08 Ocak 2017 01:45

ATAŞEHİR'İN MESELESİ, FEDERASYON'UN SORUNU


Kadınlar Ligi’nin önemli meselelerindendir Ataşehir meselesi. Geçtiğimiz sezon arasında pek bir gürültü kopartmış, bir şekilde konunun soğuması sağlanmıştı. Karar ile ilgili olarak Ataşehir Belediyespor’un TFF Hukuk Kurulu’na itiraz ettiği bilgisi üzerinde, hukukçu olmayan bir göz ile durum nasıl gözüküyor bir hatırlatmak istedim.

Ataşehir altyapıya katılamamıştı

Türkiye'nin önemli kadın futbol takımlarından, iki kez şampiyonluk yaşamış, ülkemizi Şampiyonlar Ligi'nde temsil etmiş, esasen kısıtlı kaynağa sahip kadın futbolunun önemli fon sağlayıcılarından ve başlı başına bir kadın futbolu değeri olan Ataşehir Belediyespor takımı altyapı lisanslarını zamanında çıkartamamış, bu nedenle katılması zorunlu olan altyapı Türkiye Şampiyonaları’na 2016 yılında katılamamıştı.

Cezanın hangi sezon olması gerektiği sorun

Futbolun disiplinini sağlamakla yükümlü, hukukçulardan oluşan Amatör Futbol Didiplin Kurulu 20 Eylül 2016 tarihli ve 02 sayılı toplantısında Ataşehir ekibi ile ilgili olarak şu kararı almıştı : "Ataşehir Belediyespor takımı Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası müsabakasında, vaktinde gerçekleştiği anlaşılan başvuru işlemlerinde usuli eksiklik bulunduğundan kulübün talimatlara aykırı hareketi nedeniyle mevcut puanlarından 6 puanın silinmesine."

2015-16 sezonu ile ilgili olarak 2016-17 sezonunda alınmış bu kararın geriye dönük olarak mı, yoksa karar alındığı sezonda mı uygulanacağı, Ataşehir’in geçen yılki puanından mı düşüş olacağı, yoksa bu yıl mı eksi altı puandan başlayacağı ne kararda ne de statüde net değil. Federasyonun yorumu bu yıl düşüleceği yönünde. Ataşehir’in itirazı da buna zaten. Geçen yıl olması gerektiğini savunuyorlar.

2016’da altyapıya katılmamanın lig takımlarına cezası yok

Gözden sıkça kaçan nokta, bu cezanın (ne demekse) usuli nedenler ile verilmiş olması. Dolayısı ile katılmamaya dair değil, başvurudaki usulsüzlüğe ceza veriliyor. Peki katılmamanın cezası ne olabilir.

Futbol Federasyonu, 30 Eylül 2015 tarihli ve "Kadınlar Ligi Esasları" dördüncü maddesinin dördüncü bendinde şu ifade yer alıyor : "2015-2016 Sezonu'nda Kadınlar 1.Ligi, 2.Ligi ve 3.Ligi'nde yer alacak kulüplerin 2015 Genç veya Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonaları'ndan en az birine katılmış olmaları zorunludur."

Aynı belgenin 1. Lig katılım koşullarını netleştiren 14.Maddesinin birinci bendinde ise ek bir zaman bilgisine yer verilmiyor : “Kadınlar 1. Ligi’nde yer alan takımların Yıldız Kızlar veya Genç Kızlar kategorilerinden en az birine katılmaları zorunludur”.

Ataşehir 2015 yılında Yıldız Kızlar şampiyonasına katıldığı için statünün gereksinimlerini yerine getiriyor. Dolayısı ile AFDK’nın puan silme cezasının usul nedeni ile verilmediği, katılım yapılmadığı için verildiği görüşü 20 Eylül tarihinde henüz yeni sezon statüsü yayınlanmadığı ve eski statüde bir uygunsuzluk olmadığı için geçersiz.

Ve statü değiştiriliyor

Futbol Federasyonu 2016-17 esaslarını ise 3 Kasım 2016’da yayınlıyor. Yeni sezon belgesi beklenen değişiklikleri içeriyor. Buna göre dördüncü madde dördüncü bend şu şekilde düzeltiliyor: “2017 - 2018 Sezonunda Kadınlar 3. Ligi’ne yeni dahil olacak kulüplerin 2017 Genç veya Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonalarından herhangi birine katılmaları zorunludur.” Bu şekilde altyapıya katılım zorunluluğu yalnızca üçüncü lige yeni katılacak kulüplere indirgeniyor.

14.Maddenin birinci maddesi ise şu şekilde oluyor : “2016-2017 sezonunda Kadınlar 1. Ligi’nde yer alan takımların, 2017 Yıldız Kızlar veya Genç Kızlar kategorilerinden en az birine katılmaları zorunludur. Bu zorunluluğa uymayan kulüplere takip eden sezonda uygulanmak üzere (-6) puan silme cezası verilir.”

Bu değişiklik aslında geçtiğimiz yıl yapılmış olsaydı Ataşehir’e verilen altı puanlık cezanın katılmamak ile ilgili olduğu anlaşılabilirdi. Ancak geçen yıl böyle bir madde yoktu. Verilen ceza usuli olarak adlandırılmıştı.

Ceza katılıma değil, lisans usulsüzlüğüne

Hukukçu olmayan bir göz ile resim şöyle duruyor o zaman. Ataşehir’in geçtiğimiz sezonki katılım ile ilgili problemi statünün yetersizliği nedeni ile usul hatasına istinaden ve sanki 2016-17 statüsü yürürlükteymiş gibi cezalandırılıyor. Ataşehir’de usul hatasının ilgili sezonda cezalandırılması isteği ile buna itiraz ediyor.

Ek bilgi olarak Futbol Disiplin talimatındaki belgelerin haksız kullanımına dair 47.Maddesinin üçüncü bendinde yer alan “Ayrıca amatör liglerdeki kulüplerin en az 3 en fazla 6 puanı indirilir.” ibaresi de usuli hatanın lisans işlemleri ile ilgili olduğunu gösteriyor. Disiplin talimatında puan silmeye dair bir infaz hükmü olmamasına karşın, 92.Maddenin altıncı bendinde şu ifade yer alıyor: “Bir sezonda infazı tamamlanmamış müsabakadan men cezası sonraki sezonda infaz edilir.” Aslen ibra edilmiş olan 2015-16 Ligi’nden sonra gelen ceza hükmünün bu madde örnek alınarak 2016-17’ye taşındığı anlaşılıyor.

Federasyonun toparlanması gerekiyor

Federasyon’un yetersiz statü yazımından ve uygulamalardan kaynaklı bu karmaşadan ders çıkartarak kendi uygulamalarını düzene koyması gerekiyor. Yoksa her sıkıntının nedeni olarak kulüpleri telaffuz etmek işin kolay yolu. Kulüplerin mevcut durumunun da Federasyon’un geçmişteki seçimlerinden kaynaklandığını unutmamak, yeni çözümler yaratmadan durumun daha iyiiye gitmeyeceğini bilerek planlama yapmak tek çıkar yol.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus