18 Aralık 2011 12:31

Beykoz taraftarlarının eyleminde 3. gün geride kaldıBeykoz Taraftarlarının Kulübün içler acısı durumu karşısında tepkilerini koymak, Beykoz’u ayağa kaldırmak amacı ile düzenledikleri eylemde 3.gün geride kaldı. Beykoz Merkez Sahilinde kurulan Stantta şu ana dek 3000 üzerinde imza toplandı.

Beykozspor ünlü Edebiyatçı-Gazeteci Ahmet Mithad Efendi ve arkadaşları tarafından 1908 yılında kurulan bir kulüp. Sadece futbol değil Basketbol, Voleybol, Boks,Kürek, Yüzme gibi spor dallarında bir zamanlar madalya ve kupalara ambargo uygulayan bir kulüp.


Beykoz Spor Kulübü Tarihinin en acı günlerini yaşarken, mevcut yönetimden umudunu kesen taraftarlar başta ilçe yöneticileri olmak üzere 103 yıllık çınara sahip çıkılması arzusunda. Genci-yaşlısı, kadını-erkeği-genç kızı yüzlerce Beykozlu gönülden imzalarını atarken bu kötü durumun biran önce sona ermesi dileklerini de iletmekten geri durmadılar. Soğuk ve yağmurlu havaya karşın oturma eylemi ve imza kampanyasını ara vermeden devam ettirdiklerini söyleyen Beykoz Taraftarlarının Grubu Boğazın Yargıçları Lideri Turgay Gençdoğan Dost Beykoz’a yaptığı açıklamada, "Eylemimizde 3.günü geride bırakmak üzereyiz. Şu ana kadar gösterilen ilgiden memnunuz. Kimseyi kolundan tutup da imza atmaya çağırmıyoruz, her bir Beykozlu kendi özgür iradeleri ile kalpten gelen istek ile imzalarını atmaya devam ediyor. Sadece sahilde kurulan stantta imza atılıyor. Yolun karşı tarafına bile geçmiyoruz. Bu bir samimiyet sınavı. İstese idik mahalle mahalle, sokak sokak dolaşıp imza toplardık. Sadece 1 noktada günün her saatinde imzalar atılmakta” diye konuştu.


Eyleme destek büyük
Eylemin gerçekleştiği Beykoz Merkez Sahil Parkında imza atanlar arasında genç kızların fazlalığı dikkatlerden kaçmıyor. Merak edipte bilgi almak amacı ile gelen eski Beykozlular ise 30-40 yıl öncesinin Beykoz’undan anıları gençlerle paylaşmakta. Gelen sıcak çaylar ile soğuk hava ve yağmurda beklemenin tüm sıkıntıları unutulurken, eylemin Sosyal Medya üzerinden pek çok destekçisinin olması ise dikkatlerden kaçmıyor. Aralarında geçmiş dönemlerde tribünlerde sorun yaşanan Kulüplerin temsilcileri kimi zaman bizzat gelerek kimi zamanda Facebook üzerinden açılan sayfalara mesajlarını göndererek Beykozlulara destek sağlamakta.


'Dönülmez bir noktadayız'
Eylemin Mimarı Boğazın Yargıçları Lideri Turgay Gençdoğan’a “Eyleminiz bir sonuç verecek mi? buna inanıyor musunuz? “ sorusunu yöneltiyoruz.
“Biz artık bu andan sonra geri dönülemez bir noktaya gelindiğinin farkındayız. 103 yıllık bir efsane göz göre göre kayıp gitmekte. Son 3 senede bu kadar çöküntüyü aynı anda yaşamış bir Kulüp var mı? bilemiyoruz…birkaç sene önce futbolda Bank Asya 1.Ligine Yükselme Grubunda idi, 2 kademe birden düştük sıra 3.kademeye gelmesin..işte bütün derdimiz bu. Basketbolda Beko Basketbol Liginde idi, Türkiye’nin en büyük firmalarından biri sponsor iken Küme düştük, acaba yeniden çıkabilir miyiz? Diye düşünürken Bölgesel Basketbol Liginde takımı bulduk. Şimdi her bir makam acaba ben ne yapabilirdim? Ne katkı sunabilirdim? Sorusunu kendine sorsun…bizim açımızdan kutsal bir anlam da ifade eden sarı-siyahlı formayı giyip de Ahrete intikal eden Beykozlular bu günleri görse sorumlu olanları kızılcık sopası ile kovalardı! Öncelikle biz eylem saati tamamlandıktan sonra imzaları içeren Dosya’yı ilgili makamlara ileteceğiz, ilk olarak da Beykoz Belediye Başkanlığına! Haa eylemimiz bir sonuç vermezse dediniz, mutlaka verecek vermeli de…Beykoz bu kadar kötü durumda bırakılmaz, ilçede sosyal dengeler bile bozulur…eğer ki ciddi bir adım atılmaz ise şahsen ben Açlık Grevine başlayacağım…kimseye de gel beraber tutalım demem, inanıyorum ki yapılacak her bir eylemin bir getirisi olacaktır” diye konuşan Gençdoğan’ın kararlı duruşu yürek birliği yaptığı gönüldaşları tarafından da alkışlarla onaylandı.


Beykoz Meydanı ilginç bir eyleme sahne oluyor…yapanlar belli, muhatapları belli…bakalım bu çabalar tarihi nitelikte bir konuma sahip Beykoz Spor Kulübü açısından ne netice verecek? Birileri el mi koyacak yoksa günümüzde yaşanan örnekleri olan Vefa, Galata, Bakırköy,Alibeyköy,Anadoluhisarı İdmanyurdu, gibi bir zamanlar profesyonel liglerin tozunu yutmuş ancak şimdilerde İstanbul Mahalli Amatör Liglerde oynamak zorunda kalan takımlar gibi mi olunacak? Bunu önümüzdeki zaman diliminde görebileceğiz…


Beykozspor'un Türk sporunda bıraktığı izler...


* Beykozspor Türkiye Futbol Ligleri kurulunca ilk gerçekleşen resmi müsabakayı oynamış bir kulüp …tarihler 21 Şubat 1959’u gösterirken oynanan ilk müsabakayı İzmirspor 2-1 kazanmıştı. İlk gol yiyen isim Beykoz Kalecisi Sıtkı Taşer olup o da tarihe geçmiştir.
* Beykozspor 24 Mayıs 1957 tarihinde Fenerbahçe’yi 2-1’lik skor ile yenerek bu güne değin tüm Beykozluların övünç kaynağı olan Atatürk Kupasını ki 200 kilo ağırlığındadır Kulüp Müzesine taşımıştır.
* Beykozspor Tekvando Branşında 2 başarılı sporcu ile dünya arenasında iz bırakmasını bilmiş bir kulüp 1984 Yılında Halit Avcı ile Avrupa Şampiyonluğu, 2002 Yılında ise Sibel Yıldırım ile de Dünya Gençler 3.lüğünü kazanmıştır.
* Beykozspor Basketbol takımının da bir ilk’i bulunmakta! 1946 yılında gerçekleşen Türkiye Basketbol Şampiyonasında ilk Şampiyon Takımdır Beykozspor Basketbol Takımı.
* Beykozspor tarihinde bir ilk daha vardır, o da Türkiye’de ilk gece maçında karşılaşan iki takımdan birisidir Beykozspor. Fenerbahçe ile Beykoz arasında oynanmıştır. (Birçok kaynakta geçmekte )
* Beykozspor Türkiye Liglerinde futbolcuları ile ilk profesyonel anlaşmaya imza atan ilk kulüplerdendir Beykozspor. Yıl 1952’dir ve İstanbul’daki ilk 8 takım arasındadır.Bu takımların katılımı ile ilk kez profesyonel anlamda İstanbul’da Profesyonel lig maçları başlamıştır.
* Beykozspor Kurulan Türkiye Liglerinde Beşiktaş’ın ilk yenildiği takım olmuştur
* Beykozspor : Lig tarihinde ilk penaltı golünü yiyen kulüp olarak da tarihe geçmişti. 15 Mart 1959 tarihinde Fenerbahçe ile Beykoz arasında oynanan müsabakada (2-1) Lefter Küçükandonyadis’in Beykoz Kalecisi Sıtkı Taşer’e attığı penaltı golü olmuştur.
* Beykozspor Türkiye Yüzme Milli Takımındaki ilk sporculardan ikisini bünyesinden çıkarmıştır. Safvan Serim ve Adnan Bey ilk milli mayoyu giyen isimlerden olmuştur.


HABER-FOTOĞRAF: TALİP ERCAN
haber1908.blogspot.com

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus