05 Kasım 2010 07:18

Antrenör istedi, yönetim görevi bıraktı!
Trabzon’un köklü kulüplerinden olan ve Trabzon Amatör Küme’sinde boy gösteren Arafilboyu’nun takımı Gençlerbirliği’nde antrenör istediği için Başkan ve Yönetim kurulunun istifa ettiği ileri sürüldü. Trabzonspor’un efsanevi takımının kaptanlarından Cemil Usta ve yine o günlerin unutulmaz futbolcularından Bekir Barçın’ın da yetiştiği kulüp olarak bilinen, müzesinde sayısız kupa bulunan, Türkiye şampiyonluğuna ulaşmış olan Süper Amatör Küme takımlarından Gençlerbirliği’nin son 5 maçta 3 yenilgi ile birlikte 2 beraberlik alması kulüpte gerilim yaşanmasına neden oldu. Bu gerilimin sonunda yaşananlar, dünyada futbol literatüre girecek önemli bir istifa olayın da başlangıcının ilk kıvılcımını yakmaya yetti. 


Antrenör, Kulüple Özdeşleşmiş
Gençlerbirliği A takımını çalıştıran isim Halil Melek’ti. Melek, 23 yılını kulübe vakfetmiş, onunla özdeşleşmişti. Halil Melek’in, uzun yıllar hizmet ettiği ve artık vazgeçilmez değeri olarak kabul ettiği, Gençlerbirliği’nden bir telefon mesajıyla gönderilmek istenmesine tepki gösterip, yönetimin istifa etmesini sağladığı belirtildi. İddiaya göre, kulüp başkanı Rıdvan Olgun’un, antrenör Halil Melek’e telefon mesajı çekerek görevi bırakmasını istediği belirtildi. Bunun üzerine çok kızan Melek’in, başkan Olgun’u arayarak, “Ben yoruldum doğrudur ama asıl sizler fazla yorulmuşsunuz. Görevi bırakmanız gerekir” dediği kaydedildi. Bu sözler üzerine kulüp başkanı ve yönetim kurulunun istifa kararı aldığı ve bunu yürürlüğe koyduğu dile getirildi. Konuyla ilgili olarak konuştuğumuz Antrenör Halil Melek şunları kaydetti:


Melek: ‘Mesaj Beni Yaraladı’
“Tam 23 yıldır Gençlerbirliği kulübünün içindeyim. Antrenörlük yaptım, altyapıda çalıştım. Soyunma odalarından, saha yapımına kadar her şeyiyle ilgilendim. Sezon başında mevcut yönetim benimle çalışmak istedi. Onların istediği şekilde göreve başladım. Göreve geldikten 10 gün sonra lig başladı. Takım kötü sonuç alıyordu. Moralim çok bozuktu. Telefonum kapalıydı. Açtığımızda, ‘Halil abi görevden ayrılmanı istiyoruz’ diye bir mesajla karşılaştım. Şok oldum. Bir karar alınacaksa önce oturup konuşmak gerekirdi. Ben bu kulübün dışarından gelen antrenörü değilim ki, neferiyim. Oturup konuşma nezaketi olması gerekmiyor muydu? Ben de kendilerini aradım ve, ‘Ben yoruldum ama siz daha yorgunsunuz her halde. Görevi sizler bırakın’ diyerek eleştiride bulundum. Onlar da bunun üzerine istifa kararı almışlar.” 


Başkan Konuşmak İstemedi
Olayın en önemli taraflarından biri olan ve istifa ettiği dile getirilen Süper Amatör Küme kulüplerinden Gençlerbirliği’nin başkanı Rıdvan Olgun’un görüşlerine yer vermek, olayın perde arkasını öğrenmek istedik. İstifanın nasıl gerçekleştiğini anlatmasını isteyecektik ki başkan... istifa kararıyla ilgili olarak sormak istediğimiz soruya, “İstifayla ilgili hiçbir yorum yapmak istemiyorum” diyerek konuyu kapattı. Gençlerbirliği’nde yaşanan bu istifa, dünyada eşine benzerine kolay rastlanmayacak bir olay olarak kabul edilirken, “Demek ki dünya tersine döndü. Normal şartlarda yönetimler teknik direktörün işine son verir, ya da teknik adam başarısız olunca istifa eder. Teknik adamın istifasını istediği yönetimin kabul ettiği bir olay yaşanmamıştır. Bu da Trabzon’da gerçekleşmiş oldu” yorumunu da beraberinde getirdi.


Kaynak: Trabzon Günebakış Gazetesi

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus