09 Aralık 2011 07:49

Beykoz’da Amatör futbolculara eğitim semineri


 
Beykoz Amatör Spor Kulüpler Birliği (BİSK), futbol oyun kuralları ve futbolda şiddet konulu bir eğitim semineri düzenlendi. Beykoz Amatör Spor Kulüpler Birliği (BİSK), ilçedeki amatör futbol kulüplerinin oyuncularına “futbol oyun kuralları ve futbolda şiddet” konulu bir eğitim semineri düzenlendi.

 
Seminere, İASKF Başkanı Ali Düşmez, BİSK Başkanı Asım Özdemir, BİSK yöneticileri, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sağlam,  AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üÜyeleri Miktat Güner ve Kadir Alarçin, Beykoz Emniyet Müdür Yardımcısı Vahap Karaca, Anadolu Hisarı Spor Kulübü Başkanı Adnan Güner, Çubukluspor Kulüp Başkanı Coşkun Tosun, Akbabaspor Kulüp Başkanı Yüksel Kılıç başta olmak üzere diğer kulüp yöneticileri, muhtarlar ile kız ve erkek futbol takımlarının genç oyuncuları katıldı.

BİSK’in daveti üzerine Türkiye Futbol Federasyonu tarafından görevlendirilen Merkez Hakem Kurulu (MHK) EPAK üyesi ve İstanbul İl Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Erdoğan, amatör erkek ve kız futbol takımlarının oyuncularına futbol oyun kuralları ile futbolda şiddetin önlenmesi konusunda eğitim verdi.

 
Nisan ayında yasalaşan 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a değinen İl Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Erdoğan, “Bu yıl itibariyle değişik bir yasayla liglere başladık. Birtakım sıkıntılarımız ise hala devam ediyor. Sahalarda ya da tribünlerde bazı şeyleri anlamamış olan arkadaşlar hala var. Bu yasanın gereklerine dikkat etmemiz lazım” dedi.

Futbolun çekiciliği
Ahmet Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Futbolun oyun kuralları çok geniş kapsamlı. Yıllarca da konuşsak, zaman buna yetmiyor. Futbolda her sahada değişik bir problemle karşılaşıyorsunuz. O nedenle hiçbir sporda olmayan bir çekicilik var futbolda.”

 
Amaçlarının, gençlere bu kurallar hakkında az da olsa bilgi verebilmek olduğunu ifade eden İl Hakem Kurulu Başkanı, “gençlere bu konuda bir katkı verebilirsek bunun sahalara yansıması iyi olacak. Gencimiz daha az sarı kart görecek, daha az hata yapacak, Hakemlerle daha az sorun yaşayacak” dedi.

Ahmet Erdoğan, salonda bulunan amatör futbol oyuncularına, Hakemler ile aralarında hangi durumlarda ne gibi sıkıntılar oluşabileceğini örnekler vermek suretiyle teknik olarak izah etti.


Çalınan her düdük doğru değil
Hakemliğin kolay bir iş olmadığını kaydeden İl hakem Kurlu Başkanı, bu düşüncesini şu sözlerle ifade etti: “90. dakikanın sonunda öz eleştiri yapıldığında, oyuncunun, antrenörün nasıl hataları var ise, hakemlerin de mutlaka hataları vardır. Çalınan her düdük mutlaka doğrudur diyemeyiz. Hakemlik zor iştir. En rahat hakemlik, tribünde yapılan hakemliktir. Bazen öyle olaylar olur ki, tribündeki 40 bin kişinin gördüğü bir hatayı hakem o an için görmeyebilir.”

Futbolcuların Hakeme yapacakları itirazın da hiçbir getirisinin olmadığının altını çizen Erdoğan, itirazların dozu artarsa futbolcunun sarı ya da kırmızı kart görebileceğini hatırlattı. Ahmet Erdoğan, “sahada saygı gösterelim” dedi.

Cüneyt Çakır’ı da versem fark etmez
İstanbul’da 85 adet stat olduğunu belirten Ahmet Erdoğan, buralarda saha maçlarına ulusal hakem verdiklerini belirterek, “FİFA hakemini de Cüneyt Çakır’ı da versem, sizin maçınızda hata yapar arkadaşlar. Bana da düdüğü verseler ben de yaparım” ifadesini kullandı.
Atlanta olimpiyatlarındaki deneme
1996 yılındaki Atlanta Olimpiyatları sırasında FİFA’nın eğitimleri kapsamında bir araştırma yaptığını anlatan Erdoğan, bu amaçla olimpiyatlar boyunca tüm futbol maçlarının eğitim alan hakemler tarafından tribünlerin farklı yerinden izlendiğini belirtti. Ahmet Erdoğan, bu maçların sonunda ise hakemlerin verdiği kararlar etüt dildiğinde, yüzde 17 oranında “masum hata” denilen yanlış hakem kararları verdiklerinin ortaya çıktığını söyledi. Erdoğan, “onun için de biz bunlara böyle bakmalıyız. Burada büyük iş antrenör arkadaşlarımıza düşüyor. Onların, oyuncularını motive etmeleri, sakinleştirmeleri gerekiyor” dedi.

Kendisinin aynı zamanda Hakemleri değerlendiren Kurulda da görev aldığını hatırlatan İl Hakem Kurulu Başkanı Erdoğan, bir hakemin Bank Asya ve Süper Lig’de düdük çalabilmesi için en az 10 yıllık bir sürenin geçmesi gerektiğini söyledi ve salonda bulunan katılımcılara, “A sınıfına çıkmak isteyen bir adam, hata yapmak ister mi?” diye sordu.

BİSK tarafından organize edilen seminerde çeşitli teknik futbol bilgilerini aktaran Ahmet Erdoğan, daha sonra katılımcılar tarafından yöneltilen sorunları yanıtladı.

 
Kaynak: http://www.beykozguncel.com/spor

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus