19 Aralık 2014 02:09

ALT YAPI FUTBOLCULARI DİKKAT: TRANSFERDE DEĞİŞİKLİK


Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulumuzun 16.12.2014 tarihli toplantısında Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatı’nda çok önemli bir değişiklik yaptı.

Değişiklik yapılan madde şöyle:

MADDE 8- a
Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı'nın yetiştirme tazminatına ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kulüplerin 19 yaş ve altı kategorilerinde yerel liglere katılacağını taahhüt edip bu liglerin fikstürüne dahil olan takımlarının, ilgili ligde ilk iki (2) müsabakaya çıkmama, lig başlamadan ligden çekilmeleri veya herhangi başka bir şekilde lig müsabakalarını tamamlamadan ligden çekilmeleri veya düşürülmeleri halinde, ilgili yaş kategorisindeki 18 yaşını doldurmayan futbolcular kulüp muvafakatnamesi aranmaksızın belirlenen transfer dönemleri içinde başka bir kulübe transfer olabilirler. Ayrıca, kulübün ilgili yaş kategorisinin bir alt kategorisindeki lige katılmaması veya o kategoride düzenlenen bir lig olmaması halinde o yaştaki futbolcular da serbest kalır.

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı'nın yetiştirme tazminatına ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kulüplerin yerel liglere katılacağını taahhüt edip bu liglerin fikstürüne dahil olan takımlarının, ilgili ligde ilk iki (2) müsabakaya çıkmama, lig başlamadan ligden çekilmeleri veya herhangi başka bir şekilde lig müsabakalarını tamamlamadan ligden çekilmeleri veya düşürülmeleri halinde, ilgili takımın 18 yaşını doldurmuş ve üzeri futbolcuları belirlenen transfer dönemleri içinde lisanslı oldukları kulübe katkı payı ödeme zorunluluğu olmaksızın başka bir kulübe transfer olabilirler.

8/a maddesinin diğer hükümleri aynen geçerlidir.

Ne demek oluyor?
Yapılan değişiklik ile; kulüplerin 19 yaş ve altı kategorilerine ve yerel liglerine katılan takımlar talimatta belirtilen hükümler doğrultusunda lig dışı kaldıklarında, futbolcuları diledikleri takdirde transfer dönemleri içinde lisanslı oldukları kulüpten muvafakatname almadan bir başka kulübe transfer yapabilirler.


Kulüplerinden ayrılmak isteyen futbolcular Amatör İşler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunacaktır. Amatör İşler Müdürlüğü’nün İl Başkanlığı’ndan bu duruma ait bilgileri alması sonrası vereceği onay ilgili TFF Bölge Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirilmesinden sonra transfer işlemi gerçekleştirilecektir.

Bu kural BAL, SAL, 1AL ve 2AL'da geçerli değil.

Kaynak: TFF

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus