29 Kasım 2013 06:40

Ekşioğlu: Hak eden cezasını çekecek!


TFF İstanbul İl Başkanı Yemen Ekşioğlu, Bölgesel Amatör Ligde geçtiğimiz Pazar günü oynanan ve 15.dakikada saha dışı olayları sebebiyle yarıda kalan Kuştepespor- Arnavutköy Belediye maçı hakkında konuştu.Feriköyspor’un 86.yılını kutladığı gecede sorularımıza her zamanki açık yürekliliği ile cevap veren İstanbul futbolunun 1 numaralı ismi, Kuştepespor-Arnavutköy Belediyespor maçında olaylar olacağının istihbaratını günler öncesinden aldıklarını, gerekli yerlere durumu bildirdiklerini ve bu maçın Ayazağa’da oynanmaması için Kuştepespor’u aradığını ancak Şişli temsilcisinin bu teklifi kabul etmediğini söyledi.


 


“Amatör maçlarda olan olayların birçoğunda Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş tribünlerinden gelen insanların var olduğunu görebilirsiniz. Bu olaylar bizlere 3 büyükler dediğimiz takımlardan miras kaldı. Maalesef diyetini de biz ödüyoruz bu olayların.” diyen Ekşioğlu şunları söyledi.


 


“Kulübün tavrı net olmalı”
Bazı Kulüplerin başı taraftarı ile fena halde dertte. Bu maç için söylemiyorum sadece. Profesyonel Liglerden 2.Amatör Lige kadar hepsini kast ediyorum. Taraftarlara düşen görev takımını hangi şartlarda olursa olsun desteklemektir. Ancak bazıları takımına ciddi halde zarar vermeyi tercih ediyorlar. Bu son dönemlerde sıkça karşılaştığımız bir durum. Burada bizim Kulüp Başkanlarımıza ciddi görevler düşüyor. Yöneticilere ciddi görevler düşüyor. Kulübün tavrı net olmalı bu konuda. Yöneticilerin tavrı da çok önemli. Bu tarz davranan kişilerin Kulüplerden ayıklanması lazım. Kulüpler taraftar olayları konusunda gerekli önlemleri alırlarsa, maçlarda şiddet olayı yaşanmaz. Misal vereceğim; BAL’da mücadele eden ve adını vermek istemediğim bir Kulüp Başkanı “ben her hafta 5 bin lira sırf taraftar için otobüs parası harcıyorum” diyor. Niye veriyorsun kardeşim verme. Sen bunu yaparsan o taraftar gün gelir başka hesaplar içine de girer.


 


“Ayazağaspor suçlanamaz”
Kuştepe’nin, Arnavutköy Belediye maçını Ayazağa’da oynamaması için rica ettim (yanımızda olan Şişli Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Karaman da doğruluyor Yemen Başkanı) lakin Kuştepeliler illa da Ayazağa’da oynamak istediler. Bu statta oynamak istiyorsanız, önlemi mi alacaksınız o zaman. Şimdi ben herkese geçtiğimiz sene oynanan Ayazağaspor-İFA maçını örnek gösteriyorum. Biliyorsunuz iki maçı da tarafsız sahaya verdik. Şimdi bu yarıda kalan maç olayında en son suçlanması gereken yine Ayazağaspor’dur. İlk Ayazağaspor Kulübü geldi o zaman. Geçtiğimiz sezon bana gelerek, “lütfen iki maçı da tarafsız sahaya verin, biz olay çıksın istemiyoruz” dediler. İki maçta da Ayazağaspor mağlup oldu. Yine bu sezon Alibeyköyspor-Beykoz 1908 A.Ş. çekişmesinden dolayı, Alibeyköy Parseller-Beykoz 1908 A.Ş. maçlarını ilkini Çilekli’de, ikincisini Sarıyer’de oynattım. Sorun oldu mu, hayır! İnsanların böyle duyarlı olması lazım. 


 


“Kuştepe Kulübü’ne yazık değil mi?”
Ekşioğlu açıklamasının devamında “Her şey 3 puan değil, bunu ne zaman öğreneceğiz. Yazık değil mi şimdi? Ayazağaspor Kulübüne yazık değil mi? Kuştepe Kulübü’ne yazık değil mi? İki tane pırıl, pırıl takım bu ikisi de. Bölgesel Amatör Lige çıkana kadar neler çektiğini bildiğim Kuştepespor’un adı böyle bir olayla anılmamalıydı. Bazılarına söylüyorum, maça geliyorsun, takımına zarar veriyorsun. Sen belli ki Kuştepespor’u desteklemeye bu maça gelmiyorsun, senin başka derdin var kardeşim. Hadi geldin maça, niye rahat durmuyorsun. Stada gelirken, küfürler ediyorsun. Bağırıyorsun, etrafına saldırıyorsun. Sonra, sen Ayazağa halkından ne istiyorsun, esnaftan ne istiyorsun, yiyecek alıyorsun para vermiyorsun, esnafın suçu günahı nedir? Kuştepe Spor Kulübü taraftarı arasında kendine yakışmayacak hareketlerde bulunanları ayıklamalı.


 


“İki kardeş takım birbiriyle kavga eder mi?
Bundan sonra inşallah ceza gelmez. Ceza gelirse de ben vereceğim. Artık Sultanbeyli’mi olur, Pendik mi olur? Tuzla ve Silivri’ye de gidecek artık takımlar.  Örnek, iki İstanbul takımı oynarsa İstanbul sınırları içindeki Statları ben seçerim ama takımlardan birisi İstanbul dışı olursa, Tekirdağ, Bursa veya Kırklareli’ye gidecekler. Ortada bir suç varsa kim cezayı hak ederse çekecek, bu böyle. Bu maçta Arnavutköy Belediyespor’un hiçbir şeyi yok. Arnavutköy Belediyespor geldi maçını oynadı gitti. Ama şunu da unutmamak lazım, biz (TFF İstanbul İl Başkanlığı) bir yere kadar müdahil olabiliyoruz. Yani aynı ilin takımı, aynı ilçenin iki takımı birbiriyle kavga eder mi arkadaş? (Burada Ahmet Karaman söze giriyor ve ‘biz diyor Ayazağaspor ve Kuştepespor; 20 sene önce kardeş takım ilan ettik birbirimizi hem de lafta değil, Yönetim Kurulu kararı ile)


 


Karaman: Ayazağaspor bu işlere girmez!
Bu olaydaki taraf “Ayazağa halkı mı? Ayazağaspor mu” diye soruyoruz Ahmet Karaman’a, “Ayazağaspor bu işin içinde değil. İbrahim Keskin bir gibi Başkan varken, Ayazağaspor bu işlere girmez” diye karşılık veriyor.  Yemen Ekşioğlu devam ediyor; “silah çıktı mertlik bozuldu diyorlar ya, işte internet çıktı, delikanlılık öldü” diyor. Herkes internet başında delikanlı kesildi. Bu olayda da taraftarların sanal alemde birbirlerine meydan okuması önemli bir etken. Organize olmuşlar bu sayede” diye de ekliyor.


 


“Anadolu’da her gün kavga var”
“İstanbul’da oynanan bir BAL maçının yarıda kalması İstanbul futbolunu ne denli kötü etkiler?” diye sorduğumuz İstanbul futbolun 1 numaralı ismi, “Senede 25 bin maç oynatıyorum. Anadolu’da, Güneydoğu’da veya Türkiye’nin herhangi bir ilinde her maçta olay var. Yerel basından okuyoruz.  Spor müsabakasında kavga oluyor haliyle. İstanbul’da da oluyor ancak 25 binde 1 maç yarıda kalıyorsa kimse ‘İstanbul futbolu kötü diyemez’. Benim şu geçen maçtan tek tesellim tek bir burnun dahi kanamaması. Futbolcuma bir şey olmadı. İzmir’den ve Manisa’dan gelen Hakemlere bir şey olmadı. Hem yazık değil mi bu Hakemlere? Adam ne umutla geliyor bu maça, uçakla geliyor, kilometrelerce yok kat ediyor. otellerde kalıyor ama geliyor 15.dakikada maç iptal. Ben bir de İbrahim Keskin ağabeye üzülüyorum. İnsanlar İbrahim ağabeyi tanısalar eminim onlar da üzülürler.


 


“Hakemler müsterih olsunlar”
Söz yine dönüp dolaşıp Hakemlere geliyor. Sayın Ekşioğlu’na soruyoruz; ‘Hakemler; Bir Kulüp Başkanı takımının maçında ceza almasını gerektiren bir davranışta bulunuyor. Geliyor, en ağır küfürleri ediyor. Biz de rapor ediyoruz lakin bu ismin cezasını göremiyoruz’ diyorlar. Bunu nasıl izah edeceksiniz? diye soruyoruz Başkana, ‘Hakemler müsterih olsunlar, Kulüp Başkanlarına en ağır cezayı veriyorum. Hem de misli, misli ceza veriyorum. Kendisine cezasını hemen tebliği ediyorum. İsteyen gelsin evrakları göstereyim. Daha geçen haftalarda bir Kulüp Başkanı 2 ay ceza verdim ama bu isimleri rencide olmamaları için internete vermiyorum. Kulüp Başkanı bir camianın Başkanı olduğu için amatör olarak rencide olmasın diye böyle bir uygulama yapıyorum çünkü bu insanlar kulüpleri için çok büyük uğraşlar veriyorlar. Ancak o adam da biraz utanma duygusu varsa ‘adamlar beni düşünüyor. Ben de biraz uslanayım’ diye düşünmeli… Ama artık bir yere kadar, anlamıyorsa başka türlü davranmak zorunda kalırım.


 


“Darp edilen Hakem için ağladım”
Hakemleri seviyorum diye ekliyor Sayın Ekşioğlu… Bir Hakem darp edilirse üzülürüm. Geçenlerde (Çekmeköyspor-Selimiye maçını kast ediyor) Hakem çocuk için üzüntüden ağladım. Ben Yemen Ekşioğlu olarak Hakemlerin yanındayım. Onları çok seviyorum. Ancak, toplantıya gittiğimde söylediğimi bir kez daha söyleyeyim. Raporları düzgün yazsınlar. Hakemlerden rica ediyorum, her şeyi raporlarına yazsınlar. Ben onların her zaman destekçisiyim. Şimdi 1.Amatör bir maçta sahadan atılan bir Yönetici Hakeme ’35 liraya maç yönetiyorsun’ demiş. Ben bunu duydum ama Hakemin raporunda yok. Bana geldi bu söz, çok sinirlendim. Böyle bir sözü kabul edemem, söyleyene de en ağır cezayı veririm Ancak rapora baktırdım “yok” dediler. Halbuki bu sözü Hakem de duymuş. Yaz kardeşim bana bunu. Ben o adama haddini bildireyim. Bir konu daha var; Hakemlerin parası gecikti diyorlar. Bizden kaynaklı bir sorun değil bu (Ekşioğlu burada Türkiye Futbol Federasyonu Yönetici olarak konuşuyor) Hakem Derneğinin kendi gecikmesinden kaynaklanıyor. AFS Sistemine zamanında girseler bunları Hakemler paraları günü gününe alacak. Şunu da söyleyeyim; Hakemlere zam için çok uğraşıyorum. Başarıya endeksli olarak Hakemlere zam verilecek. Ben de bunun için uğraşacağım. Ayrıca Hakemler yatsın kalksın bana dua etsinler. Yemen Ekşioğlu gibi ağabeyleri var onların. Benim Hakemlere katkımı anlatsam 1 hafta yazsan bitiremezsin. Sen de eski bir Hakemsin. Sen de biliyorsun bunları. Hakem Derneğine çok katkı yaptım, Hakemler için çok uğraş verdim, yine uğraşacağım. Bu Hakemler bizim, yeni Cüneyt Çakır’lar çıksın diye çok uğraşıyoruz hep birlikte.


 


HABER: ALİ KEMAL DEMİR

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus