12 Ocak 2017 11:56

Futbolun beşiğinde amatör futbol nasıl?

İngiltere'de amatör futbol işleri nasıl yürüyor. sizin için derledik...


Futbolun beşiği İngiltere’de tam 22 seviyede futbol ligi var... Bunlardan 4’ü profesyonel: Premier Lig, Championship, League 1, League 2... Beşinci seviyedeki ‘Ulusal Lig’le altıncı seviyedeki ‘Kuzey Ulusal Lig’ ve ‘Güney Ulusal Lig’ yarı profesyonel ve Türkiye’deki Bölgesel Amatör Lig’e eşdeğer... Yine bizdeki BAL’a eşdeğer olmak üzere 7 ve 8. seviyelerde üç bölgesel organizasyon var: Kuzey, Güney ve Isthmian ligleri... Yedinci seviyede bunların ‘premier’i, sekizinci seviyede ‘1. lig’i mevcut...
9’dan itibaren bizdeki il ligleri gibi sistem mevcut ancak mantık Türkiye’den biraz farklılık gösteriyor...

Her şeyde federasyona uymuyorlar

Örneğin ‘Anglian Birlikteliği’ şeklinde bir sistem var ve Norwich kent merkezinin 50 km çapındaki kulüpleri kapsıyor... Bir organizasyonun 112 takımı ve 7 alt ligi var... Bu lige 132 takımdan fazlası alınmıyor. Kendi sponsoru olan özerk bir organizasyon. İngiltere Futbol Federasyonu’nun her kuralını uygulamak zorunda değil. Mesela oyuncular sezonun herhangi bir döneminde transfer olabiliyor (Ancak sadece 1 kez). Yine mesela, maç öncesi tokalaşma, hakemle seremoni kuralı bu ligde çok sonradan uygulanmaya başlandı.. İngiltere’de amatör ligler ‘non-league’ olarak adlandırılıyor. Bir takım ‘Ulusal Lig’e yükseldikten sonra Futbol Federasyonu’nun tam yetki alanına girebiliyor. Alt seviyerde yerel federasyonlar var, yerel ligler onlara karşı sorumlu.

İngiltere’deki sistemi Türkiye’ye uyarlamak gerekirse mesela Trakya Ligi-Marmara Süper Ligi-Marmara 1.Ligi-İstanbul Süper Ligi-İstanbul 1. Ligi-Bunun altında her ilçenin süper ligi-her ilçenin 1. ligi şeklinde anlatabiliriz.

Ligden çekilmek büyük ayıp

İngiltere’de her bir ligde 10-18 arası lig oluyor ve kesinlikle gruplara ayrılmıyor. Yani Norlfolk Premier Ligi A-B-C grupları mevcut değil. Şu hususu bildirmekte fayda var: İngiltere’de amatör kulüplerin sponsor sahibi, organize olmuş kurumsal yapılar... Yerel yönetimlerden veya federasyondan maddi destek almıyorlar. Güzel işleyen yönetimleri var. Parası olmayan, maddi sıkıntısı olan takım çekiliyor ancak çekilirken mutlaka tazminat ödüyor. Ligden çekilmek İngiltere’de büyük bir olay ve diğer takımlara karşı saygısızlık kabul edildiği için kolay tolere edilen bir şey değil.

Kulüplerin çoğu eski ancak kurumsallıklarının eski olmalarıyla alakası yok zira Türkiye'deki 'köklü' amatör kulüplerin durumu ortada...

Pazar Ligi ayrı

Bu 22 seviye ligin dışında bir de ‘Pazar Ligi’ denilen olay var... Türkiye’deki halı saha maçlarının organize edilmiş hali... Normal amatör takımların hepsinin tribünlü birer sahası varken, Pazar Ligi’nde takımlar yan yana konumlandırılan çayırdan bozma sahalarda oynuyorlar (Yukarıda fotoğrafını görebilirsiniz).

DERLEYEN: EFKAN BUCAK

 

BİR PAZAR LİGİ MAÇINDAN ENSTANTANE...

 

YEREL FEDERASYONA BAĞLI AMATÖR LİG MAÇI... BU MAÇLARDA TRİBÜN VE TESİS ŞARTI MEVCUT

 

YEREL FEDERASYONA BAĞLI AMATÖR LİG MAÇI... BU MAÇLARDA TRİBÜN VE TESİS ŞARTI MEVCUT

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus