23 Aralık 2010 02:08

Dodo'dan 10 maç - İstanbul SAL 18. haftaSevgili Yerelfutbol severler,
Artık tahminlerde bir istikrar yakaladık ve belki de bazı takımlara ters geliyor olabilirim. Örneğin Silivri kazanır dediğim 6 hafta Silivri kazanamadı ve ilk kez berabere kalır dediğimde kazandı gibi örnekler olabilir. Ufak bir hatırlatma ile bu konuyu geçiyorum.
Geçen hafta izlediğim birkaç maç için kısa anekdotlar tutacağım her zaman olduğu gibi ve tahminlere geçeceğim. Topkapı-Çatalca maçını izledim ve bu maçta gördüm ki Topkapıspor son çırpınışlarını yapmakta ama elinden bir şey gelmemekte. Maç içinde aslında iki kez gol atma şansını da yakaladılar ama bu pozisyonları gol ile neticelendirme başarısını gösteremediler. Çatalcaspor’da inanılmaz bir panik gördüm ve bu ilerisi için büyük tehlike. Sezon başındaki o özgüveni ve kazanma hırsı sanki kaybolmuş ve her an bir hata ile karşı karşıya kalınacakmış gibi bir portre oluşmuş ki bu resim değişmezse ileride başları ağrıyabilir. Ki daha ilk ikiyi garantilemediler sanırım bunun farkındadırlar.

Diğer gün de soğuk havaya rağmen Selimiye-Gazi Mahallesi maçını seyrettim. Selimiyespor kazanma adına elinden gelen her türlü çabayı gösterdi ama ideal bir deplasman takımı olarak gördüğüm Selimiye takımının içeride özellikle kontrollü oynayan deplasman takımlarına karşı fazla silahı yok. Canlı ve diri mücadele gücü kapalı takımlara karşı etkisiz kalabiliyor. Bu tip takımlara karşı yan toplar ve yüksek toplarda da şansını denemen lazım ama takımın çok kısa oyunculardan oluşunca bu taraftan da şansın kendiliğinden yok oluyor. Selimiye deplasmanda kendisini yenmeye oynayacak her takımı yenebilir diye düşünüyorum. Gazi Mahallesi’ne gelince… Mücadeleci gayretli oyununu disiplinli ekip olarak sahaya sunduğu ve haddini bildiği sürece tüm takımlara karşı kazanç elde edebilir. Yenmek için oynayacağı, açık açık saldıracağı tüm rakipler karşısında  da sıkıntı yaşayabilir gibi geldi bana.

Gelelim bu haftaki birbirinden zorlu maçların tahminlerine.

1 Haliçspor-Dikilitaşspor
Haftanın en zor karşılaşmalarından diyebiliriz. Bu zor karşılaşmayı ev sahibi olmanın verdiği avantajı en iyi şekilde değerlendireceğini düşündüğüm Haliç takımı kazanır diyorum.

2 Ataşehir Doğuşspor-Leventspor
Ligde 3. Grup’un ‘top clas’ maçı ve seyredenlere büyük keyif vermesini bekliyorum. Ataşehir Doğuşspor mutlak kazanmak durumunda ve açık bir futbol sergileyecek. Levent takımı beraberlikte dahi üzülmez diye düşünüyorum. Açık oynayan takımlara karşı fazla silahı olduğunu düşündüğüm Levent takımı deplasmanda kazanan taraf olur diyorum. Banko Levent.

3 Çatalcaspor-İstanbul Bayburtspor.
İlk maçta deplasmanda kazanan Çatalca olmuştu ama İstanbul Bayburt takımı da her an gol atıp maçı beraberliğe taşıyabilirdi. Bu haftaki maç çok farklı bir konumda oynanacak. Çatalca zirve, İstanbul Bayburt düşmeme adına mücadele edecek. Bu zorlu müsabakadan ateşli seyircisinin de desteği ile Çatalca takımı galip yarılan taraf olur diyorum.

4 Sultantepespor-Hadımköyspor
Alt sıralar için gerçekten hayati önem taşıyan bir maç. Ligin ikinci yarısından itibaren ciddi anlamda takım olma yolunda ilerlediğini gördüğüm Hadımköyspor deplasmanda Sultantepe karşısında üç puana ulaşır diyorum.

5 Teraziderespor-Tophane Tayfunspor
Gerçekten zor bir mücadele ve ev sahibi Terazidere bu karşılaşmayı mutlaka kazanmak isteyecek. Tophane için kayıp anında her şey bitebilir. Ben bu zorlu müsabakanın kazananı Terazidere olur diyorum.

6 Paşabahçespor-Sultangazispor
Gelelim yılın maçına… Beraberlik Sultangazi’yi play-off’a taşır. Paşabahçe mutlaka kazanma durumunda. İki takımı da bu sezon defalarca izledim. İki takımın da sahaya hangi kurgu ile çıkacağını üç aşağı beş yukarı tahmin ediyorum. Daha iyi takım olduğuna inandığım ve kaliteli bir ekip olan Sultangazispor’un bu zor deplasmanda kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Yüksek ihtimal beraberlik kokan bu maçta kontrolsüz bir oyun anlayışı ile maçı direkt kazanma adına saldıran bir Paşabahçe takımı iç sahada ummadığı bir mağlubiyet alabilir diye düşünüyorum. Ben maçta ilk golü Sultangazi’nin atacağını, Paşabahçe takımının da beraberlik golünü bulacağını ama maçı kazanma adına golü bulamayacağını dolayısıylada Sultangazi takımının Dudulluapor’dan sonra play-off’a kalan ikinci takım olacağını düşünüyorum. Hemen şunu da belirtmek isterim ki ilk sezonunda bu maçtan istemediği bir skorla ayrılsa dahi Sultangazi takımı başarılıdır ve önü çok açık bir camiadır. Aynen Paşabahçe takımı da maçı kazanmama durumunda dahi bu sezonu çok başarılı geçirmiştir. Şimdiden iki takımı da bu sezon gösterdikleri üstün başarı ve bu gruba kattıkları renkten dolayı kutluyorum. Bu takımların kurulmasında emeği geçen  tüm yönetici ve teknik ekibe kocaman bir bravo benden. Futbol şansı ve gol şansı kazasız belasız sakatlık olmadan yanınızda olsun diyorum. İki takıma da başarılar.

7 İstinyespor-Beyoğlu Yeniçarşıspor
Gerçekten dipten kurtulma ve yukarılara kapak atma adına önemli bir maç. Bu zorlu müsabakadan iç saha performansı göze alındığında İstinyespor galip ayrılır diyorum.

8 Beşyüzevlerspor-İstanbulspor
Ligde 2. Grup’ta belki de şampiyonu belirleyecek çok zor bir müsabaka. Ben bu zor müsabakadan kazanan çıkmaz. Maç karşılıklı atılan birer gol ile berabere sonuçlanır diyorum.

9 Öz Karacaahmetspor-Kaynarcaspor
Adeta ölüm kalım maçı ve ben bu zorlu müsabakadan müthiş taraftar desteği ile maça çıkacak olan ev sahibi takımın galip ayrılacağı düşüncesindeyim.

10 Vefaspor-Yıldırım Bosnaspor
Haftanın en çekişmeli geçmesini beklediğim maçları içinde. Bence zirve adına artık tek bir puan kaybına bile tahammülü olmayan Vefaspor bu zor müsabakadan kazanan taraf olarak ayrılır. Banko Vefa.

YAZI: DODO

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus