04 Şubat 2009 12:02

Ayvalık derbisini 'gücü' olan kazandı


AYVALIKGÜCÜ: 3 ADASPOR: 2

HABER-FOTOĞRAF:
BURAK SUCAN-İLKER ANAZ

Güzel bir kış pazarında Ayvalık’ın iki güzide, karşı yakalı takımının büyük buluşmasında ve heyecanlı bir derbi maçında karşı karşıya geldiler. Bu heyecanın adı Ayvalıkgücü-Adaspor’duBalıkesir Süper Amatör Küme’deki bu zorlu karşılaşmaya Ayvalıkgücü Deniz, Mustafa, Ulaş, Hasan, Özgür, Serdar, Cem, Engin, Ali Turan, Akın ve Kemal 11’iyle, Adaspor ise Hüseyin, Hüseyin Özdemir, Sami Emre, Barış, Kazım, İbrahim Zorlu, Sait, Mustafa, Ali Bora, Murat Asa ve Demir tertibiyle başladılar. Bu derbinin en güzel görüntüsü, maç başında Ayvalık Çarşı grubunun liderlerinin Adaspor’a ve hakemlere çiçek vermesiydi. Bu jest; bu heyecanlı, gerilimi yüksek derbiye damgasını vurdu.
Maça hakemin başlama düdüğüyle birlikte Ayvalıkgücü başladı. İki takım da ilk dakikalarda kontrollüydü. 8. dakikada Adaspor orta sahasındaki güzel paslaşmada Sait Murat Asa’ya güzel bir pas çıkardı. Murat Asa herkesin ofsayt diye durakladığı pozisyonda kaleciyle karşı karşıya yanındaki Bomboş Demir’e pasını çıkardı. Demir de çok rahat bir şekilde topu ağlara yolladı: 0-1
Bu golden sonra Ayvalıkgücü rakip alanda baskısını artırdı. 19.dakikada ceza sahası dışından Mustafa’nın sert şutu direkten geri geldi, dönen topu Akın üstten dışarı attı. 25’te Akın’ın ceza sahası içinde düşürülüşüne hakem ‘devem’ dedi. 31’de Adasporlu Barış’ın ceza sahası içinde topu elle oynamasına hakem yine ‘devam’ dedi. Kalan dakikalarda Ayvalıkgücü doldur-boşalt oynayınca ilk yarı Adaspor’un 1-0 üstünlüğünle sona erdi.

İkinci yarıya Ayvalıkgücü hızlı başladı ve bunun karşılığını, 52. dakikada ceza sahası içinde düşürülen Engin’in penaltısıyla aldı. Kazanılan penaltıyı Serdar ağlara yolladı ve Ayvalık beraberliği yakaladı. Ev sahibi ekip kanatları iyi kullandı. 59’da sol kanattan Ali Turan ceza sahasına nefis çalımlarla girdi ve ‘sıfır’ tabir edilen pozisyondan topu ağlara gönderdi: 2-1.

Golden sonra tempo yükseldi ve sertlikler başladı. 63’te İbrahim Zorlu’ya yapılan faul sonrası kazanılan serbest vuruşu kimsenin beklemediği bir anda Sait bekletmeden kaleye yolladı: 2-2.
Bu dakikadan sonra Ayvalıkgücü’nde maçın kahramanlarından Ali Turan çıktı yerine Emre Coşkunses girdi. Ayvalıkgücü artık gol için yükleniyordu ancak kalesinde de tehlikeli pozisyonlar veriyordu. Sol kanattan Kazım’ın Hüseyin Özdemir’e attığı nefis topta Hüseyin karşı karşıya Deniz süper bir refleksle topu çıkardı, 66’da Ayvalıkgücü’nde sol kanattan Engin’in ortasını Akın müsait pozisyonda dışarı attı ve 73’te sahneye son haftaların formda ismi Emre Coşkunses çıktı. Bu futbolcu sol kanattan Engin’in ortasını çok nefis yükseldi ve Adasporlu Barış’a da çarpan top ağlara gitti: 3-2.

Kalan dakikalarda orta saha mücadelesinde geçen müthiş yüksek tempolu derbi Ayvalıkgücü’nün 3-2’lik üstünlüğünle sona erdi.
Maç sonrası derbi zaferini değerlendiren Ayvalıkgücü Teknik Direktörü İlhan Mayakan; “Önemli olan kazanmaktı, bugün üst düzey, adına yakışır bir derbi oldu. Futbolcularımı kutluyorum. Zeminin bozukluğundan dolayı futbolcularım istediklerini yapamadı, bazı ufak hatalar yaptık ama kazanmasını bildik. Artık önümüze bakıyoruz. Mutlu sona adım adım yaklaşıyoruz. Adapor’u da tebrik ederiz” dedi.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus