.
1980'li yılların sonunda özel televizyon kanallarının kurulmasıyla birlikte Cine 5 ,Teleon gibi tv kanallarının futbol yayıncılığı ihalelerini almasıyla ülkemizde dijital yayıncılık ortamına geçildi.
Bunun sonucunda şifreli ve paralı yayıncılık başladı.
İnsanlar para verip dijital kanallardan maç izleyerek her ay tıpkı elektrik,su faturası gibi fatura ödemeye başladılar. Parası olmayanlar bu maç yayınlarından mahrum kaldılar. Artık televizyondan maç izlemek lüks haline geldi.
Önce o günkü adıyla Türkiye 1.ligi bugünkü adıyla Türkiye Süper ligi şifreli olarak verilmeye başlandı. İnsanlar futbol maçı izlemekten mahrum kaldı. Adeta futbol maçı izlemek maddi durumu iyi olan insanların izleyeceği bir hale geldi.
Daha 1-2 yıl önce evinde rahat rahat maç izleyen insanımız,maç izlemek için kahvehanelere,içki içilen yerlere gitmeye başladı.
Türk insanı bunun sonucunda yavaş yavaş futbol seyretmekten uzaklaştırıldı. Futbol yayıncılığı tamamen paralı hale getirildi.
Maça gitmek için parası olmayanların elindeki eğlencesi elinden alınmış oldu.
Anadolu insanının adeta tek eğlencesi olan ve büyük izlenme oranlarına ulaşan, günümüzde Adana , Gaziantep, Samsun , Eskişehir,Erzurum gibi büyük illerin takımlarının da yer aldığı TFF 1.lig maçları da maalesef dijital yayıncılığın kontrolüne geçti.
2017-2018 sezonunda TFF 1.lig maçları da artık paralı,şifreli kanaldan veriliyor.
Sözün özü şu insanımızın en büyük eğlencesi futbol,gözleri doymayan bir kaç kişi tarafından adeta ellerinden çekip alındı.
Artık aylık 100, yıllık 1000 lira gibi bir para ödemeyenler bu eğlenceden ve keyiften mahrum kalacak. Ya da kahvehane benzeri yerlerde para vererek maç izleyecekler. Maça gidecek yada kahvehanede maç izlemek için maddi imkanı olmayanlar sadece gazete köşelerinde birkaç satır maç haberi okuyabilecekler.
TFF'yi yönetenlere sesleniyorum. Artık bu duruma bir son verin. Hadi Süper Ligi şifreli yayınlattırıyorsunuz bari TFF 1.ligi yıllardır olduğu gibi TRT kanallarından şifresiz yayınlattırın. Herkes aylık 100 lira verip dijital paket almak zorunda mı?
Birileri 3-4 milyon euro maaş alacak. Türk insanı da maç izlemek için dijital kanala abone olacak, bunların maaşlarını ödeyecek. İnsanımız bu faturayı ödemek zorunda mı?
Şifreli yayınlar sayesinde maç izleyen seyirci bırakmadınız. 1980'lerde 50-55 milyon olan futbol izleyicisi günümüzde 3-5 milyona kadar düşmüş durumda.
Sayenizde futbol izleyicisi bu uygulamanızla yakında tamamen bitecek.
Gözünüz doysun artık 1. Lig de şifreli yayında.

Yazı: Ümit Yılmaz

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus