30 Kasım 2010 11:40

Amatör liglerde hakem ücretleri düşürüldüBURAK KURTULUŞ-ÖZEL HABER
Türkiye Futbol Federasyonu, “bu kadarı ancak Türkiye’de olur” dedirten bir skandala imza attı ve Amatör Liglerde görev yapan Hakemlerin sezon başı açıkladığı ve bir süredir ödemekte olduğu ücretini yüksek bularak fiyatları düşürdü.

A Milli Futbol Takımımızın, 19-24 Mayıs tarihleri arasında ABD’de yaptığı turneye 400 kişilik kafileyle çıkarma yapan, aralarında 120 Kulüp Başkanı ve Milletvekilleri olmak üzere, 199 kişiyi davet eden, Çek Cumhuriyeti’ne hazırlık maçı oynamak için 200 bin Dolar ödeyen ve 2 yılı opsiyonlu olmak üzere 4 yıllık anlaşmaya vardığı Hollandalı Teknik Direktör Guus Hiddink’e, bu anlaşma karşılığı yıllık 4 milyon Euro ödemeyi kabul eden, bünyesinde birçok gereksiz ve niteliksiz kişiyi istihdam ederek binlerce lirasını çöpe atmayı marifet sayan Türkiye Futbol Federasyonu, Amatör Hakemlerin ücretini düşürerek, bu lige ne kadar önem verdiğini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Aşağıdaki dokümanlarda, ilk olarak 24 Ağustos 2010 tarihinde bütün Profesyonel Hakemlere gönderilen Süper Amatör, 1. Amatör, 2. Amatör, Bölgesel Amatör, U-17, U-15 gibi bütün Liglerin maç başına birim fiyatı bulunuyor. Bu listede görüldüğü üzere, Süper Amatör için ücretler sezon başlarken Hakem için 60 TL iken Yardımcı Hakem için 35 TL idi. 1. Amatör Lig içinse Hakem ücreti 50 TL iken, Yardımcı Hakem için 30 TL olarak belirlenmişti. Bir önceki sezonda bu ücretler her bir Amatör maç için Hakem 40, Yardımcı Hakem içinse 25 TL idi. Tüm bu fiyat artışları Hakemlere duyurulduktan sonra İstanbul’da bir Hakem eğitiminde İstanbul İl Hakem Kurul Başkanı Ahmet Erdoğan'a, Süper Amatör Lig, daha doğrusu tüm A takım kategorisinde maçların fiyatının normal olduğunu ancak diğer Liglerdeki paraların (U-17, U-15 ve Akademi ligleri gibi) düşük olduğu Hakemler tarafından söylenirken, Hacı Ahmet Erdoğan da gülerek, "Çocuklar, bu paralar artık belirlendi yükseltemeyiz ama isterseniz düşürebiliriz" diyebilme cüretini gösteriyordu. Sonrasında ise tüm Hakemler, Ekim ayı ücret girişlerinin 10 Kasım 2010’a kadar tamamlanmasını, hemen sonrasında da hak edişlerin en geç Aralık ayının ilk haftasında yatmasını beklerken, 25 Ekim 2010 tarihinde TFF Hakem İşleri Müdürü Sürhat Müniroğlu tarafından tüm İl Hakem Kurullarına iletildi. Bu bildiride ücretlerin yeniden değiştiği ve Süper Amatör Lig, 1. Amatör ve 2. Amatör Lig maçlarının Hakem ücretinin sabit olarak Hakem için 45 TL, Yardımcı Hakem için ise 35 TL olarak belirlendiği elektronik posta marifeti ile Hakemlere bildiriliyor. Diğer kategorilerdeyse orta hakem 40 TL alacak.

Ücretlerin yatırılması duruduruldu
Ayrıca, bu ücret düşürme durumundan dolayı, Hakemlerin maç ücretleri yatırılması durdurulmuş olup, bu durumun ne kadar süre devam edeceği de belirsizdir.

Sitemize elektronik posta göndererek bu duruma tepki gösteren Hakemler, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Amatör Ligleri umursamadıklarını ve bu ligin Hakemlerini de de hiçe saydıklarını dile getiriyorlar. Ben de Burak Kurtuluş olarak, Amatör Hakemleri rencide eden, adeta yok sayan Türkiye Futbol Federasyonu’nu ve bu karara imza atan tüm Birimleri kınıyor ve Hakemlere, kenetlenmelerini ve en tabi haklarını sonuna kadar aramaları hatta gerekirse İskoçya’daki Hakemler gibi greve gitmelerini ve bu zihniyete dur diyebilmek için mücadele etmelerini tavsiye ediyorum.

Aşağıda konu ile ilgili eski ve yeni dokümanlar görülmektedir.
SEZON BAŞI ÜCRETLER
SON UYGULAMA SONRASI ÜCRETLER
TFF

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus