25 Aralık 2014 11:06

EYÜPSPOR'UN ŞAMPİYONLUK YÜRÜYÜŞÜ


Asırlık tarihi ile İstanbul'un en önemli semt kulüplerinden olan Eyüpspor, 3.Lig 2. Grubu lider bitirerek taraftarını sevindirdi.

Açıkçası sezon başında yaşanan çalkantılı dönem ve önceki yönetimden kalan sorunlarla uğraşan Eyüpspor'u, ilk devreyi lider kapattığı grubunda çok iddialı görmüyordum. Hatta yapılan transferler ve takımın hocasının 3.ligde anca sezonu kurtarabileceğini hatta hoca değişikliğinin ilerleyen haftalarda söz konusu olabileceğini öngörmüştüm.

Diğer gruplara nazaran daha uygun bir grupta olan Eyüpspor sezona lige yeni yükselen Çine Madranspor maçıyla başladı. Deplasmanda alınan 3-2'lik galibiyet sezon başında çok önemli bir moral oldu. Takip eden haftalarda alınan galibiyetler Eyüpspor'u liderliğe yükselti ve devre bitene kadar alınan istikrarlı sonuçlarla liderlik korundu.

Eyüpspor'un kadro yapısına bakıldığında, kendi mevkilerinde ligin en iyisi diyebileceğimiz futbolcuları bünyesinde bulundurmadığını görürüz Ancak oyuncuların başarıya olan istek ve azimleri, hocalarıyla olan uyumları ve de taraftarlarıyla bütünleşmeleri arzu edilen başarıyı getirdi. Ve bir kez daha başarının, isimlerle ve harcanan parayla gelmediği görüldü.

Eyüpspor'da Gelecek Gençlerde
Sezon başında kurulan kadroda iki genç isim dikkat çekiyordu. Alperen ve Atakan. Bu genç oyuncular kendilerine duyulan güveni başa çıkarmadı ve oynadıkları futbolla göz doldurdular. Oyuna sonradan girmelerine rağmen küsmediler ve attıkları gollerle Eyüpspor'u liderliğe taşıdılar. Takıma son anda katılan genç golcü Melik Rahman Nişancı'yı da unutmamak gerek. O da görev aldığı maçlarda elinden geleni yaptı ve takımına önemli goller kazandırdı.
Genç oyuncuların dikkat çektiği Eyüpspor'da kaptan Erkan Yetişmiş arkadaşlarına iyi liderlik ediyor. Taraftarla iyi iletişim kuran Kaleci Lokman kalesinde güven veriyor. Defans ligin en iyilerinden Defansın dikkat çeken bir yönü de skora katkı yapması. Oyunculardan Gencay, attığı  4 golle takımın en golcü isimlerinden.  Orta sahada takımı yöneten Mehmet Tosun, kritik anlarda aldığı sorumluluk ve attığı kritik gollerle takımın yıldızı konumunda.

Zor Deplasmanlar Öncesi Takviye Şart
İkinci devre öncesi Eyüpspor'un mutlaka takviye yapması gerekiyor. Takipçilerinin de kadrolarını güçlendirdiği bir dönemde Eyüpspor'un özellikle forvet bölgesine deneyimli bir golcü kazandırması gerek. Defans ve orta saha oyuncuları arasında rekabeti artıracak 2 ya da 3 oyuncu transferi sezon sonu itibariyle takımı arzuladığı şampiyonluğa ulaştırabilir.

Grupta diğer takımları incelediğimizde özellikle Sancaktepe Belediyespor, Dört Eylül Belediyespor, Denizli BŞB, Derincespor, Gölcükspor şampiyonluk ve Play-Off yarışında iddialı takımlar olarak görüyoruz. Ve Eyüpspor bu takımlardan sadece Derincespor ile iç sahada oynayacak. Diğer maçların hepsi deplasmanda zor maçlar olacak ki sırf bu zor maçlar bile Eyüpspor'un takviye yapmasının ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyuyor.

100. Yılda Süper Lig Hedefi Gerçekleşebilir mi?
Eyüpspor'da yeni yönetimle birlikte çağ dışı uygulamaların terk edilerek değişen yönetim anlayışı, altyapıyı geliştirmeye yönelik tesis yatırımları, doğru transfer politikası (geçmiş yıllarda yapılan içi geçmiş yıldız transferleri bırakılıp; ligi tanıyan, genç, başarıya aç ve belki de en önemlisi dürüst oyuncu transferleri.), başarıya ulaşacak teknik kadro seçimi, ödenen borçlar ve şeffaf bir  bütçeyle hızla kurumsal bir kimlik kazanan Eyüpspor'u 100.yılını kutlamaya yaklaştığı bir dönemde Süper Lig'de görebiliriz.

YAZI: FERDİ BAYRAKTAR

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus