15 Ocak 2018 01:30

İşte dünyanın en ünlü amatör kulübü

Rakip eksik kalınca kendinden de bir oyuncu çıkartan, 'Böyle gol bize yakışmaz' diye asle penaltıdan gol atlayan bir takım... Erdem Göktürk yazdı.


Amatör’ün duruşu farklıdır. Amatörlük gönül vermektir bu işe. İlkeli olmaktır. Eğilip bükülmemek, el kapısı eşiği aşındırmamaktır. Profesyonelliğe bakıp iç geçirmek değil, kendi rengine sahip olmaktır. Her şeyden önce bir duruş ortaya koymaktır amatörlük. Böyle olduğunda sevilesi, izlenesidir.

Amatör duruşun bir seçim olduğunu, daha doğrusu olduğu takdirde neler neler yapılabildiğini belki de dünyanın en ünlü amatör takımının hikayesinde arayalım.

Kuzeye karşı birleşme
1800’lerin sonları yaklaşırken yapılandırılmış, kurallı futbol güney İngiltere’den kuzeye doğru hızla yayılmaya başlamıştı. O güne kadar güney İngiltere’nin etkin olduğu futbol sahalarında oyun üstünlüğü burjuvazinin ve ardından sanayicilerin girişi ile önce kuzeye, İskoçya’ya kadar uzanmıştı. O kadar ki İskoçya adada yapılan ilk milli maçlarda İngiltere karşısında kesin bir üstünlük sağlamıştı.

İngiliz Futbol Federasyonu’nda görevli olan Lane Jackson İngiltere’nin iyi oyuncularının birarada oynayabilmeleri ve İskoçya karşısında İngiliz milli takımının başarılı olabilmesi için 1882’de bir kulüp kurmaya karar verdi.

Değerler öncelikli spor kulübü
“İngiltere’nin en iyi amatör futbolcuları” için tasarlanan Corinthian FC kulübünün temeli sportmenlik, fair-play, amatör ruhun korunması ve oyunun saf halini sevmek taşları ile döşendi. Kulüp bu noktadan sonra onlarca yıl İngiliz futbolunun amatör kalan, ancak en etkili ekiplerinden birisi oldu. Daha da önemlisi, değerleri o kadar kabul gördü ki bugün bile İngilizcede sportmenliği tarif etmek için “Korint Ruhu” (Corinthean spirit) kullanılır oldu.Centilmene yakışmaz!

Sportmenliklerine örnek olarak hala yaşayan ve takdir gören bir uygulama olarak bir kişi eksik kalan rakibe karşı sahadan bir de kendi oyuncusunu çıkartmayı göstermek mümkün. İlk kez onlar uyguladılar. Bir de çok anlatılan, penaltı cezası karşısındaki tavırları var. Corinthian FC takımının “centilmenler oyununda hiç kimsenin isteyerek rakibine faul yapmayacağı” düşüncesinden hareket ile kazandığı penaltıları yavaşça rakip kaleciye bıraktığı söylenegeliyor. Doğrudur, yanlıştır bilemeyiz. Ancak yakıştırılması dahi duruşlarına bir örnek olarak alınmalı. Hakeme itirazın takımda sözkonusu bile olmadığını da ekleyelim.

Yirmi yıl içinde Corinthian FC o günkü futbolun en büyük takımı olmayı başardı. Üstelik forma tasarımlarından oyuncularının kültürel düzeyine kadar her yönleri ile oyunun kalitesinin artırılmasında da önemli bir faktör oldular.

Profesyonellik mi? Kalsın …
Bunlar olurken profesyonellik yavaş yavaş sahneyi kaplıyordu. Oysa Corinthian FC takımı tüzüğünde açıkça “kulübün para ödülü olan hiçbir müsabakada ve ligde yer almayacağı” belirtiliyordu. Olağanüstü kongre ve basit bir tüzük değişikliği ile günümüze bir başka Manchester United olarak ulaşmaları işten bile değildi. Zaten United’a tarihlerindeki en büyük hezimeti de 1904’te 11-3 ile onlar yaşatmışlardı. Onlar duruşlarını korumayı seçtiler. Amatör kalmak, değerlerine sahip çıkmak daha önemliydi. Profesyonel olmayı reddettiler. O değerleri öylesine korudular ki bu maçın 100 yıl sonrasında, 2004’te Manchester United daveti ile, amatör bir kulüp olarak bir anma maçı yaptılar. Kırmızı şeytanlar bu kez 3-1 kazandı ama kimin alkışlandığını söylemeye gerek yok sanırım.

Böylece profesyonel ligin dışında kaldılar, ama etkileri devam etti. FA kupasını kazanan Blackburn’u kupadan hemen sonra 8-1 yenmeleri, birkaç yıl sonra yine kupa galibi Bury’i 10-3 ile geçmeleri güçlerinin önemli bir göstergesi oldu. Herkesin gittiği yoldan gitmeyi seçse şampiyonluklar görmesi işten bile olmayacak bir kulüptü Corinthian FC.

Milli takım onlardı
İlk kuruluş amaçlarına uygun olarak milli takıma da çok sayıda oyuncular verdiler. İskoçya maçları dönemininde forma giyen 88 milli oyuncudan 55’i Corinthian FC forması giyiyiordu. Bunun yanında İngiliz tarihinde yalnızca iki kez tüm milli takım aynı kulüpten seçildi. Bu onurun ikisini de Corinthian FC kazandı. 50 milli takımı besleyen kulüp 1937’de milli forma giyen en son İngiliz amatör oyuncu olan Bernard Joy ile bu defteri kapattı.Size maç yok arkadaşım …

1907’de kurulan Amatör Futbol Federasyonu’nun Futbol Federasyonu ile mücadelesi sırasında diğer amatörler ile birlikte Corinthian FC’nin de profesyonel takımlar ile maç yapması yasaklandı. Mecburiyetten yabancı takımlar ile oynamaya başlayan Cornthian FC takımı bu sefer de duruşları ile futbolun dünyanın dört bir yanına yayılmasına vesile oldu. Bu yasağın sürdüğü yedi yıl boyunca 72’si yurtdışında olmak üzere 131 maç oynadılar. Güney Afrika’dan ABD’ye, Jamaika’dan Almanya’ya 15 ülkede boy gösterdiler. Brezilya’da o kadar sevildiler ki, daha sonra dünya kulüpler şampiyonu olacak olan Corinthians Paulista kulübünün kurulmasına esin kaynağı oldular. Brezilya’lı Corinthians ile İngiliz adaşları 1988’de Brezilya’da karşılaştılar. Brezilyalı olanı maçı 1-0 kazanırken ünlü Socrates bir devre Brezilya diğerinde ise İngiliz Corinthian forması giydi.

Hala mücadele, hala amatör
Kulüp 1939’da değişen koşullara uyum sağlayabilmek için yine aynı bölgeden Casuals takımı ile birleşti. Bu tarihten sonra belki sportif başarılar aynı düzeyde tekrar gelmedi, ama amatör duruş bazı tavizlere karşın temelde değişmedi. Corinthian-Casuals ismini alan kulüp halen İngiliz Lig Piramidi’nin sekizinci düzeyinde olan ve 1905’te kurulan Isthmian Ligi’nde mücadele ediyor. Bizdeki sekizinci düzeyin İstanbul 2.Amatör Lig olduğunu söylemek belki fikir verebilir. Kulübün tüm çalışanları hala gönüllülerden oluşuyor. Forma setleri hala albenili, kulüp mağazasından temin edilebiliyor. En önemlisi hala takip ediliyorlar, hala önemseniyorlar.

Maçlarına Brezilya’dan bile izleyiciler geliyor. Facebook hesaplarında 150 bine yakın futbolsever takip ediyor bu amatör takımı. Karşılaştırmak açısından vergilerimizi bol keseden harcayan Başakşehir takımının iki katı kadar seveni var.
İsmini mimaride estetiğin öne çıktığı Korint üslubundan alan Corinthian FC’nin değerlerini ve amatör duruşunu zaman zaman hatırlamakta fayda var. Corinthian FC değerlerinden etkilenerek, simgeleyen beyaz formalarını kendisine uyarlayan ve hala kullanan Real Madrid’i izlediğinizde, ya da aynı formanın bir başka uyarlamasını iç saha maçlarında kullanan İngiliz milli takımı ile karşılaştığınızda sizler de değerlerini bilen ve bunlar için dik duran Corinthian FC amatörlerini hatırlayın.

Ne varsa amatör futbolda var.

Yazı: Erdem Göktürk

 

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus