02 Ocak 2017 11:53

Amatörler için ara transfer rehberi 2017

Ara transferde neler yapılır neler yapılamaz, bu konuda ufak bir rehber hazırlayalım istedik...


Amatör futbolda ara transfer dönemi bugün (2 Ocak) başladı ve 17 Şubat Cuma'ya kadar sürecek. 2. Amatör Lig'deki takımların tamamının yanı sıra Süper Amatör Lig, Bölgesel Amatör Lig ekipleri de kadrolarına takviye yapacak, hatta belki bazı 1. Amatör Lig ekipleri birkaç maçlığına oyuncu bile alabilecek.

Bu transfer dönemi öncesi kulüplerimize ve futbolcularımıza ışık tutması açısından bir rehber hazırlayalım dedik:

Esamiye yazılıp yazılmamak fark eder mi?
Bir futbolcu bir sezonda, belirlenen transfer dönemlerinde 3 transfer yapabilir. En önemli nokta, transfer yaparken eski kulübünüzde kaç maç yaptığınızın, esamiye yazılıp yazılmadığınızın hiçbir önemi yoktur.

Bir sezonda kaç takıma gidilir?
Topla 3 transfer hakkınız var. Sezona aynı kulüpte başlayıp vize yaptırmanız ‘1’ transfer sayılır ve geriye 2 hamleniz kalır. Aynı şekilde amatöre dönme, filiz lisans çıkarmak da ‘1’ transferdir. Bir futbolcu bir sezon içinde aynı seviyede iki takımda oynayabilir, üçüncü transferin farklı bir kümede olması gerekir.

Örneğin, sezona 1. Amatör’de bir kulüpte başlayan ve temmuz ayında burada lisans çıkaran Efkan, burasıyla anlaşamayıp yine 1. Amatör’de yer alan başka kulübe gidebilir. Sonra Efkan ocak ayında 1. Amatör tamamlandıktan sonra dilerse BAL veya 2. Amatör’e gider. Lakin şöyle bir istisna vardır, eğer yaşı gençse 1. Amatör Lig’de yer alan bir takımın U19’unda oynamak şartı ile oraya da transfer olabilir.

Farzı misal 1. Amatör’de Yongalıkspor, Taşyatakspor ve Ballıkayaspor aynı grupta olsun. Sezona Yongalıkspor’da başlayan Efkan, sonra aynı gruptaki Taşyatakspor’a gider. Efkan’ın yaşı mesela 18’se, Ballıkayaspor’un U19 takımında oynamak için buradan lisans çıkarabilir. Lakin Ballıkayaspor’un U19’unun yanında A takımında da oynadığı anda o maçı Ballıkayaspor hükmen kaybeder. Yaşı büyükse Taşyatakspor'dan ancak aynı ilde veya başka bir ilde 2. Amatör veya SAL takımına gider.

Olayı formülize edersek:
Ağustosta BAL’da başlar, ekimde BAL’a gider, ocakta ancak SAL, 1AL ve 2AL olur.
BAL-SAL-BAL başka bir opsiyon.
SAL-SAL-2AL olabilir. Seçenekler çoğalabilir.
Yahut SAL-SAL yapar,ardından yaşı U19’a tutuyorsa, SAL’daki bir kulübün sadece U19’unda oynama kaydıyla gider.

Aynı takımda ikinci kez oynanabilir
Efkan şunu da yapabilir: Sezona BAL’da başlar, sonra Süper Amatör’e gidebilir, akabinde yeniden BAL’a dönebilir. (Bazı akıllı kulüplerimiz zamanında, oyuncularının cezalarını çekmesi için bunu yapmıştır)

Kulüp izin vermezse ikinci ve üçüncü transfer olmaz!
Transfer yapılabilmesinin koşuluna gelince: İkinci ve üçüncü transferlerde futbolcunun kulübünün izin vermesi ve muvafakatname alınması şarttır. Örneğin sezon başında 18-22 yaş arası için 3000, 22-25 yaş için 1500 TL ödeyip oyuncunun serbest kalmasını sağlayabilirsiniz. Ara transferde böyle bir şey mümkün değildir, oyuncunun kulübünün onay vermesi şarttır. Kulüp taş koyarsa o transfer olmaz.

Ligden çekilen takımların oyuncuların durumu farklı!
Büyükler (BAL, SAL, 1. Amatör, 2. Amatör) seviyesinde bir kulübün ister maç yapmasın 1 ister 15 maç yapsın ligden çekilmesi durumda durum şöyle: Eğer 1997 ve öncesi doğumlu iseniz serbest kalır ve ara transferde herhangi bir katkı payı bedeli ödenmeksiniz transfer olursunuz. Eğer bu kulüp U19’a da girmiyorsa 1998 ve 1999 doğumlu oyuncular da serbest kalır.

Bu oyuncular transfer olurken ‘muvafakatname’ yani izin belgesi almak zorunda değildir. Yani takımınız ligden çekilmişse yeni takımınıza bedelsiz transfer olabilirsiniz. (Elbette gittiğiniz kulüp TFF’ye transfer parası yatırmak zorunda. Burada sadece eski kulübünüze yetiştirme bedeli veya ekstra para vermekten kurtuluyorsunuz).

A takım çekildi ama alt yapı devam ise...
Bunun dışında diyelim A takım liglere devam ediyor ama o kulübün U17’si çekildi. Bu durumda o kulübün 2000 doğumlu tüm oyuncuları serbest kalır. Üstüne üstlük eğer söz konusu kulüp daha alt kategorilere katılmıyorsa 2001 ve sonra doğan tüm oyuncular serbest kalır. Ama U17 çekilmiş, U16’sı varsa 2001’liler serbest kalmaz.

Yukarıdaki şartlara haiz oyuncular veya 18 yaş altındakilerin velileri TFF Amatör İşler Müdürlüğü'ne başvurur.

Bir önemli nokta da, takımınız ne zaman çekilirse çekilsin, başka takıma gitmek için transfer dönemini beklemek zorundasınız. Yani takım ekim ayında çekilse bile siz ocak ayında transfer olabilirsiniz.

Bu sene yeni uygulama!
Bir şey daha var... Bu yıl farklı bir uygulama daha var: İkinci ve üçüncü transfer arasında 21 gün olması şart.

HAZIRLAYAN: EFKAN BUCAK

 

Daha fazla sorunuz olursa [email protected] a mail atabilrsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama çok rica ediyorum 'Takım arıyorum' şeklinde mailler olmasın.

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus