03 Aralık 2014 04:30

BEN BİR ENGELLİYİM


Bugün 3 Aralık engelliler günü, engelli olarak bir yaşamın anlatıldığı gün... 

Canlılar ve İnsanlar dünyaya gelirken kimi engelli dünyaya gelir. Hayvan dediğimiz canlılar hasta olan yavrularını anladıkları zaman ölüme terk ederek onların engelli bir hayat yaşamalarına engel oluyorlar. Ama insanoğlu neslinin güzel yaratığını yaşatabilmek için mücadele ediyor. Hayatın ilerleyen yılları içerisinde yaşanılan bazı olaylar sonucu engelli hayata ve yaşama katılanlar yaşamaktan asla ve asla kopmamaktadırlar. Ben de hastalanmadan önce futbol dünyasında vardım hastalandıktan sonra da varım. Geçirmiş olduğum sayısız operasyonlar, tedaviler ve kanser dâhil hastalıklar beni sizlerden uzaklaştıramadı. Engel yoktu engellenmek vardı o engeller bile engel olamadı bana ve benim gibilere. İnsan yaşamda ne engel tanır ne de engellenmek ister. 

Bizi hayata bağlayan nedir biliyor musunuz? Sizlerin anlayışı ve sevginiz. Spor sağlık için yapılan insanların kötülüklerden ayrışmasını, uzaklaşmasını sağlayan sosyal ve ekonomik bir toplumsal olaydır. Amatör futbol müsabakalarında sağlıklı nesil mücadele etmektedir ama gelin görün ki statlarda pamuk ve tentürdiyot bulmak mesele. Ayağı kırılan sporcumuza ilk müdahale olaydan bir saate yakın sonra yapılmakta, burnu kanayan dudağı patlayan, dili boğazına kaçan sporcularımıza ilk müdahaleyi kimler yapmakta? Sağ olsunlar statlar yapılıyor ama bir sağlık odası ilk müdahale düşüncesi yok sakatlanmalarda. 

İlçe belediye başkanları ve spordan sorumlu kişiler bu olumsuzlukları telafi edemezler mi? Sağlıklı maça başlayıp engelli çıkanlar onların yüreklerini cızlatmaz mı? Ben buradan TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI'na seslenmek istiyorum. Amatör mücadele eden sporculara sağlık hizmetleri önce sahalarda tedbirle başlasa, ilk müdahale için sağdan soldan yardım beklenmese bilgili, meslek sahibi kişilerin himayesinde gençlerimiz spor yapsalar olmaz mı?
Engelli olan her kişi sokağa çıkamıyor neden biliyormusunuz? Bazen o bakışlar, Siz o bakışlar altında hiç ezildiniz mi? Öyle bir eziyor ki insanı yaşamadıktan sonra anlayamazsınız. Bu ezilmeler bile engelleri yenmelerine engel değildir. 

Sağlıklı bir nesil için önce gerekli tedbirleri alalım gerisini engelli zaten hallediyor. Engellilerin en yakın dostları bende olduğu gibi ya bastonudur ya da kullandığı alet. Sizlerden bekledikleri de sevgi, sevgi, sevgidir.

YAZI: ORHAN BUDAK

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus