05 Mart 2009 03:13

Engel tanımayan bir sporcu: Kadir Erdoğdu


Beşiktaş Engelliler Futbol Takımı’nın kaptanı Kadir Erdoğdu’nun film gibi bir hayatı var… Ağrıda çobanlık yaparken mayın nedeniyle ellerini kaybetti. Daha sonra İstanbul’a gitmek zorun da kaldı. Hem öğrenimin sürdürdü hem de bir işe girdi. Hayata hiçbir zaman küsmedi. O şimdi başarılı bir futbolcu. Tecrübeli gazeteci Orhan Budak’ın kaleminden çıkan bu söyleşiyi okumanızı tavsiye ediyoruz…

SÖYLEŞİ: ORHAN BUDAK

“Engelli veya özürlü yaşamak ne demektir bilir misiniz? Hayata bağlanmak, hayattan kopmamak ne demektir? Ben bu yaşamı gayet iyi bilenlerdenim. Tam 16 yıl oldu. Ben de sporcuyken felç geçirmiştim. Bu durumdan sonra hayatın nasıl ters döndüğünü bilirim, bu dönüşün acısını yaşayanlardanım. Yaşadığım acı dolu günlerle baktım ki, bu acıyla yaşanmıyor. Bir köşede oturmak kabul edilemezdi. Bu acıyla yaşanmadığını öğrenmiştim. Mücadelemi bırakmadım, koşanlara, zıplayanlara, futbol topuna vuranlara gıpta etmemle beraber ayağa kalkmamın yürümemin ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu bilenlerdenim. Benim resmi doktor raporu ile özürlülüğüm yüzde 64,5.”
Bu sözler, Beşiktaş Engelliler Futbol Takımının Şişli Şubesi’nin takım kaptanı Kadir Erdoğdu’na ait… Kadir Erdoğdu 27 yaşında. 13 yıldır futbol oynamakta. Dört yıldır Beşiktaş Engelliler Futbol Takımı’nın kaptanı.

Kadir Doğubeyazıt’ta dünyaya geldi. 11 yaşına kadar orada yaşadı. Sonra o müessif kaza başına geldi. Kendisi çobanlık yaparken sınırda bulunan tarlada bulduğu bir yabancı cisimle oynarken bunun oraya döşenmiş olan mayın olduğunu bilemezdi. Ellerinde patlayan bu madde küçük Kadir’in ellerini bileklerinden kopartarak hayatının değişmesine sebep oldu.
Bu olaydan sonra, önceleri kahraman olan Kadir ile daha sonraları alay edilmeye başlanır. Böylece Kadir Doğubeyazıt’tan kaçarak İstanbul’a akrabalarının yanına gelir. Kahramanmaraşlı bir iş sahibi hayırsever Kadir’i okula yazdırır. Böylece Kadir engelli olmasına rağmen normal bir okulda öğrenimine devam eder. Hayırsever iş adamı ayrıca Kadir’e iş verir, sigortalı yapar.

Okulun bahçesinde top oynarken Kadir’i gören bir futbol antrenörü kendisini Beşiktaş Engelliler Takımı’na götürür ve Kadir böylece engelliler takımında futbol oynamaya başlar… Bundan sonrası Kadir anlatsın bize:

“Engelli Futbol takımlarının bir özelliği vardır. Kalecilerin ayaklarından engelli olması onlara engel değildir yeter ki elleri sağlam olsun. Müdafaa oyuncuları ayaklarından engelli olabilirler, diğer oyuncuların kollarından engelli olabilirler. Aynı zamanda ayağından ve kollarından engelli olan sporcu arkadaşlarımız da var. Fiziki engelli arkadaşlarımızdan bir gözü görmeyen kulağı işitmeyen arkadaşlarımızda takımlarımızda yer almaktalar. Ancak hepsinin ortak noktası futbolu sevmeleri.”

Peki Engelliler ligi var mı?

Son yıllarda bu tür resmi organizasyonlar yapılmıyor ama daha önceleri vardı. Fakat şu an bizler Engelli Spor Kulüpleri olarak bir araya gelerek düzenli olarak her yıl futbol turnuvaları ve özel maçlar yapmaktayız. Bizler de maçlarımızı 90 dakika oynamaktayız. Bizler bir ayrıcalık olarak taç atışlarını ayakla kullanıyoruz. Yalnız rakip en yakın üç metreye kadar bu atışlarda durabilir.

Sizlere kimler yardım etmekte?

Beşiktaş kulübü malzemelerimizi karşılamakta. Tesis olarak Şişli Belediyesi bölgesindeki tesislerden faydalandığımız gibi Bakırköy Amatör Spor Kulüpleri Birliği tarafından da bizlere her türlü yardımlar yapılmakta. Genelde bütün engelli spor kulüpleri futbol turnuvalarımızın final maçlarını Kasımpaşa Spor Kulübü’nün tesislerinde yapmaktayız.

Peki senin gibi engelli olanlara ne tavsiye dersin?

Benim hayalim futbol oynamaktı. Hayalimi gerçekleştirdim. Hayata küsmedim. Hayatı sevdim, mücadele ettim. Hayat sürprizlerle dolu. Ben istiyorum ki engelli olduğundan dolayı evlerinden çıkmayan sayısız arkadaşlarımız evlerinden çıkarak spora yönelsinler, hayata küsmesinler.
Bizler çabalarımızla Engelleri yenmekteyiz. Mayıs ayında Engelliler Haftasında Avrupa’dan gelecek takımlar ile ülkemizin çeşitli yerlerinde özel müsabakalar yapacağız. Ayrıca kendi aramızda turnuvalarımıza mayıs ayında başlayacağız.

Evet değerli sporsever dostlarım. Engelli vatandaşlarımıza bir bakışın neler ifade ettiğini bilen biri olarak artık onlara şefkatli bakmanızı dilerim.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus