20 Ekim 2012 01:47

Bakır: Topkapıspor sporun her alanında var


Topkapıspor Kulübü Başkanı Necdet Bakır futbol dışında beş aydır voleybol, karate, judo, güreş branşlarında Türk sporuna hizmet verdiklerini belirterek, “7-14 yaş arası tüm gençlerimizi bekliyoruz.  Sporcularımıza tüm malzemelerini biz veriyoruz, tek bir kuruş dahi almıyoruz, yeter ki gençlerimiz spor yapsın” dedi.
Kurumsallaşma yolunda büyük adımlar attıklarını belirten Bakır, "Ne kimseye borcumuz ne de bir sorunumuz var" diye konuştu.

Futbolda A takım, U19, U17, U14, U13 kategorilerinde liglere katıldıklarını, son dönemdeki yapılanmayla voleybol, karate, judo, güreş branşlarında da Türk gençliğine hizmet vermeye başladıklarını dile getiren Necdet Bakır, “Çalışmalarımız beş aydır sürüyor. Topkapılı Mehmet Bey İlköğretim Okulu’yla koordineli bir çalışma içerisindeyiz. Çalışmalarımız bu okulun spor salonunda yapılmakta. Sporcularımızın hemen hemen hepsi semtimizin gençleri. Tüm branşlarda tescilleri yaptırdık. Yakında müsabakalara katılacağız” dedi.
Bu çalışmalar sırasında çok değerli kişilerden katkı gördüklerini belirten Bakır, “Güreş minderimizi, camiamızın içinden olan eski milli güreşçi Serhat Karadağ’ın değerli katkılarıyla aldık. Voleybolda Topkapılı Mehmet Bey İlköğretim Okulu’ndan Ali hocamız, basketbolda aynı okuldan Nurettin hocamız bizlere yardımcı oluyor. Karate takımımızı eski Balkan şampiyonlarından olan Nurettin hoca, judocularımızıysa aynı zamanda kulübümüzde yöneticilik yapan Balkan şampiyonu Cem Cabbar çalıştırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Sayın Osman Avcı hem manevi olarak hem de spor malzemelerinin temini konusunda çok yardım ettiler. Bu değerli isimlerin hepsi gönüllü olarak gençlerimize hizmet ediyor. Kendirine ne kadar teşekkür etsek azdır.”

'Veliler çok memnun'
Futbolun çoğu kulüpte olduğunu ancak diğer amatör sporlara yeterince eğilinmediğini, Topkapıspor olarak da bu açığı kapatmak istediklerini söyleyen Başkan Bakır, “Velilerimiz de çok memnun. Çocukları kendileri çalışmaya getiriyor, hatta salonda kalıp izliyorlar. Bireysel sporların çocuklarının gelişiminde ne kadar önemli olduğunun farkındalar zira bu tür sporlarla 1-2 sene uğraşan çocuğa özgüven geliyor” diye konuştu.
Şu anda basketbolda 40, voleybol, karate ve voleybolda 15’er sporcularının olduğunu söyleyen Bakır, “7-14 yaş arası tüm gençlerimizi kulübümüze bekliyoruz. Sporcularımızdan tek bir kuruş dahi talep etmiyoruz. Tüm malzemelerini özel çanta içinde ücretsiz olarak veriyoruz. Yeter ki gençlerimiz sor yapsın. İnanıyorum ki 1-2 sene içinde Türkiye şampiyonları çıkaracağız” dedi.


'Seçim kazanmak için çalışıyor gibi görünenler var'
Amatör kulüplerin futbol dışındaki sporlara da yönelmesi gerektiğini söyleyen Necdet Bakır, “İstanbul’da 600 küsur amatör spor kulübü var, bunların yüzde 99’u sırf futbol üzerine. Bir futbol takımının kadrosunda 11+7 kişi oluyor en fazla. Geriye kalanlar tribünde beklemek durumunda. Bir zaman sonra yalnızca idman da sporcuyu sıkıyor haliyle çünkü herkes resmi müsabakaya çıkıp kendini görmek ister. Spor branşlarının fazla olması gençlerimizin bu ihtiyacını karşılarken amatör spor kulübü de amacına ulaşmış olur.  Birçok amatör kulüpte yönetimler, üyelerinin gözlerini boyayıp seçim kazanmak için sezon artık ne kadar da 3-5 ay spor yaptırıp kalan zamanda, tabiri caiz ise, yatıyor. Topkapıspor olarak biz böyle bir kulüp olmadık, olmayacağız. Biz yılın 12 ay aktifiz, gençlerimize hizmet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

'Türk spor tarihinde farklı bir yerdeyiz'
Tüm bu çabalarının bir amacının da Topkapıspor ismine layık olmak olduğunu dile getiren Başkan Necdet Bakır, “Topkapıspor Türk futbol tarihinin en büyük kulüplerinden biridir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarttığı ‘İstanbul’un 100 Spor Kulübü’ kitabında yer almıştır. Şu anda tüm Türkiye’de taraftarı olan ‘Üç Büyükler’ normal hayat şartları içinde, spor yapma gayesiyle kurulmuş kulüplerdir. Topkapıspor ise Türkiye’nin en buhranlı dönemlerinden milli mücadeleye destek amacıyla kurulmuştur. İşgal güçlerinin İstanbul’a hakim olduğu günlerde bir grup vatansever, spor kulübü kisvesiyle, Kurtuluş Savaşı’na destek olmak amacıyla Topkapıspor’u kurmuştur. Hatta kurucularından bir kısmı Ankara’dan gelmiştir. Milli mücadelenin başarıyla tamamlanmasının ardından kulübümüz spor alanında faaliyetlerine devam etmiştir” dedi.

'Sıfır sorun'
Kulüplerinin şu anda hiçbir sorunu olmadığını söyleyen Necdet Bakır, “Hiç borcumuz yok. Kendimize ait bir otobüsümüz var. 383 tescilli üyeye sahibiz ve kurumsallaşma adına emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

'Hedefte sapma yok'
İstanbul 1. Amatör Lig’de yer alan A futbol takımlarına da değinen Necdet Bakır, “Aslında bu sezon A takıma çok masraf yapmak niyetinde değildik lakin Topkapıspor’un bir adı, ağırlığı var. Belli bir yatırım yaptık. Ancak Ramazan ayına geldi, istediğimiz yüklemeyi yapamadık. İlk 4 maçı ayarımızdaki takımlarla yaptık. Çağlayan Gençlerbirliği, İstinyespor ve Bollucaspor maçlarında iyi oynamamıza karşın aleyhimize verilen penaltılar bizi etkiledi. Yine de hedefimizde hiçbir sapma yok. İkinci devre daha oturmuş bir takım olacağız. Takviyeler de yaptık. İnşallah Süper Amatör Lig’e çıkacağız” dedi.

HABER: EFKAN BUCAK

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus